Jaki drapak dla kota wybrać i czym się sugerować przy wyborze?

Kiedy w domu pojawia się nowy kot, lista artykułów, w które musisz się zaopatrzyć, wydaje się być bardzo długa. Jedzenie, zabawki, legowisko, obcinacz do paznokci, szczotka do pielęgnacji… a to dopiero początek. Już samo kupowanie drapaka dla kotów oznacza konfrontację z dziesiątkami produktów o różnych rozmiarach, kształtach i materiałach. W tym artykule podpowiemy Ci, czym się kierować przy zakupie.

Każdy kot ma potrzebę drapania – jeśli nie zapewnisz mu drapaka, jego ofiarą prawdopodobnie prędzej czy później zostaną dywan lub meble. Zwierzę używa drapaka również do rozciągania się, więc ten zakup jest naprawdę niezbędny i dla jego zdrowia, i dla dobrego samopoczucia.

Wszystkie koty mają pazury na przednich (po pięć) i tylnych (po cztery) łapach. Tylne służą przede wszystkim do drapania się i wspinaczki, podczas gdy przednie pomagają kotu złapać i przytrzymać zdobycz. W razie potrzeby, wszystkich osiemnastu pazurów kot może użyć do obrony.

Naturalny drapak dla kotów z drzewa

Koty żyjące na zewnątrz zwykle używają do zdzierania wierzchnich warstw pazurów pni drzew. Jeśli Twój kot spędził trochę czasu na dworze, z pewnością ucieszy go więc drapak z drewna. Niektórzy przedsiębiorczy miłośnicy kotów przynoszą do domu małe pieńki, by sprawić futrzakowi przyjemność, podczas gdy inni kupują duże, rozbudowane drapaki wykonane z naturalnych kłód. Odznaczają się one bardzo ciekawym designem i wkomponowują się w różnego rodzaju wnętrza, od rustykalnych po nowoczesne.

Tektura falista i karton – niedrogie drapaki w różnych kształtach

Kolejnym często wybieranym materiałem jest tektura falista. Do wyboru mamy leżące płasko na ziemi maty do drapania, na przykład drapak marki Trixie nasączony kocimiętką różnego rodzaju słupki oraz specjalne kartonowe meble, które kot może drapać, podgryzać (czyszcząc w ten sposób zęby), a jednocześnie się na nich wylegiwać. Ekonomiczne drapaki kartonowe są łatwe do wymiany i bardzo lubiane przez koty. Często nowi właściciele kotów zaczynają od tej opcji, zanim przejdą na te bardziej wyszukane i droższe.

Warto pamiętać, że drapaki z kartonu muszą być często wymieniane. Drobiny papieru dość łatwo się odrywają, podłoga koło drapaka wymaga więc regularnego sprzątania.

Drapaki z sizalu

Popularną opcją jest słupek pokryty szorstką liną sizalową. Sizal spełnia to samo zadanie, co kora drzewa. Przednie pazury zaczepiają się o szorstki materiał, a ciągnąc w dół, kot może zedrzeć wierzchnią warstwę pazurka. Sizalowe słupki kosztują nieco więcej, niż drapaki kartonowe, ale są trwałe i wytrzymują lata, zanim będą wymagały wymiany. Często takie drapaki są połączone z legowiskami i budkami, na przykład drapak Briliant marki Trixie.

Oprócz słupków czy drzewek, wśród drapaków z sizalu znajdziemy też oryginalne kształty skłaniające kota do zabawy, na przykład wieże, w które można wejść i przemieszczać się między pięterkami, albo fale, np. Trixie drapak brązowy fala.

Niektóre drapaki dla kotów sprzedawane w sklepach są pokryte wykładziną dywanową. Chociaż spełniają one swoje zadanie tak samo, jak sizal, ich używanie niesie za sobą pewne ryzyko: koty mogą nie rozróżniać drapaka od wykładzin i dywanów w pozostałej części domu.

Dla większości kotów wytrzymałość i stabilność drapaka ma większe znaczenie niż materiał, z którego jest wykonany. Koty wkładają dużo energii w ostrzenie pazurów i jeśli słupek nie będzie wystarczająco stabilny, stracą zapał. Drewniany lub sizalowy słupek musi być przymocowany do solidnej podstawy, która nie będzie się chwiać. Maty kartonowe, które leżą płasko na podłodze, powinny być wystarczająco duże, aby kot mógł na nich stanąć i jednocześnie drapać.

Innym czynnikiem wartym rozważenia, jest wysokość drapaka. Zwierzęta opierają się o słupek, wyciągając się w górę. Powinien więc być on co najmniej o połowę wyższy od wysokości kota (a raczej długości liczonej wraz z tylnymi i przednimi łapami). Im wyższy i mocniejszy słupek, tym większa szansa, że ​​kot będzie go wolał od kanapy lub fotela.

Jeśli Twój kot drapie jakiś mebel, rozważ umieszczenie drapaka bezpośrednio przed nim. Powinno to zachęcić zwierzę do zmiany preferencji. Wybierając miejsce na drapak pamiętaj też o charakterze swojego podopiecznego – jeśli lubi przebywać blisko domowników, drapak powinien znajdować się w salonie. Jeśli woli samotność – wybierz sypialnię.