Suszona karma dla psa – dlaczego warto?

Suszona karma dla psa – dlaczego warto?

Pełnowartościowa, a zarazem zbilansowana dieta, jest absolutną podstawą, której wymaga każdy pies. Dostarczane pożywienie ma na celu zaspokojenie wszelkich potrzeb zwierzęcia, a jego jakość odgrywa w tym niezwykle istotną rolę. Dlatego też jednym z obowiązków opiekuna staje się podjęcie świadomej, a jednocześnie możliwie najlepszej decyzji dotyczącej tego, jaki pokarm będzie spożywał jego czworonożny przyjaciel.

I choć wybór ten nieraz jest utrudniony, a ilość dostępnych na rynku wariantów stale wzrasta, tak innowacyjne rozwiązania mogą okazać się wręcz doskonałą opcją. Jednym z nich jest suszona karma Dolina Noteci Superfood, będąca nowoczesną i niespotykaną dotychczas koncepcją żywienia. Produkt ten określany jest mianem pełnoporcjowego, czyli zaspokajającego wszystkie potrzeby żywieniowe czworonogów.

Dlaczego suszona karma może okazać się odpowiednim wyborem dla pupila? Co ją wyróżnia i jakie korzyści przynosi? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części artykułu.

Zobacz: Najlepsza karma dla psa? Czy istnieje?

Dolina Noteci Superfood – karma suszona

Karma suszona Dolina Noteci Superfood

Rewolucyjna karma Superfood to, przede wszystkim, gwarancja wysokiej jakości pożywienia. Przy produkcji zastosowano bowiem specjalistyczną technologię suszenia ciepłym powietrzem, dzięki której zachowywane są nie tylko składniki odżywcze, ale i smak oraz aromat każdego kawałka. Ponadto pokarm przeznaczony został dla dorosłych psów wszystkich ras, a jego recepturę opracowano w oparciu o wytyczne Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych (FEDIAF).

Podstawą składu jest świeże mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego – takie jak tkanki mięśniowe, będące doskonałym źródłem wartościowego białka i kwasów tłuszczowych. Produkt powstaje przy współpracy ze sprawdzonymi, lokalnymi dostawcami, którzy dbają o najwyższą jakość dostarczanych surowców.

Co więcej, karmę wzbogacono również o szereg dodatków, stanowiących uzupełnienie codziennej diety o najważniejsze witaminy i minerały.

Wartościowe dodatki w karmie Dolina Noteci Superfood

 • Marchew – bogata w karotenoidy, które zmniejszają ryzyko wystąpienia oraz rozwoju komórek nowotworowych. Wspomaga widzenie, a także wspiera metabolizm białek i tłuszczy oraz dostarcza potas, będący składnikiem niezbędnym do regulacji ciśnienia krwi.
 • Dynia – dostarczająca antyoksydantów, które wspierają organizm w obronie przed chorobami, degradacją oraz starzeniem się komórek.
 • Pomidory – bogate w witaminę C i A, wspomagają prawidłową pracę serca, a przy tym regulują ciśnienie krwi.
 • Szpinak – dostarczy zwierzęciu szeregu witamin i minerałów, a także pomoże w zwalczaniu dolegliwości oraz chorób przewlekłych.
 • Awokado – wspomoże wchłanianie witamin i dostarczy witaminę K oraz potas.
 • Groszek – który reguluje gospodarkę hormonalną oraz usprawnia procesy trawienia.
 • Bataty – zawarte w nich antyoksydanty pomagają zapobiegać chorobom układu krążenia, nerwowego i pokarmowego.
 • Szparagi – jako źródło selenu, wywierają one wpływ na odporność, a także zapobiegają chorobom serca i cukrzycy.
 • Maliny – dostarczają niezbędnych minerałów, takich jak potas, wapń i magnez oraz witamin C, E i A.
 • Borówki – oprócz witamin i minerałów, są one również źródłem antocyjanów, które wykazują przeciwzapalne działanie i poprawiają pracę układu sercowo-naczyniowego.
 • Żurawina – czyli zdrowe źródło węglowodanów i błonnika pokarmowego, które jednocześnie dostarcza antyoksydantów odpowiedzialnych za hamowanie procesu starzenia się komórek.

Do zaskakujących, a zarazem niezwykle wartościowych dodatków, z pewnością należy zaliczyć również jagody goji, pomarańcze, jabłka, gruszki, banany, jaja, sproszkowaną celulozę, suszone drożdże piwne, inulinę z cykorii, siemię lniane, nasiona Psyllium oraz szałwii hiszpańskiej, lecytynę, jukkę Mojave, a także wodorosty morskie.

Co więcej, składniki takie jak siarczan chondroityny i glukozamina, łagodzą ból i niesprawności spowodowane zwyrodnieniem stawów. Dlatego też nawet czworonogi, które znajdują się w podeszłym wieku lub cierpią na konkretne dolegliwości, otrzymują wymagane wsparcie.

Sprawdź: Karma sucha czy mokra?

Karma suszona, a sucha – co je różni?

Karma suszona Dolina Noteci Superfood

Mogłoby się wydawać, że karmy suszone i suche, są zasadniczo jednym i tym samym. W rzeczywistości jednak występuje pomiędzy nimi szereg znaczących różnic, głównie w obszarze samego procesu produkcji.

Poniższa tabela zawiera wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące zarówno pokarmów suszonych, jak i klasycznych wariantów suchych, spotykanych na sklepowych półkach.

Karma suszona Karma sucha
Temperatura suszenia do 100°C – proces mniej inwazyjny, bardziej naturalny, dużo korzystniejszy dla jakości produktu, ograniczający straty składników odżywczych. Temperatura suszenia powyżej 100°C – przez co niektóre składniki odżywcze mogą stracić szereg swoich wartości.
Brak procesu ekstruzji – co również ogranicza straty wartości odżywczych. Proces ekstruzji w temperaturach około 130°C, pod zwiększonym ciśnieniem.
Do produkcji wykorzystywane są tylko świeże surowce (mięso i podroby oraz owoce i warzywa). Do produkcji wykorzystywane są surowce wcześniej przetworzone, np. mączki zwierzęce, suszone warzywa i owoce.

Rodzaje karmy suszonej Dolina Noteci Superfood

Każdy opiekun czworonoga doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego pupil posiada konkretne preferencje smakowe. Dlatego też marka Dolina Noteci postanowiła stworzyć pokarmy, które występują w różnych wariantach smakowych. Dzięki temu możliwe jest dobranie produktu tak, aby nawet najbardziej wymagające podniebienia zostały w pełni zaspokojone.

Wyróżnia aż 6 opcji, w których skład wchodzą smaki z:

Każda z wymienionych receptur to gwarancja wszelkich niezbędnych aminokwasów, ale także bogatej zawartości dodatków. Wszystko to w znaczącym stopniu wpływa na organizm psa, jego funkcjonowanie oraz dobre samopoczucie. Co więcej – każdy kęs okazuje się pełnią smaku, który pokochają wszystkie czworonogi, a ukierunkowanie na wykorzystanie konkretnych rodzajów mięs sprawia, że nawet czworonogi ze skłonnościami do nietolerancji pokarmowych oraz alergii znajdą coś dla siebie.

Dlaczego warto wybrać suszoną karmę Superfood?

Karma suszona Dolina Noteci Superfood

Oczywistym jest fakt, że dieta czworonoga stanowi podstawę jego funkcjonowania, jednak dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, często staje się problematyczne. Dlatego też pełnoporcjowe, a zarazem zbilansowane karmy suszone Superfood, mogą stanowić absolutny strzał w dziesiątkę.

Każdy pies, niezależnie od rasy, wieku, czy też wielkości, będzie potrzebował konkretnych produktów, mających zapewnić mu odpowiednie ilości białek, tłuszczy, węglowodanów, witamin oraz minerałów. Dolina Noteci, jako marka stworzona z miłości do zwierząt, dołożyła wszelkich starań, aby w jednym opakowaniu zawrzeć wszystko to, co niezbędne każdemu pupilowi.

Świeże mięso, czy też ogromna ilość wartościowych dodatków, to tylko niektóre atuty karmy Superfood. Do listy z pewnością należy dodać także różnorodność w kwestii smaków, a także niezwykłą wygodę przechowywania. Każde opakowanie zawiera bowiem 1 kg skoncentrowanego, odżywczego, a zarazem niezwykle wydajnego pokarmu. Niezwykle istotnym jest jednak to, że pupil powinien mieć zapewniony stały i nieograniczony dostęp do czystej oraz świeżej wody, która dodatkowo umożliwi prawidłowe wchłanianie wszystkich składników odżywczych.

Ponadto receptura karmy Superfood nie zawiera mączek zwierzęcych, konserwantów, sztucznych barwników, aromatów, polepszaczy smaku ani gliceryny, przez co każdy opiekun ma pewność, że jego pupil dostaje wszystko to, co najlepsze.

Co więcej, cały proces suszenia ciepłym powietrzem pozwala na możliwie najefektywniejsze zachowanie wszelkich wartości odżywczych oraz doskonałego smaku i aromatu.

Jak wprowadzić i porcjować suszoną karmę Dolina Noteci?

Wprowadzanie nowej karmy do diety pupila powinno odbywać się stopniowo, a jednocześnie w połączeniu z dotychczasowo spożywanym pokarmem. Aby zwierzę mogło całkowicie bezproblemowo przejść na karmę suszoną Superfood, warto posłużyć się wytycznymi samego producenta:

 • 1 i 2 dzień – 75% bieżącej karmy + 25% karmy suszonej,
 • 3 i 4 dzień – 50% bieżącej karmy + 50% karmy suszonej,
 • 5 i 6 dzień – 25% bieżącej karmy + 75% karmy suszonej,
 • 7 dzień – 100% nowej karmy suszonej.

Każdy spożywany przez psa pokarm powinien być również podawany w odpowiednich porcjach. To, ile karmy w ciągu dnia może zjeść dany pupil, jest uzależnione od wielu różnorodnych czynników. Zalicza się do nich między innymi wiek, wagę, stopień aktywności fizycznej, tryb życia, a także dolegliwości i występujące schorzenia. Z pewnością warto więc skorzystać z tabeli stworzonej przez samego producenta, która mówi o dostosowanych do wagi psa ilościach pożywienia.

Masa psa Ilość karmy na dzień
5-10 kg 100-180 g
10-15 kg 180-240 g
15-20 kg 240-300 g
20-30 kg 300-410 g
30-40 kg 410-500 g
40-50 kg     500-600 g

Jednocześnie należy zaznaczyć, że podana gramatura może zostać podzielona tak, aby stanowiła większą ilość posiłków, podawanych regularnie w przeciągu całego dnia. Dzięki temu pupil wyrobi sobie zdrową rutynę, która może okazać się niezwykle przydatna – szczególnie w przypadku częstego podjadania lub nieustannego proszenia o resztki podczas rodzinnych obiadów.

Zobacz również: Poradnik żywienia psów dla początkujących

Udostępnij