Karma sucha czy mokra?

Karma sucha czy mokra?

Karma sucha czy mokra? Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa prawidłowego rozwoju nie tylko człowieka, ale również czworonogów. Ponadto oczywistym jest również fakt, że każdy opiekun chce dla swojego pupila jak najlepiej. Dlatego często prowadzi to do „przedobrzenia”, występującego pod postacią zbędnego zaopatrzania się w różnego rodzaju produkty, smakołyki, zabawki oraz karmy, z których zwierzę po prostu nie będzie chciało korzystać.

Sposobów żywienia jest na tyle dużo, że właściciele czworonogów mogą swobodnie w nich przebierać. Dlatego niejednokrotnie skutkuje to wyborem formy, która będzie dla nich najwygodniejsza, ale nie oznacza to jednak, że okaże się ona odpowiednia dla zwierzęcia.

Karma sucha czy mokra? Który rodzaj sprawdzi się lepiej? Jak zapewnić zwierzęciu wszystko to, co jest mu niezbędne? Odpowiedzi na wszystkie te pytania zawarte zostały w dalszej części artykułu.

Karma sucha czy mokra – czym karmić psa?

Sucha karma dla psa to opcja znacznie bardziej sycąca, ale również odżywcza. Innymi słowy dzieje się tak ze względu na skład, który w większości przypadków zawiera dużą ilość mięsa. Ponadto warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że produkty suche posiadają bardzo niewielki procent wilgotności. Dlatego do zalet suchej karmy zdecydowanie zaliczyć należy jej pozytywny wpływ na stan uzębienia u psa.

W związku z tym, że wymaga ona ciągłego rozgryzania, ściera osad znajdujący się na zębach, a następnie poprawia kondycję dziąseł. Ponadto, wysokiej klasy karmy (na przykład Wiejska Zagroda) zapewniają psu wszelkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze.

Mokre karmy dla psów mogą okazać się niezbędne, szczególnie w przypadku psich-niejadków, a także psiaków, dla których gryzienie jest sporym problemem. Pokarmy tego typu są atrakcyjne dla pupili, głównie ze względu na ich aromatyczność. Posiadają również znacznie wyższy procent wilgotności, dzięki czemu pies po zjedzeniu nie pędzi prosto do miski z wodą, a dostarcza ją wraz z pokarmem.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psa

Oferta mokrych karm dostępnych na obecnym rynku jest niezwykle szeroka i zróżnicowana. Warto więc zwracać uwagę na ich składy, ponieważ gdy będą one zbyt ubogie – konieczne może okazać się zwiększenie ilości dostarczanego psu pożywienia lub uzupełnianie brakujących składników odżywczych. Nie oznacza to jednak, że producenci nie oferują karm bogatych w odpowiednie produkty. Doskonałym przykładem jest seria mokrych karm marki Wiejska Zagroda. Do wyboru dostępna jest bowiem całkiem spora ilość smaków, takich jak mięsna uczta czy też indyk i jagnięcina. Przede wszystkim – są to produkty bezzbożowe, przeznaczone dla wszystkich ras psów. Cechują się również wysoką zawartością białka, a także pokaźną ilością składników mineralnych i witamin.

Mix feeding – łączenie karmy suchej i mokrej

Coraz większym zainteresowaniem, wśród właścicieli czworonogów, cieszy się mix feeding, znany również pod nazwą karmienia mieszanego. Jak sama nazwa mówi – jest to sposób karmienia psów, polegający na łączeniu właściwości karmy suchej oraz mokrej, stosując je naprzemiennie. Dlatego takie rozwiązanie jest w stanie przynieść pupilowi wiele korzyści. Jednak na uwadze należy mieć kilka kluczowych kwestii. Należą do nich:

  • Właściwa ilość podawanej karmy – ilość karmy suchej, posiadającej małą zawartość wody oraz wysoką koncentrację składników odżywczych. Dlatego nigdy nie będzie równała się objętości karmy mokrej. Tak więc, przy naprzemiennym karmieniu psa różnymi rodzajami pożywienia, aby dostarczyć dokładnie taką samą ilość składników odżywczych, należy podać zwierzęciu znacznie mniejszą porcję wariantu suchego, niż mokrego.
  • Wszelkie zmiany sposobu żywienia powinny być wprowadzane stopniowo – zbyt nagłe i nieoczekiwane zmienianie karmy, jest w stanie w bardzo łatwy sposób wywołać u psa biegunkę. Dzieje się tak ze względu na fakt, że przewód pokarmowy pupila przyzwyczaja się zarówno do składu, jak i rodzaju karmy. Przede wszystkim konieczne jest więc przestrzeganie regularności, a także stopniowego wprowadzania wszelkich zmian w żywieniu. Następnie rozsądnym rozwiązaniem okazuje się wdrażanie nowej karmy poprzez mieszanie jej z dotychczasową.
  • Ponadto kontrolowanie stanu zdrowia pupila – każdy psi organizm jest różny. Dlatego też inaczej zareaguje on na zmianę karmy. Należy więc poświęcić szczególną uwagę na monitorowanie pupila, a także kontrolowanie jakości jego wypróżnień. Ponadto istotna może okazać się zarówno konsystencja, jak i częstotliwość. W przypadku widocznie pogorszonego samopoczucia psa, niezbędna będzie wizyta u weterynarza.

Czym karmić kota – karma mokra czy sucha?

Żywienie pupila – karma sucha, czy mokra?

Podobnie jak w przypadku psów, także i koci właściciele muszą niejednokrotnie zmagać się z dylematem wyboru rodzaju karmy.

Warianty suche to przede wszystkim ogromna ilość składników odżywczych, a także wygoda przechowywania i stosowania. Jednak, w przypadku kotów stosowanie wyłącznie karmy suchej, może skutkować odwodnieniem. Ponadto skutkuje także schorzeniami układu moczowego. Warto wiedzieć, że koty są zwierzętami z natury przystosowanymi do pobierania wody z pożywienia. Niechętnie piją więc wodę, a często też spożywają jej po prostu za mało.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla kota

Następnie należy również pamiętać, że duża część kotów ma problemy z przyswajaniem niektórych składników roślinnych, które bardzo często występujących w suchych pokarmach. Dlatego w związku z tym, białko pochodzenia zwierzęcego to absolutny niezbędnik przy wyborze karmy.

Koty znane są ze swojej wybredności, przez co nie wszystko będzie im pasowało. Dlatego też duża część z nich na suchą karmę patrzy raczej z pogardą, niż zainteresowaniem, innymi słowy mokra karma dla wielu właścicieli okazuje się więc niezbędna. Jednak często spotykanym wariantem w żywieniu kotów jest również stosowanie opcji mieszanej.

A może karma sucha i mokra? – zalety mieszanego żywienia kotów

Szczęśliwe koty - Karma sucha, czy mokra?

Mix feeding to połączenie wszystkich zalet, które niesie za sobą stosowanie karmy mieszanej. Karma mokra odpowiada za polepszenie nawodnienia organizmu kota, co z kolei wiąże się ze zwiększeniem rozcieńczenia i objętości jego moczu oraz znacznym obniżeniem ryzyka powstawania kamieni moczowych. Karma sucha z kolei odpowiada za dostarczenie odpowiednich składników odżywczych. Ponadto wpływa na utrzymanie prawidłowej kondycji jamy ustnej. Dlatego takie rozwiązanie sprzyja podtrzymaniu zainteresowania kota pożywieniem i sprawia, że staje się on znacznie mniej wybredny. Między innymi producenci, którzy specjalizują się w odpowiednio zbilansowanych suchych karmach, to na przykład Royal Canin lub Purina.

Jak często karmić kota?

Koty, w przeciwieństwie do psów, spożywają mniejsze porcje, ale częściej. Dlatego też odpowiednim rozwiązaniem, które zadowoli zarówno kota, jak i jego właściciela, jest zapewnienie stałego dostępu do pożywienia, a w szczególności do karmy suchej. Służyć do tego celu może dozownik karmy z kamerą dla psa i kota – 3,7l. Taka opcja  nie sprawdzi się jednak u kotów z nadwagą oraz łakomczuchów, które nie będą w stanie oprzeć się pokusie zjedzenia całej miski naraz.

Ponadto wersje mokre mają to do siebie, że po pewnym czasie (głównie latem) wysychają i zaczynają się psuć i wydzielać nieprzyjemny zapach, który odstraszy zwierzę. Dlatego jedynym rozwiązaniem tego problemu jest podawanie karmy w saszetkach lub małych puszkach, które często nazywane są „daniami na jeden raz”. Między innymi do producentów wartych uwagi należą marki takie jak Dolina Noteci, Gourmet czy Sheba.

Karma sucha czy mokra? – Co warto zapamiętać?

  1. Sucha karma dla psa to opcja znacznie bardziej sycąca i odżywcza.

    Dzieje się tak ze względu na skład, który w większości przypadków zawiera dużą ilość mięsa.

  2. Mokre karmy dla psów mogą okazać się niezbędne. Szczególnie w przypadku psich-niejadków, a także psiaków, dla których gryzienie jest sporym problemem.

    Pokarmy tego typu są atrakcyjne dla pupili i posiadają wysoki procent wilgotności. Warto zwracać uwagę na ich składy. Gdyż jeśli będą one zbyt ubogie – konieczne może okazać się zwiększenie ilości dostarczanego psu pożywienia lub uzupełnianie brakujących składników odżywczych.

  3. Mix feeding – łączenie karmy suchej i mokrej – czy to na pewno dobry pomysł?

    Takie rozwiązanie jest w stanie przynieść pupilowi wiele korzyści, ale pamiętajmy o:

    • Właściwa ilość podawanej karmy
    • Wszelkie zmiany sposobu żywienia powinny być wprowadzane stopniowo
    • Kontrolowanie stanu zdrowia pupila

  4. Stosowanie wyłącznie karmy suchej w diecie kotów, może skutkować odwodnieniem, a także schorzeniami układu moczowego.

    Warto wiedzieć, że koty są zwierzętami z natury przystosowanymi do pobierania wody z pożywienia. Dlatego mokra karma dla wielu właścicieli okazuje się niezbędna, ponieważ koty znane są ze swojej wybredności. Często spotykanym wariantem w żywieniu kotów jest więc stosowanie opcji mieszanej.

Sklep zoologiczny KrakVet.pl

Data publikacji wpisu: 20.08.2021r.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm FirstMate dla psów

Udostępnij