Nowotwór u psa i kota – czym jest i jak go leczyć?

Nowotwór u psa i kota – czym jest i jak go leczyć?

Nowotwory, jak powszechnie wiadomo, dotykają nie tylko ludzi – są one również diagnozowane u coraz większej liczby zwierząt domowych. Niektóre z nich są wykrywane przypadkowo, inne natomiast dają objawy – bez względu na sytuację stanowią diagnozę, której nie chciałby usłyszeć żaden właściciel psa lub kota. Nie warto jednak tracić nadziei – nie wszystkie nowotwory są złośliwe i oznaczają bardzo poważny problem, jednak żaden nie powinien być lekceważony. Czym właściwie jest nowotwór i jak się go leczy u psa i kota? Jakie są predyspozycje do jego wystąpienia? Dowiedz się więcej.

Czym jest nowotwór?

Nowotwór u psa i kota to nieprawidłowa tkanka, która wytworzyła się na skutek mutacji materiału genetycznego komórki w organizmie. Taka mutacja powoduje zaburzenie genów regulujących, które ograniczają namnażanie się komórek, co doprowadziło do niekontrolowanego namnażania się i wzrostu komórek.

Warto przy tym mieć na uwadze, że nowotwory dzielimy na niezłośliwe (łagodne) i złośliwe. Żaden jednak nie powinien być lekceważony z uwagi na dobro pupila.

Zobacz też: Badanie krwi psa i kota – co warto wiedzieć?

Czy każdy guz lub nowotwór u psa i kota to rak?

Nie każdy nowotwór to rak i należy o tym pamiętać – choć diagnoza nowotworu u zwierzaka może wzbudzić przerażenie, nie powinno się tracić nadziei. Rak to złośliwy nowotwór, który wywodzi się z komórek tkanki nabłonkowej i stanowi jedynie część występujących w organizmach zmian nowotworowych. Istnieją łagodne nowotwory, które nie dają żadnych oznak i jednocześnie nie są szczególnie groźne dla zdrowia i życia pupila. Bez obaw – nie każdy nowotwór u psa i kota okaże się złośliwy.

Jeśli u Twojego pupila jest podejrzewany nowotwór lub został on zdiagnozowany, skonsultuj sytuację pupila z lekarzem weterynarii. Zadbaj o to, by został przeprowadzony komplet badań, które pozwolą określić sytuację Twojego psa lub kota.

Sprawdź: Badanie moczu psa i kota – jak pobrać próbkę i kiedy je wykonać?

Najczęstsze nowotwory u psów i kotów

Podobnie jak u ludzi, nowotwory u psów i kotów mają bardzo zróżnicowaną postać. Mogą występować w rozmaitych miejscach w organizmie i dawać szereg swoistych lub nieswoistych objawów. Niektóre jednak nowotwory występują u psów i kotów szczególnie często.

Najpowszechniejsze nowotwory u psa to:

 • nowotwory skóry i tkanki podskórnej,
 • kostniakomięsaki,
 • nowotwory listwy mlecznej.

U kotów najczęściej występują nowotwory takie, jak:

 • chłoniaki,
 • mięsaki poszczepienne,
 • nowotwory listwy mlecznej.

Zobacz też: Kaszak u psa – objawy i leczenie

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psów w rekonwalescencji

Nowotwór u psa i kota – predyspozycje

Nowotwór może wystąpić u psa i kota w każdym wieku i każdej rasy, jednakże niektóre zwierzęta mają do nich szczególne predyspozycje. Zaliczamy do nich:

 • daną rasę – zaobserwowano, że niektóre rasy psów i kotów są szczególnie podatne na pewnego rodzaju nowotwory, a hodowla powoduje, że osobniki są krzyżowane z innymi przedstawicielami rasy, w związku z czym predyspozycja do zachorowania na dany nowotwór jest przekazywana potomstwu,
 • wiek – im starszy jest pies lub kot, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawi się u niego nowotwór,
 • podłoże genetyczne – bez względu na rasę predyspozycje do niektórych chorób mogą być przekazane potomstwu,
 • promieniowanie UV,
 • brak sterylizacji – zwiększa to szansę pojawienia się nowotworu listwy mlecznej.

Przeczytaj też: Badanie RTG u psa i kota – kiedy wykonać i jak przebiega?

Nowotwór u psa i kota – leczenie

Jeśli u Twojego psa lub kota został zdiagnozowany nowotwór, należy znaleźć odpowiedniego specjalistę, który poprowadzi jego leczenie. Leczeniem nowotworów u zwierząt zajmują się specjalistyczne kliniki onkologiczne, a także niektóre gabinety weterynaryjne – nie każdy weterynarz leczy nowotwory lub specjalizuje się w danym typie guzów.

Istnieją rozmaite możliwe terapie w przypadku nowotworów u psów i kotów. Zależą one od bardzo wielu czynników, takich jak typ guza i ogólny stan zdrowia zwierzaka. Możliwe metody leczenia obejmują:

 • zabiegi chirurgiczne, czyli usunięcie zmiany nowotworowej,
 • chemioterapia,
 • radioterapia.

Pamiętaj, że choć nie każdy nowotwór jest bardzo groźny, żaden nie powinien być lekceważony. Zadbaj o jak najszybsze przeprowadzenie wymaganych badań oraz zapewnij Twojemu psu lub kotu dietę zgodną z zaleceniami weterynarza, która zadba o jego ogólną kondycję i doda mu sił do walki z chorobą.

Przeczytaj więcej: Jaka karma dla psa chorego na nowotwór?

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!

Udostępnij