Jak wybrać najlepszą karmę dla szczeniaka?

Jak wybrać najlepszą karmę dla szczeniaka?

Wybór najlepszego jedzenia dla szczeniaka jest kluczowy. Dzięki odpowiedniemu odżywieniu możesz zyskać spokój ducha o prawidłowy rozwój Twojego pupila. Zbilansowana i kompletna dieta zapewni Twojemu szczeniakowi szczęśliwe, zdrowe życie. Jak wybrać najlepszą karmę dla szczeniaka? W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek na temat tego, na co zwracać uwagę, a czego unikać przy wyborze najlepszej karmy dla szczeniąt, a także listę najlepszych dla szczeniaków formuł jedzenia ACANA – kanadyjskiego jedzenia dla psów tworzonego z najlepszych na świecie składników.

Czego szukać w karmach dla szczeniąt?

Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej karmy dla psa. Są to między innymi jakość składników użytych do tworzenia jedzenia, a także składniki odżywcze zawarte w jedzeniu. Ważnym jest, aby zdać sobie sprawę, że szczenięta nie mają wymagań dotyczących określonych składników karmy, lecz wymagania określonych poziomów składników odżywczych, które składniki jedzenia dostarczają.

Dlatego ważne jest, aby szukać karm z wysokiej jakości składnikami, takimi jak świeże lub surowe mięsa, drób i ryby, zbilansowane całymi warzywami, owocami i tonizującymi ziołami. Wysokiej jakości składniki zwierzęce zapewniają większą różnorodność składników odżywczych.

Dorastający szczeniak ma kilka potrzeb żywieniowych, które różnią się od potrzeb dorosłego psa, dlatego dobrym pomysłem jest wybór karmy opracowanej specjalnie z myślą o szczeniętach. Oto kilka czynników, które weź pod uwagę, wybierając karmę dla swojego szczeniaka:

1. Energia

Szczenięta rosną szybciej i dlatego mają zwiększone zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie – kalorie. Jest to szczególnie ważne w przypadku szczeniąt poniżej 4 miesiąca życia, ponieważ ich wymagania energetyczne mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż wymagania dorosłych psów. Zazwyczaj diety skomponowane wyłącznie dla szczeniąt zawierają więcej tłuszczów.

2. Białko

Białko ma kluczowe znaczenie w dostarczaniu szczeniętom elementów budulcowych do rozwoju włosów, skóry, paznokci, mięśni, ścięgien, więzadeł, a także chrząstek. Karma dla psów o wysokiej jakości białka zwierzęcego powinna być wygrać z karmą o wysokiej zawartości białka pochodzenia roślinnego, ponieważ białka zwierzęce zapewniają pełniejszy profil aminokwasowy, co czyni je lepszym źródłem białka dla szczeniąt.

3. Wapń i fosfor

Być może myślisz, że skoro szczeniak potrzebuje więcej energii i białka, musi również otrzymywać więcej składników mineralnych. W tym miejscu miłośnicy zwierząt często się mylą. Chociaż z pewnością ważne jest, aby w żywności były obecne minerały, takie jak wapń i fosfor, równie ważne jest, aby były one obecne na odpowiednich poziomach.

Uwaga dla szczeniąt ras dużych: Ze względu na dłuższy okres wzrostu szczeniąt ras dużych, ich zapotrzebowanie na wapń jest nieco inne niż u szczeniąt ras małych i średnich.  Pokarmy odpowiednie dla szczeniąt dużych ras będą miały niższą zawartość wapnia, aby zmniejszyć ryzyko problemów ortopedycznych, w tym problemów ze stawami. Przy wyborze karmy dla szczeniąt dużych ras ważne jest, aby receptura została opracowana w zgodzie z unikalnymi potrzebami takich psów, a tym samym zawierała takie oświadczenie od AAFCO lub FEDIAF.

4. EPA i DHA

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA) to kwasy tłuszczowe Omega-3 powszechnie występujące w wysokiej jakości składnikach zwierzęcych, takich jak ryby. Zarówno DHA i EPA muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, dlatego warto zadbać o ich odpowiednią podaż w podawanej na co dzień karmie. Ich rola jest wielowymiarowa: wpływają pozytywnie na układ kostno-stawowy, sercowo-naczyniowy, moczowy i nerwowy.

Czego unikać w karmie dla szczeniąt?

Jedzenie ACANA tworzone jest na bazie wysokiej jakości składników. Są to białka ze świeżego lub surowego kurczaka i indyka, czerwonych mięs, ryb poławianych w naturalnym środowisku oraz odżywczych jaj. Zastanawiasz się, czy szczenięta mogą przetrwać na diecie ubogiej w wysokiej jakości składniki zwierzęce i bogatej w węglowodany? Tak, ale zdecydowanie nie jest to dobry wybór! Dorastający organizm potrzebuje wszystkiego, co najlepsze, w tym pożywiania pozwalającego mu rosnąć i rozwijać się zgodnie z predyspozycjami genetycznymi. Pamiętaj, że szczenięta najlepiej dorastają (i czują się!) na diecie, w której dystrybucja energii pochodzi z wysokiej jakości białka zwierzęcego. Powinno one być zbilansowane owocami i warzywami oraz względnie niską zawartością węglowodanów.

Czy istnieje więc jakiś „zły składnik”, którego należy unikać? Tak. „Zły składnik” to taki, który zapewnia niewielkie korzyści odżywcze. Zazwyczaj znajduje się on w karmach z racji swojej niskiej ceny. Przykładem takich składników jest kukurydza, soja, pszenica czy tapioka.

Dzięki jedzeniu ACANA miłośnicy zwierząt mogą być pewni, że karmią swoje szczenięta w zbilansowany i zdrowy sposób. Dwa pierwsze składniki są zawsze świeże lub surowe*. Wszystkie zaś są składnikami wysokiej jakości, pochodzącymi od dostawców, których producent jedzenia ACANA – Champion Petfoods – zna i którym ufa. Każdy składnik receptur dla szczeniąt jest starannie wybierany przez zespół ds. badań i innowacji, aby zapewnić szczeniakom maksymalne korzyści zdrowotne poprzez kompletną i zbilansowaną dietę. W końcu każdy składnik odgrywa rolę w utrzymaniu szczenięcia w zdrowiu i szczęściu.

Sucha karma dla szczeniąt i sposób karmienia

Wiemy, jak łatwo można poczuć się przytłoczonym wyborami, których trzeba dokonać w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego pupila. Wybór najlepszej karmy dla szczeniaka jest jednym z takich wyborów!

Pamiętaj, że każdy szczeniak jest wyjątkowy i ten sam rodzaj diety nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla każdego szczeniaka.

Sucha karma jest prawdopodobnie najpopularniejszym sposobem zapewniania szczeniętom kompletnej i zbilansowanej diety. Chrupki są ekonomicznym, a także wygodnym rozwiązaniem, szczególnie dla nowych opiekunów szczeniaka. Wybierając ten model żywienia, karmę możesz łatwo dozować w odpowiednich porcjach, w zależności od aktualnej wagi szczenięcia i oczekiwanej masy ciała po osiągnięciu przez niego dorosłości.

Ważne jest, aby szczenięta, które jedzą wyłącznie suchą karmę, spożywały odpowiednią ilość wody. Wspomoże to prawidłowe trawienie.

Szczenięta mają większe zapotrzebowanie na energię niż dorosłe psy. Aby mieć pewność, że otrzymują wystarczająco dużo kalorii, często podaje się im większą dawkę jedzenia niż psom dorosłym. Dokładna porcja karmy, jakiej potrzebuje Twój szczeniak zależy od kilku czynników, takich jak: wybrana formuła karmy, rasa i wiek Twojego psa, aktualna masa ciała i przewidywana waga u dorosłego psa.

Najlepiej jest rozłożyć dzienną porcję karmy dla szczeniaka na kilka posiłków w ciągu dnia. Zalecamy co najmniej dwa posiłki dziennie, jednak jeśli masz możliwość podawania trzech lub nawet czterech posiłków na dobę, to może być najlepsze rozwiązanie dla Twojego pupila. Dlaczego? Karmienie kilka razy dziennie pomaga w dystrybucji kalorii, a co za tym idzie energii, w ciągu dnia.

Najlepsze karmy ACANA dla szczeniąt

Jedzenie ACANA dostępne jest w kilku odżywczych i smacznych recepturach dla szczeniąt zawierających odżywczego kurczaka, indyka, ryby i jaja. Poznaj je!

  • ACANA Puppy – przeznaczona dla szczeniąt wszystkich ras, w szczególności zaś ras średnich, takich jak: border collie, owczarek szkocki collie, buldog angielski, beagle.
  • karma ACANA Puppy Small Breed – przeznaczona dla szczeniąt małych ras, takich jak m.in.: maltańczyk, shih tzu, chihuahua, yorkshire terier, mops czy szpic miniaturowy.
  • ACANA Puppy Large Breed – przeznaczona dla szczeniąt ras dużych (z wyjątkiem dogów niemieckich do 14 tyg. życia), takich jak: labrador retriever, golden retriever,  owczarek niemiecki, bernardyn, czy berneński pies pasterski.

Sprawdź: ACANA Singles – karma idealna dla psów wrażliwych

Karma dla szczeniaka bez kurczaka

Twój szczeniak nie może jeść kurczaka? Po pierwsze upewnij się, czy to prawda! Kurczak jest cennym odżywczo mięsem. Zawiera istotne aminokwasy, jest lekkostrawny i dobrze przyswajalny – a to bardzo ważne dla młodego, wciąż kształtującego się układu pokarmowego. Dlatego nigdy nie rezygnuj z udziału kurczaka w diecie profilaktycznie czy też dlatego, że wydaje Ci się, że tak będzie lepiej. Może się okazać, że Twój psiak świetnie funkcjonuje na karmie z drobiem! Pamiętaj, że drób w jedzeniu ACANA pochodzi z chowu bezklatkowego, a kurczakom w procesie hodowli nie są podawane antybiotyki ani stymulatory wzrostu. To znacząco podnosi jakość mięsa w karmie.

Jeśli jednak masz pewność, że Twój pupil przejawia nietolerancję lub alergię pokarmową na drób w diecie, to nic straconego! Większość pozostałych formuł jedzenia ACANA możesz śmiało podawać swojemu szczeniakowi. Pamiętaj jednak o odpowiednim dawkowaniu! W tabeli dawkowania znajdującej się na każdym opakowaniu, znajdziesz dopisek, jak dokładnie to robić. Zapoznaj się z nim szczegółowo. W większości formuł przeznaczonych dla psów wszystkich ras i w każdym wieku (linie ACANA Classics, ACANA Highest Protein, ACANA Singles) sposób karmienia w przypadku psów rosnących polega na zwiększeniu dawki zgodnie z poniższym algorytmem:

  • szczeniętom w wieku 1,5 – 3 miesięcy podajemy podwójną porcję dzienną przeznaczoną dla psa dorosłego;
  • dla szczeniąt w wieku 3 – 6 miesięcy podajemy 1,5 porcji dziennej przeznaczonej dla psa dorosłego;
  • szczeniętom w wieku 6 – 11 miesięcy podajemy 1,25 porcji dziennej przeznaczonej dla psa dorosłego.

Karmy Acana odpowiednie dla szczeniąt

Jakie formuły wybrać? Dla szczeniaka odpowiednie będą np.:

  • ACANA Grasslands – wyłącznie dla szczeniąt ras małych i średnich; zawiera aż 70% składników zwierzęcych wysokiej jakości, w tym jagnięcinę, kaczkę, jaja, ryby i indyka.
  • ACANA Pacifica – przepełniona w 70% wyłącznie rybami, takimi jak: śledź, makrela, flądra, błękitek, morszczuk i karmazyn czerwonopasy.
  • karma ACANA Yorkshire Pork – monobiałkowa formuła z wieprzowiną, uzupełniona odżywczymi warzywami, owocami i ziołami.
  • ACANA Free-Run Duck – monobiałkowa receptura z odżywczą kaczką.

* Świeże składniki poddawane są chłodzeniu jako jedynej metodzie konserwacji. Surowe składniki są zamrożone w momencie najlepszej świeżości, aby zachować wszystkie składniki odżywcze.

Przeczytaj więcej: ACANA Classics – opinie, skład i cena karmy

Acana

Sprawdź ofertę karm dla szczeniąt Acana w sklepie KrakVet:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla szczeniąt Acana

Udostępnij