Rak płaskonabłonkowy u psa i kota – choroba, predyspozycje i leczenie

Rak płaskonabłonkowy u psa i kota – choroba, predyspozycje i leczenie

Rak płaskonabłonkowy, inaczej zwany SCC, to złośliwy nowotwór, który może skutkować nawrotami i przerzutami u psa i kota. SCC może mieć postać nowotworu skóry lub też jamy ustnej. Jego leczenie obejmuje różne formy terapii, jednak najczęściej wiąże się z radykalnym zabiegiem, a następnie wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Dowiedz się, jaką postać przybiera rak płaskonabłonkowy u psa i kota, jakie są predyspozycje do jego wystąpienia, a także jak wygląda leczenie.

Czym jest rak płaskonabłonkowy u psa i kota?

Rak płaskonabłonkowy u psa i kota

Rak płaskonabłonkowy to złośliwy nowotwór, który może wystąpić u psa i kota w każdym wieku. Pojawia się zarówno u młodych, jak i u starszych zwierząt, choć z wiekiem ryzyko wystąpienia rozmaitych nowotworów u zwierząt wzrasta. Rak płaskonabłonkowy, zwany również SCC, przyjmuje postać kalafiorowatych zmian lub owrzodzeń – jeśli zauważysz u Twojego pupila podobne zmiany, należy jak najszybciej skierować się do weterynarza i je zdiagnozować.

Rak płaskonabłonkowy u psa i kota najczęściej ma formę nowotworu skóry lub też jamy ustnej. Poniżej przybliżamy, jak poszczególne przypadki przedstawiają się u pupili.

Zobacz też: Nowotwór u psa i kota – czym jest i jak go leczyć?

Rak płaskonabłonkowy skóry u psa

U psa rak płaskonabłonkowy skóry ma charakter miejscowo złośliwy. Oznacza to, że ma pewne cechy nowotworów złośliwych, jak zdolność do naciekania i niszczenia otaczających go tkanek oraz narządów, jednak nie skutkuje przerzutami lub wygląda jak guz o charakterze łagodnym. Tego typu zmiany mają tendencję do nawrotów.

SCC odpowiada za 5% przypadków raka skóry u psów. Najczęściej występuje on w okolicach łożyska pazura, płyty nosowej, warg, moszny, okolic odbytu, tułowia lub też pachwin. SCC często skutkuje przerzutami, ponadto rozwija się bardzo szybko. Jego wystąpienie często prowadzi do zniekształceń dotkniętych okolic. W niektórych przypadkach chirurgiczne usunięcie wymaga wycięcie tkanek w okolicy lub nawet amputację.

Sprawdź: Brodawczak u psa  – czym jest i jak wygląda leczenie?

Rak płaskonabłonkowy skóry u kota

Podobnie jak u psów, u kotów SCC również ma charakter miejscowo złośliwy. Odpowiada za aż 10-15% nowotworów skórnych u kotów. Rak płaskonabłonkowy u kota najczęściej występuje w okolicach mało owłosionych oraz niepigmentowanych. Pojawia się często w okolicach warg, lusterka nosa, małżowin usznych, a także podniebienia.

Rak płaskonabłonkowy jamy ustnej u psa

Rak płaskonabłonkowy jamy ustnej u psa to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór jamy ustnej. SCC jamy ustnej u psa może przybrać postać raka dziąseł lub języka, które to przypadki określa się jako miejscowo złośliwe, a także raka migdałka podniebiennego, o systemowej złośliwości i z częstą zdolnością do tworzenia przerzutów.

Rak płaskonabłonkowy jamy ustnej u kota

Rak płaskonabłonkowy jamy ustnej u kota to najczęściej występujący nowotwór jamy ustnej u kotów. Może wystąpić między innymi na migdałkach oraz na języku. Należy zaznaczyć, że w przypadku kotów SCC jest rakiem bardzo agresywnym. Może on naciekać na okoliczne kości.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psów w rekonwalescencji

Rak płaskonabłonkowy u psa i kota – predyspozycje

Rak płaskonabłonkowy u psa i kota

Zaobserwowano, że rak płaskonabłonkowy (SCC) może z większym prawdopodobieństwem pojawić się u psa i kota mającego określone predyspozycje. Zaliczają się do nich zarówno czynniki wrodzone, jak i środowiskowe oraz związane z odżywianiem pupila. Poniżej przedstawiamy potencjalne czynniki ryzyka.

Predyspozycje u psa

  • ekspozycja na promienie słoneczne,
  • spożywanie niskiej jakości mokrej karmy z konserwantami,
  • przewlekłe zapalenie zębów i dziąseł,
  • ekspozycja na dym tytoniowy,
  • słabo owłosiona, niepigmentowana skóra,
  • rasa psa – zauważono, że rasy takie, jak pitbulle, bassety, beagle, boksery, pudle, labradory i golden retrievery częściej chorują na SCC.

Predyspozycje u kota

  • biała sierść,
  • ekspozycja na promienie słoneczne,
  • spożywanie niskiej jakości mokrej karmy z konserwantami,
  • przewlekłe zapalenie zębów i dziąseł,
  • ekspozycja na dym tytoniowy,
  • obroże przeciwpchelne,
  • rasa kota – koty syjamskie, himalajskie i perskie chorują na SCC częściej.

Przeczytaj też: Zwierzęcy internista dla psa i kota – specjalista od wszystkiego

Rak płaskonabłonkowy u psa i kota – leczenie

Rak płaskonabłonkowy u psa i kota

Rak płaskonabłonkowy u psa i kota najczęściej jest leczony poprzez chirurgiczne usunięcie, a następnie zastosowanie odpowiedniej terapii. Zabieg operacyjny jest najczęściej zabiegiem radykalnym i może się wiązać z dość szerokim usunięciem okolicznych tkanek, a nawet amputacją. Należy się jednak liczyć z tym, że SCC należy do złośliwych nowotworów, które bardzo często nawracają po usunięciu zmian. Należy przy tym zaznaczyć, że każdy przypadek jest inny, dlatego wybrana metoda leczenia zależy od konkretnego przypadku, jego stopnia zaawansowania oraz licznych innych czynników.

Stosowane metody leczenia raka płaskonabłonkowego (SCC) u zwierząt to:

  • operacja chirurgiczna z szerokim marginesem, najczęściej zabieg radykalny,
  • chemioterapia,
  • radioterapia,
  • elektrochemioterapia,
  • leki immunomodulujące.

Lekarz weterynarii prowadzący leczenie pupila zadecyduje, która forma leczenia jest najbardziej stosowna dla danego przypadku. Z uwagi na to, że rak ten bardzo często skutkuje przerzutami, konieczne jest stałe monitorowanie stanu zdrowia zwierzęcia oraz regularne badanie węzłów chłonnych.

Rokowania zależą od bardzo wielu czynników, jednak należy liczyć się z tym, że jest to nowotwór złośliwy. Często skutkuje on przerzutami i nawraca nawet po zastosowaniu odpowiedniej terapii i usunięciu zmian.

Przygotowaliśmy infografiki z podsumowaniem informacji:

Udostępnij