Jak zadbać o psa zimą?

Jak zadbać o psa zimą

Zima to ciężki czas dla wszystkich zwierząt. Niskie temperatury znacząco utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Dzikie zwierzęta już wcześniej gromadzą zapasy, szykują swoje legowiska i futra, aby przetrwać mroźne dni. Nasze domowe pupile także potrzebują odpowiedniego przygotowania. Dlatego, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę aby zadbać o psa zimą?

Jak przystosować legowiska psa do niskich temperatur?

Odpowiednie przyszykowanie miejsca, w którym pies będzie spał oraz spędzał większość dziennego czasu stanowi bardzo istotną kwestię. W zależności, czy nasz pies mieszka w domu lub na zewnątrz należy zapewnić mu inne warunki.

Sprawa jest prostsza, gdy czworonóg przebywa większość czasu w mieszkaniu. Należy wtedy uważać na to, aby posłanie zwierzaka nie stało w przeciągu oraz o to, by pupil nie przebywał długo na zimnej powierzchni np. kafelkach. Gdy jest to nieuniknione zadbajmy o wyłożenie chłodnego podłoża kocami, bądź dywanem. Warto uważać także na zachowanie psa przy różnego rodzaju źródłach ciepła – kominkach, czy piecach, gdyż grozi to poparzeniem zziębniętego zwierzęcia.

Jak zadbać o psa żyjącego na zewnątrz?

Inaczej sprawa ma się w stosunku do psów znajdujących się na zewnątrz. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem byłoby schronienie czworonoga w domu na czas zimy. Jednak w sytuacji, w której ma przebywać on na dworze musimy pamiętać o kilku kluczowych rzeczach:

  • jadłospis – jedzenie psa powinno być ciepłe (ale nie gorące!). Podawanie podopiecznemu dobrej jakości pożywienia jest szczególnie ważne. Odpowiednio dobrana karma dla psa dodaje mu energii, a także wspomaga organizm zwierzęcia w ciężkim zimowym okresie.
  • woda – podobnie jak w przypadku posiłków, w zimie powinniśmy poić czworonogi ciepłą wodą. Podawanie wody dla psa kilka razy w ciągu doby jest bardzo istotne, ponieważ może ona szybko zamarznąć, a brak dostępu do wody pitnej grozi odwodnieniem zwierzęcia.
  • schronienie – buda z każdej strony powinna być porządnie ocieplona odpowiednim materiałem izolacyjnym (od spodu oraz na ścianach), aby uchronić psa przed zimnem i wiatrem. Aby zadbać o psa zimą, zwłaszcza w czasie dużych mrozów, warto na chwilę wpuścić psa do ciepłego pomieszczenia aby mógł się ogrzać.
  • ruch – pies, który ma możliwość swobodnego poruszania się wytwarza naturalne ciepło i samoistnie ogrzewa swój organizm, dlatego dobrze, gdy nasz pupil nie przebywa w kojcu lub, co gorsza na uwięzi.

Czy ograniczyć spacer w chłodne dni?

Pomimo że ruch zimą jest wskazany, codzienne spacery należy ograniczyć w wyjątkowo mroźne dni. Psy, tak jak ludzie, są wrażliwe na niskie temperatury. Zachowaniami, które świadczą o tym, że zwierzę marznie są m.in.: drżenie ciała, podnoszenie łap lub próby zawrócenia w stronę domu.

Czworonogi bez podszerstka, z krótką sierścią lub jej pozbawionych, a także psich seniorów najlepiej zaopatrzyć w specjalne ubranka dla psów. Dzięki niemu ciało pupila dłużej utrzyma ciepło. Niektóre kubraczki uszyte z nieprzemakalnych tkanin chronią także sierść zwierzęcia przed wilgocią i zmoknięciem.

Zimą najbardziej cierpią psie łapy. Szybko ulegają wychłodzeniu oraz zranieniu np. o kawałki lodu. Skaleczenia dodatkowo podrażnia rozsypana na drogach i chodnikach sól, która może sprawić ból. Ponadto słony smak zazwyczaj smakuje psom więc należy zwracać uwagę, czy przypadkiem nasz podopieczny nie zlizuje jej z ziemi. Może to się skończyć poważnym zatruciem.

Na rynku istnieją też specjalne buty dla psów, które chronią wrażliwe łapy zwierzęcia. W sytuacji, gdy czworonóg nie może się przyzwyczaić do bucików można posmarować poduszki łap maścią natłuszczającą.

Jak zadbać o psa zimą

Jak pielęgnować sierść psa zimą?

Po każdym spacerze obowiązkowo należy dokładnie wysuszyć mokrą sierść pupila, opłukać ją z soli i wytrzeć łapy. W okresie zimowym nie przystrzygamy psiej szaty, żeby nie pozbawiać go naturalnej ochrony przed chłodem. Wyjątkiem od tej zasady powinny być łapy, tak by nadmiar futra nie ułatwiał przyczepiania się grud śniegu.

Co zrobić, gdy pies się wyziębi?

Pamiętajmy, że wychłodzenie może mieć tragiczne konsekwencje. Do hipotermii dochodzi zazwyczaj w sytuacji, gdy pies ma ograniczony ruch w trakcie przebywania na zewnątrz, w przypadku mokrej i długo niewysuszonej sierści oraz w trakcie pozostawienia psa w samochodzie. Objawy wyziębienia nie są jednoznaczne. Często towarzyszy im drżenie, ogólne osłabienie, senność, czy apatia.

Jak należy pomóc psu:

  1. Umieścić zwierzę w ciepłym i suchym miejscu.
  2. Dokładnie osuszyć psa ręcznikiem oraz okryć go kocami w celu rozgrzania (można to zrobić też własnym ciałem np. poprzez przytulanie lub masaż).
  3. Aby uniknąć tzw. szoku termicznego nie wsadzamy czworonoga do gorącej wody!
  4. Opcjonalnie można podać pupilowi ciepłą wodę do picia. Nie należy go jednak do tego zmuszać.

Metody te sprawdzą się w przypadku lekkiego wychłodzenia. Jednak, gdy temperatura psa spada do 33-35 stopni należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, ponieważ zagrożone jest nie tylko zdrowie, ale także życie zwierzęcia.

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli Twojemu psu spokojnie i bez uszczerbku na zdrowiu przetrwać mroźne zimowe dni.