Ragdoll

Facebookmail

Ragdoll – historia

Ragdoll jest kotem posiadającym łagodny oraz przyjemny dla otoczenia charakter. Zwierzę to doskonale odnajduje się mieszkając w bloku, a także w większych domach. Ragdolle nie są agresywne, więc doskonale sprawdzają się w rodzinach, w których są małe dzieci. Jednak zanim zdecydujesz się na posiadanie tej konkretnej rasy kota, warto wiedzieć, skąd dokładnie pochodzi Ragdoll.

Historia rasy rozpoczyna się stosunkowo niedawno. Koty te bowiem pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to Ann Baker znalazła na drodze potrąconą kotkę. Amerykanka była także hodowczynią kotów perskich. Przedstawiona historia często bywa wymieniana jako anegdota, twierdząca o tym, że wypadek samochodowy miał spowodować częściowy niedowład u kociąt. Odstawiając na bok ciekawe historie, warto skupić się na faktach. Badania genetyczne wyraźnie świadczą o tym, że Ragdoll jest krzyżówką trzech ras. Aby powstał kot tej rasy należało skrzyżować kota rasy birmańskiej, kota rasy burmańskiej oraz kota rasy perskiej. Rasa Ragdoll została oficjalnie zarejestrowana w 1965 roku, a wydarzenie to miało miejsce w USA. 

Ann Baker wymyślała wiele niestworzonych historii, aby przyczynić się do popularyzacji tej rasy. W tych cudownych opowieściach nie zabrakło wstawek o genach szopów praczy oraz ludzi, a także o ingerencji w całe przedsięwzięcie kosmitów. Sami musicie przyznać, że pani Ann Baker wykazała się niesamowitą kreatywnością w popularyzacji kotów rasy Ragdoll. 

Kot rasy Ragdoll

Ragdoll – hodowla

Wybierając kociaka rasy ragdoll, warto zwrócić na to uwagę, jak podchodzą do swojej pracy hodowcy. Warto, aby każdy wyhodowany przez nich kot był otoczony miłością oraz wystarczającą troską. Hodowla tych kotów powinna być prowadzona w warunkach raczej domowych. Koty te bowiem lubią towarzystwo, a także lubią, kiedy poświęca im się wystarczająco dużo uwagi. Oczywiście, odpowiednia hodowla Ragdoll musi zwracać uwagę przede wszystkim na wzorzec rasy. Ten uwzględnia dopuszczalną wagę tych stworzeń, a także wygląd ogólny. Niezbędne jest tutaj mocne ciało oraz muskularna budowa. Uszy powinny być szerokie u podstawy, a oczy duże i owalne. W przypadku, jeżeli hodowcy będą przykładać dużą uwagę do wzorca rasy ragdoll, możesz być pewny, że hodowla z której właśnie odbierzesz kociaka, będzie tą odpowiednią.

Karmy dedykowane kotom ragdoll

ROYAL CANIN Ragdoll Adult - karma dla kotów rasy ragdoll

Charakter Ragdoll’a

Z pewnością, jeżeli zdecydujesz się na posiadanie kota rasy Ragdoll, charakter będzie odgrywa

kluczową rolę podczas podejmowania decyji. Zazwyczaj miłośnicy kotów zwracają sporą uwagę, czy ich przyszłe zwierzęta będą kłopotliwe oraz nadzwyczaj narzucające się. Na szczęście, kot rasy Ragdoll jest zwierzęciem posiadającym spokojny temperament. To koty niezwykle przyjacielskie oraz zrównoważone. Czasami nawet mogą sprawiać wrażenie nieco flegmatycznych. Charakter Ragdoll’a odpowiada także za jego łagodność. Z tego też powodu, koty te są idealne dla rodzin, w których znajdują się małe dzieci. Ten kot nie jest specjalnie skoczny, z tego też powodu nie musisz przejmować się oraz troszczyć nadmiernie o meble występujące w jego otoczeniu. Ragdoll raczej woli stąpać twardo po ziemi i unika wszelkich wspinaczek. To doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy niedawno postanowili wymienić meble na nowe.

Bardzo istotną zaletą charakteru jest także oddanie tego kota. Ragdoll zżywa się ze swoim właścicielem i nieustannie szuka z nim kontaktu. Z chęcią nie odpuszczałby go ani na krok przez cały dzień. Potrafi podążać za swoim właścicielem przemierzając kolejne pomieszczenia, niczym wierny pies. Jednocześnie, kot ten nie jest bardzo natrętny i doskonale wie, kiedy należy się wyciszyć oraz odpuścić, tak, aby dać sobie wzajemnie nieco potrzebnej przestrzeni. Jeżeli Ragdoll potrzebuje twojej uwagi, mając nadzieję na odrobinę pieszczot lub zabawy, to przypomni o tym jedynie delikatnie mrucząc. Nie jest więc kłopotliwy, a także nie wymaga zbyt dużo uwagi, aby był szczęśliwy. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich rodzin z dziećmi. Nie jest wybredny, jeżeli chodzi o wybór zabaw i z chęcią zaakceptuje nawet specyficzne zabawy, które są tak często i chętnie uprawiane przez młode dzieci.

Jest to zwierzę niekonfliktowe, które doskonale odnajdzie się w towarzystwie zarówno innych kotów, jak także innych psów. To przede wszystkim kot bardzo ciekawski, który nieustannie sprawdza, co dzieje się w jego otoczeniu. Jednocześnie, każde nowe zdarzenie przyjmuje z ogromnym spokojem. Jest doskonałym typem kota dla wszystkich właścicieli-domatorów, jednak czasami lubi także wyjść na zewnątrz, by doświadczyć trochę nowych bodźców. Ragdoll jest kotem inteligentnym, jednakże na spacerach potrafi uciec. Warto chodzić z nim na smyczy, zupełnie jak z psem.

Charakter Ragdoll’a

Ragdoll – umaszczenie

W tym akapicie przedstawimy rodzaje sierści, jakie może posiadać Ragdoll. Umaszczenie tego kota może mieści

się w trzech kategoriach. Pierwsza z nich to maść colourpoint, która jest jednocześnie typowa dla kotów syjamskich. Takie umaszczenie charakteryzuje się jednolitą oznaką na twarzy oraz na uszach i kończynach. Kolejną odmianą jest umaszczenie mitted. Tutaj zabarwienie przednich kończyn przechodzi w białe rękawiczki. Natomiast pierś oraz kołnierz na szyi są także białe, jednakże w przypadku głowy – nie powinna już występować biała plama. Odmiana maści bicolor charakteryzuje się dużą ilością bieli z plamami, jednakże barwy muszą być wyraźnie odcięte od siebie. Kończyny są barwne, jednakże na dole występują białe rękawiczki. Na głowie możemy spotkać się z białym wzorem w kształcie odwróconej litery v, bądź też u. 

Ragdoll – wygląd

Młode kociaki są zupełnie białe, dopiero w miarę upływu czasu nabierają kolejnych barw. W wieku trzech lub czterech lat umaszczenie tych kotów jest w pełni rozwinięte, nie powinno już się zmieniać. Wygląd włosa decyduje o jego miękkości oraz długości. Włos powinien być miękki oraz jedwabisty, raczej półdługi. Należy mieć na uwadze fakt, że są to koty dość duże. Samce mogą ważyć nawet 10 kg, zaś samiczki, tak samo jak w przypadku innych ras, są mniejsze. Jednak w tym wypadku różnica nie jest aż tak bardzo widoczna, samice ważą w okolicy 7 kg. Koty osiągają dojrzałość w wieku 3 lat, wtedy też przestaje zmieniać się ich umaszczenie. Warto więc zauważyć, kiedy Twój kot dojrzeje – można to łatwo zaobserwować na sierści. Koty rasy Ragdoll żyją stosunkowo długo, ponieważ mogą dożyć nawet 15 lat. Posiadają grube kości i masywną budowę. Głowa jest dość duża, w zależności od odmiany może na niej znajdować się biała plama umieszczona między oczami. Charakterystyczną cechą rasy są bardzo wyraziste oraz intensywne w swojej barwie niebieskie oczy. Uszy są szersze u nasady i zwężają się ku górze. Są raczej spiczaste. Ogon tych kotów jest puszysty oraz długi, natomiast kończyny muszą być mocne oraz masywne, tak by zachowana była proporcja w stosunku do reszty ciała.

Skąd właściwie wywodzi się ta rasa?

Wiele osób zastanawia się skąd właściwie wzięła się ta rasa. Ragdoll prawdopodobnie wywodzi się od kotki o imieniu Josephine. Zwierzak ten został znaleziony przez hodowczynię kotów perskich, Ann Baker. Kotka odznaczała się ogromną nieufnością oraz delikatnością. Była znakomitym pieszczochem, a dodatkowo te cechy odziedziczyło jej potomstwo. To właśnie od tej kotki wywodzi się rasa kotów Ragdoll.

Ragdoll pochodzenie

Ragdoll – pielęgnacja

Aby kocur lub kotka wyglądały znakomicie, trzeba pamiętać o regularnie przeprowadzanych czynnościach, mających na celu poprawę wyglądu tych zwierzaków. Tylko w takim wypadku, należący do ciebie Ragdoll będzie wyglądać znakomicie w każdej chwili. Pielęgnacja tej rasy kotów opiera się w dużej mierze na pielęgnacji włosa. Okrywa włosowa wymaga bowiem sporo uwagi i należy ją czesać przynajmniej raz w ciągu tygodnia. W razie sklejonych włosów, warto je wyciąć. Oczywiście, z nożyczkami powinniśmy być bardzo ostrożni, ponieważ nie wszystkie koty godzą się na ich używanie.

Wybierz akcesoria do pielęgnacji kota ragdoll

Należy także zadbać o uszy, którymi może poszczycić się Ragdoll. Pielęgnacja tej części ciała powinna opierać się na kontroli kanału słuchowego. Czynność taka powinna być przeprowadzona raz w miesiącu. Warto sprawdzić, czy z uszu nie wydostaje się niepokojąca wydzielina. Dalsza pielęgnacja to także regularne oraz ostrożne obcinanie pazurów. Co więcej, pielęgnacja powinna także uwzględniać oczy tych kotów. Jeżeli spojówki będą zaczerwienione, można udać się do weterynarza. Jest to chyba najlepsza opcja, nie warto przemywać oczu na własną rękę. 

Ragdoll – predyspozycje do chorób

Jeżeli pragniesz, aby Twój kot był zawsze zadowolony oraz w pełni sił, warto w porę dowiedzieć się, na jakie choroby może cierpieć twój kot. Predyspozycje do chorób tych zwierząt to przede wszystkim nadwrażliwość żołądka spowodowana kulami włosowymi połkniętymi podczas codziennej higieny. Ponadto, może występować pulicytowatość nerek. Dodatkowe predyspozycje do chorób Ragdolla to także kardiopatia przerostowa. Wskazane jest, aby w wieku dwóch lat udać się wraz z kotem do weterynarza, w celu wykonania echa serca. W tym wieku bowiem już może objawić się ta choroba. Dodatkowo, koty tej rasy mogą cierpieć także na przewlekłe zapalenia dziąseł oraz przyzębia. Z tego też powodu, niezwykle istotna jest regularna pielęgnacja zębów u tych kotów.

Ragdoll opis rasy
Facebookmail

2 thoughts on “Ragdoll

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *