Olej w diecie psa – czy warto o tym pomyśleć?

Olej w diecie psa – czy warto o tym pomyśleć?

Karmiąc nasze zwierzęta, przede wszystkim powinniśmy im dostarczać jak najlepszych składników odżywczych. Wszyscy wiemy, jak bardzo na nasze życie wpływa to, czym się żywimy, dlatego powinniśmy dokładnie dbać o to co jemy. Nasz pupil, podobnie jak my potrzebuje zdrowej i zbilansowanej diety. Jak zatem mu ją zapewnić? Olej w diecie psa – czy warto o tym pomyśleć? i dlaczego jest taki ważny. Poznaj wszystkie zalety dodawania olejów do psiej karmy!

Olej w diecie psa – czy warto o tym pomyśleć?, dlaczego powinien się tam znajdować? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Zwróćmy uwagę na składniki odżywcze, które znajdujemy produktach. Część witamin (m.in. witaminy A i E), podobnie jak wiele innych potrzebnych naszemu zwierzęciu substancji, takich jak kwasy omega-6 i omega-3, rozpuszcza się tylko w tłuszczu. Dlatego podając tylko zalecane ilości oleju mamy pewność, że dostarczyliśmy dokładnie tyle zdrowych składników, ile potrzebuje nasz pies.

Przy wielu chorobach i alergiach odpowiednio dobrana do masy psa dawka pomoże również w zmniejszeniu stanów zapalnych, a przede wszystkim objawów uczuleń. Warto jednak pamiętać, że nie każdy olej ma takie same właściwości – w zależności od rodzaju, dlatego mogą się w nim znajdować zupełnie inne składniki.

Najbardziej popularny dodatek do psiej diety – olej rybny

Jest bardzo często polecany przez weterynarzy, przede wszystkim ze względu na swoje dobroczynne właściwości i bogactwo składników. Podobnie jak w innych olejach znajdziemy w nim nienasycone kwasy tłuszczowe, których potrzebuje organizm każdego psa, na przykład: EPA a także DHA, omega-3. Pomagają one złagodzić stany zapalne wynikające z alergii, takie jak swędząca i sucha skóra oraz łupież. Następnie olej rybny może także złagodzić objawy artretyzmu i wspomóc pracę mózgu zwierzęcia, jednak najbardziej widoczny wpływ wywiera na sierść. Staje się ona gładka i błyszcząca, a do tego jego wyraźny smak i zapach, dlatego jest uwielbiany przez niemal wszystkie psy. Olej rybny znajdziesz, na przykład w produkcie BRIT CARE Olej z łososia.

Brit Care Salmon Oil

Brit Care Salomon oil to dobry wybór, przede wszystkim dla każdego kto kocha swojego pupila, zawiera 100% oleju z łososia. Przede wszystkim jest naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 (EPA + DHA). Dlatego jest doskonałym dodatkiem do wzbogacenia codziennej diety pupila. Dawkowanie przedstawia się w następujący sposób:

Waga psa (kg) <12 12-24 24-48 >48
Dzienna wielkość porcji (ml) 4 8 12 16

Co zyskujesz poddając go swojemu psu

 • bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych
 • łagodzi stany zapalne wynikające z alergii
 • wspomaga pracę mózgu
 • łagodzi objawy artretyzmu
 • poprawia kondycję sierści, czyniąc ją zdrową i błyszczącą
 • zawiera przeciwutleniacze

Brit Care Salomon Oil dostępny w opakowaniach – 1000 ml ; 500 ml oraz 250 ml.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór preparatów na sierść i skórę dla psów z olejem rybnym.

 

Olej lniany – co wnosi do diety Twojego psa

Olej ten tłoczony jest z nasion lnu, dlatego pomaga w zwiększeniu mobilności psów, które mają artretyzm. Następnie wspiera pracę nerek oraz zachowanie prawidłowego ciśnienia. Świetnie zastępuje olej rybny, co ma szczególnie duże znaczenie dla psów, które na ryby są uczulone, a które przecież także potrzebują rozpuszczalnych w tłuszczu witamin.

Tego rodzaju olej jest bardzo często jest dodawany do gotowej karmy dla psich alergików. Przy samodzielnym podawaniu, trzeba zwróci baczną uwagę na dostosowanie dawek do rozmiaru i wieku naszego zwierzęcia, bo w zbyt dużych ilościach może on powodować biegunkę. Zawsze możemy też wybrać gotowe produkty, w których wszystko zostało już dokładnie odmierzone przez specjalistów. Świetnym przykładem jest tu DOLINA NOTECI Premium bogata w pstrąga – karma mokra dla psów dorosłych wszystkich ras.

Oliwa z oliwek i olej słonecznikowy to gwarancja pięknej sierści

Oleje te są tańsze i dlatego łatwiej dostępne, a do tego pełne bardzo dobrych składników – to doskonałe źródło kwasów omega-6 i witamin takich jak A i E. Dodają energii i dobrze wpływają na stan zdrowia, ale przede wszystkim pomagają w utrzymaniu doskonałego stanu skóry.

Jak podawać olej psu?

Podobnie jak dozowanie innych substancji, mamy kilka różnych metod. Możemy kupić sam olej (wtedy bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń podanych przez producenta, innymi słowy dawkowania). Olej w takiej formie przede wszystkim dodajemy do suchej lub mokrej karmy dla psa. Zwierzęta te z reguły bardzo lubią smak olejów i chętnie zliżą go nawet z łyżki, trzeba jednak pamiętać o precyzyjnym dawkowaniu.

Drugim rozwiązaniem może być wybranie karmy, która już odpowiednią dawkę oleju zawiera, dzięki temu nie musimy się już przejmować dawkowaniem. W tym przypadku świetnie sprawdzi się sucha karma dla psa ACANA Highest Protein Pacifica Dog.

Olej w diecie psa – czy warto o tym pomyśleć?

 1. Olej rybny – dobroczynne właściwości

  Znajdziemy w nim nienasycone kwasy tłuszczowe, których potrzebuje organizm każdego psa.Olej rybny znajdziesz, na przykład w produkcie BRIT CARE Olej z łososia.

 2. Olej lniany – co wnosi do diety Twojego psa

  Olej ten tłoczony jest z nasion lnu, dlatego pomaga w zwiększeniu mobilności psów, które mają artretyzm.

 3. Oliwa z oliwek i olej słonecznikowy to gwarancja pięknej sierści – dlaczego?

  To doskonałe źródło kwasów omega-6 i witamin takich jak A i E. Pomagają w utrzymaniu doskonałego stanu skóry.

 4. Jak podawać olej?
  • bezpośredni zakup oleju i dawkowanie go według zaleceń producenta
  • wybranie karmy bogatej w olej

Podsumowując temat Olej w diecie psa – czy warto o tym pomyśleć? bez względu na to, który rodzaj oleju wybierzemy – czy rybny, lniany, słonecznikowy, czy może oliwę z oliwek – na pewno dostarczą naszemu psu różnego rodzaju niezbędnych dla jego zdrowia składników. Jeżeli chcemy, by nasz pies przez lata był w świetnym stanie i czuł się jak najlepiej, to dodanie olejów do jego diety jest naprawdę wspaniałym pomysłem.

Data publikacji wpisu: 10-02-2021r.

Udostępnij