Czego nie może jeść pies?

Czego nie może jeść pies?

Odpowiednio dobrane pożywienie i dieta bogata w różnorodne składniki mineralne to dwie najważniejsze kwestie dla zapewnienia długiego życia i dobrego zdrowia czworonoga. Sklepy proponują wiele rodzajów karmy, ale wielu właścicieli psiaków rezygnuje z gotowego pożywienia na rzecz posiłków przygotowanych samodzielnie. Czego nie może jeść pies, a co można bezpiecznie podawać psu oprócz karmy?

Jak prawidłowo żywić psa?

Wybór systemu żywienia jest zależny od wielu czynników. Ważną rolę odgrywają tu preferencje i czas właściciela, nie mniej ważne są przyzwyczajenia i upodobania naszego psa. Duże znaczenie będą miały również alergie czy choroby, na które cierpi czworonóg. Po przeanalizowaniu tych czynników zastanówmy się nad ilością aktywności fizycznej naszego zwierzaka te psy, które często wychodzą na spacery i dużo biegają, będą potrzebowały bardziej energetycznych posiłków.

Co podawać psu?

Diety komponowane samodzielnie przez właścicieli powinny przedstawiać się w proporcjach: 1/3 mięsa, 1/3 warzyw i owoców, 1/3 wypełniaczy lub ½ mięsa i ¼ warzyw i owoców oraz ¼ wypełniaczy.

Mięso: podawane mięso powinno być sparzone lub ugotowane. Należy jednak pamiętać, że kości nie można podawać obróbce termicznej! Można podawać różne mięsa: wołowinę, drób, dziczyznę, koninę. Lepiej nie podawać psu mięsa przetworzonego (wędliny, konserwy itp.) Kilka razy w miesiącu warto zamienić mięso na ryby aż najlepiej morskie. Raz lub dwa razy w tygodniu, zamiast mięsa można podać nabiał: twaróg, jogurt.

Warzywa i owoce: większość warzyw i owoców można bezpiecznie, na surowo podawać psu. Należy wystrzegać się zbyt dużych ilości warzyw strączkowych i kapusty, cebuli, czosnku, a także cytrusów. Nie poleca się również awokado, winogron, śliwek, brzoskwiń i nektarynek. Pozostałe owoce i warzywa można podać psu codziennie. Najbardziej wartościowe są jarzyny sezonowe. W okresie zimowym warto skorzystać z gotowych mrożonek.

Wypełniacze: te składniki zapewnią psu uczucie sytości na długo po posiłku. Najczęściej w roli wypełniaczy stosuje się ryż, makaron oraz płatki owsiane lub jęczmienne. Oprócz nich można podawać psu raz na jakiś czas chleb lub kaszę.

Dobre praktyki w żywieniu psa

Dorosłe psy powinny jadać dwa razy dziennie. Nie zaleca się aktywności fizycznej po posiłku, dlatego najlepiej podawać jedzenie jakiś czas po porannym spacerze oraz wieczorem, gdy nie planujemy już wspólnych zabaw.

Do posiłków, np. bezpośrednio do miski, można dodawać oleje (rybne, lniany, kokosowy, oliwa z oliwek). Pozytywnie wpłyną one na pracę mózgu, a także stan skóry i sierści. Oleje zawierają bowiem nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają bardzo dobry wpływ na organizm psa.

Źródłem wielu minerałów i witamin są również algi, takie jak spirulina. Jej obecność w diecie wspomoże oczyszczanie organizmu z toksyn oraz metabolizm, jest to również źródło pełnowartościowego białka.

Unikanie wysoko przetworzonych produktów. Jeśli decydujemy się na samodzielne karmienie pupila, zapewnijmy mu jak najbardziej naturalne składniki, niezawierające substancji szkodliwych dla organizmu.

Czego nie może jeść pies?

Część produktów, które spożywają ludzie, jest niebezpieczna dla psich organizmów. Niektóre z nich zostały wymienione wcześniej, oto pozostałe artykuły spożywcze, które lepiej trzymać z dala od miski naszego psa.

 • Cukier i ksylitol mogą prowadzić do otyłości, problemów z zębami i cukrzycy (szczególnie ksylitol)
 • Kawa i herbata kofeina powoduje u psów zaburzenia ciśnienia, należy zwrócić uwagę na jej zawartość w innych produktach
 • Czekolada zawarta w niej teobromina ma bardzo negatywny wpływ na pracę serca czworonoga
 • Mleko i przetwory mleczne, część psów nie toleruje laktozy, dlatego warto obserwować reakcję czworonogą po spożyciu takich produktów
 • Alkohol jego spożycie wywołuje wiele zaburzeń w pracy organizmu
 • Surowe jajka i ryby mogą zawierać szkodliwe bakterie
 • Gałka muszkatołowa może powodować drgawki

Podsumowując co może, a czego nie może jeść pies?

 1. Surowe mięso – NIE – może zawierać szkodliwe bakterie, poleca się gotowane mięso
 2. Ryż – TAK – w roli wypełniacza
 3. Banany – TAK – jako codzienna dawka owoców i warzyw
 4. Jajka – TAK – ale gotowane!
 5. Ser żółty – TAK – ale w niewielkich ilościach
 6. Orzechy – NIE – większość rodzajów orzechów nie jest polecana w odżywianiu psa
 7. Buraki –  TAK – zawierają wiele witamin

One thought on “Czego nie może jeść pies?

Comments are closed.