Jak odchudzić kota domowego?

Jak odchudzić kota domowego?

Współczesne trendy zachęcają opiekunów zwierząt do zwracania uwagi na poziom swojej aktywności fizycznej. Niektórzy biorą sobie do serca także baczną obserwację zawartości codziennego talerza i na bieżąco przechodzą do zmian swoich przyzwyczajeń. Niestety, te zmiany nie zawsze przekładają się na dbałość o dobrostan i utrzymanie odpowiedniej wagi także czworonożnego pupila. O czym powinien pamiętać opiekun kota, aby dbać o jego prawidłową masę ciała? Dlaczego otyłości lepiej zapobiegać? Jak odchudzić kota?

Przyczyny nadwagi i otyłości u kota

Ile żyje kot z niewydolnością nerek?

Kotom, których przestrzeń życiowa ogranicza się do mieszkania, często brakuje codziennej dawki aktywności i ruchu. Monotonny tryb życia pozbawiony odpowiedniej ilości zabawy sprawia, że kot staje się apatyczny i osowiały, mniej chętny do nawiązywania interakcji. Oczywiście, zdarzają się także osobniki z natury mniej skore do harców, o spokojniejszym temperamencie. Jeśli jednak do tego typu stylu życia dołączy się dodatkowo nieodpowiedni pokarm bądź jego niekontrolowaną ilość, przepis na nadwagę lub otyłość jest w zasadzie gotowy. Nadmierna masa ciała sprawia, że otyły kot będzie narażony na różnego rodzaju choroby.

Predyspozycje do przybierania na wadze mają również koty, u których z racji wieku spowalnia się metabolizm (zwykle po około 7. roku życia) lub cierpiącym na dodatkowe schorzenia, np. zaburzenia hormonalne, niedoczynność tarczycy, chorobę trzustki, choroby serca, cukrzycę i stłuszczenie wątroby. Stosowanie na co dzień konkretnych leków hormonalnych lub sterydowych także wpływa na wagę, podobnie jak uwarunkowania genetyczne lub predyspozycje związane z konkretnymi rasami kotów.

Wielu opiekunów skarży się także, że przeprowadzony u ich ulubieńca zabieg kastracji/sterylizacji spowodował znaczne przybranie na wadze. Do tej pory szczupły kot z powodu nadwagi traci dobre samopoczucie i jest podatny na różne problemy zdrowotne. Niezwykle istotne jest systematyczne kontrolowanie wagi kota po przebytym zabiegu i oferowanie odpowiedniej diety, która pozwoli ograniczyć ryzyko pojawienia się nadmiernych kilogramów. Ważna jest także właściwie dobrana częstotliwość posiłków i ich podawanie.

Sprawdź: Kastracja kota – dlaczego jest tak ważna?

Jaka jest prawidłowa masa ciała kota i jak rozpoznać otyłość?

Objawy choroby

Najlepszą bronią, jaką ma każdy opiekun, jest możliwość stałej obserwacji swojego ulubieńca. Warto podczas codziennych pieszczot sprawdzić, czy zarys kości jest widoczny pod skórą i czy można swobodnie wyczuć kręgi i żebra zwierzęcia, a może są one trudno wyczuwalne? Należy zwrócić także uwagę na wielkość brzucha, czy można uchwycić tłuszcz brzuszny oraz w jaki sposób zwierzę prezentuje się zarówno przy patrzeniu na nie z góry, jak i z boku. Swoje obserwacje można zanotować lub przypasować do ogólnodostępnej, 5-stopniowej skali. Wszelkie niepokojące sygnały powinno się konsultować z lekarzem weterynarii, który doradzi kolejne kroki pomocne w odchudzaniu kota i mające na celu poprawę jego stanu zdrowia.

Jakie są konsekwencje nadmiernej masy ciała u kota?

Niewydolność nerek u kota

Często pierwsze objawy nadwagi są przez opiekunów bagatelizowane, a niestety, bardzo szybko mogą przerodzić się one w niebezpieczną otyłość, która może doprowadzić do poważnych chorób. Zachowanie optymalnej masy ciała jest kluczowe, jeśli przewodnikowi zależy na zdrowiu pupila.

Co może grozić kotu z otyłością?

  • Cukrzyca, związana z zaburzeniami w obrębie regulacji glukozy we krwi,
  • Problemy z pielęgnacją (grubszy kot może mieć kłopot z utrzymaniem w czystości swojej sierści), prowadzące do chorób skórnych,
  • Schorzenia układu kostno – stawowego, przeciążenie stawów oraz zmiany zwyrodnieniowe i zapalne w ich obrębie,
  • Problemy związane z małą ilością ruchu np. choroby układu moczowego (rzadsze korzystanie z kuwet) lub oddechowym (słabsza wydolność), zatwardzenia,
  • Większa nerwowość wynikająca z ograniczonych możliwości ruchowych.

Sprawdź: Odpowiednie dawkowanie karmy dla kota. Sposoby na utrzymanie prawidłowej wagi

W jaki sposób najlepiej odchudzić kota?

Każde zwierzę jest inne i może wymagać wcielenia zróżnicowanych działań. Przede wszystkim na początek niezbędne jest wykonanie podstawowych badań, które określą stan zdrowia czworonoga i pozwolą zaplanować kolejne etapy redukcji. Otyłe koty zawsze powinny zostać sprawdzone przez lekarza weterynarii, który powie, jaka powinna być ich optymalna masa ciała.

Wprowadzenie odpowiedniej diety

Nie należy w drastyczny sposób obniżać nagle dawki pokarmu. Zdecydowanie lepiej postawić na specjalnie dopasowaną karmę weterynaryjną z serii Brit Veterinary Diet Obesity, która stanowi dietetyczną, pełnoporcjową propozycję dla kotów wymagających redukcji masy ciała lub będących po zabiegu kastracji. Dostępna jest ona w postaci mokrej lub suchej karmy, która można dostosować względem preferencji i potrzeb zwierzęcia.

Dodatek L-karnityny pomaga w optymalizacji metabolizmu tłuszczu, chroniąc białka mięśniowe. Chondroprotektory (glukozamina i chondroityna) wspomagają regenerację chrząstki stawowej i poprawiają mobilność kotów z nadwagą lub otyłością. Dawka przeciwutleniaczy oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 chronią komórki przed reakcją zapalną i stresem oksydacyjnym w trakcie metabolizmu tłuszczu. Probiotyki i prebiotyki przyczyniają się do poprawy zdrowia i dbają o równowagę bakteryjną jelit, przeciwdziałając zaburzeniom ze strony układu immunologicznego.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm weterynaryjnych Brit dla kotów z nadwagą

Odpowiednie zaplanowanie procesu odchudzania grubszego kota

Niezwykle istotne jest, aby redukcja masy ciała przebiegała w sposób zaplanowany. Optymalny spadek wagi powinien być niewielki i systematyczny, dążący do uzyskania wagi idealnej. W proces odchudzania powinny być zaangażowane wszystkie osoby mające kontakt z kotem, aby żaden z domowników lub odwiedzających nie podawał zwierzęciu nieodpowiednich dla niego produktów. Przyrost tkanki tłuszczowej postępuje dosyć sprawnie, a zbędne kilogramy są niekiedy trudne do zrzucenia.

Aktywność fizyczna jako pomoc i prewencja nadwagi i otyłości

W sposób kontrolowany i stopniowy należy wprowadzać do codzienności kota zabawy ruchowe oraz ewentualne spacery. To z pewnością pomoże odchudzić kota. Doskonale przydadzą się do tego rozmaite zwykłe przedmioty, np. piłeczki, wędki i pluszowe myszki, a także zabawki interaktywne. Ponadto warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy wyposażenia wnętrza i ich dopasowanie do potrzeb kota. Świetnym rozwiązaniem będzie wzbogacenie miejsca, w którym na co dzień przebywa kot o różnego rodzaju przewyższenia, drapaki i kryjówki, które zachęcą kota do zabawy w chowanego. Warto pamiętać, że grube koty są ciężkie, więc trzeba dopasować odpowiednią stabilność i masę produktu do potrzeb pupila.

Czy odchudzanie kota otyłego jest trudne?

Jak dbać o kota z niewydolnością nerek?

Z pewnością nie będzie to proces szybki i niewymagający od opiekuna małego nakładu pracy. Niemniej, wdrożenie odpowiedniej diety będzie kluczowe dla powrotu do prawidłowej wagi. Wprowadzenie pewnych modyfikacji do codziennego planu dnia, baczna obserwacja i współpraca z lekarzem weterynarii na dłuższą metę przyniesie efekty. Warto pamiętać, że uczucia można lepiej okazać poprzez uwagę i wspólną zabawę, niż oferowanie kolejnego smakołyka lub nadwyżkową porcję karmy. 

Brit Vet
Udostępnij