Wrażliwe psie łapy – pielęgnacja

Wrażliwe psie łapy – pielęgnacja

Nie od dziś wiadomo, że psy mają bardzo wrażliwe łapy. Odczuwają poprzez nie każdą zmianę podłoża i temperatur. Brak dbałości o opuszki psich łapek może doprowadzić do dyskomfortu, podrażnień, wysuszania się skóry, a nawet zranień. Jak zatem zadbać o cztery łapy pupila? Dlaczego pies nie lubi, gdy dotyka się jego łap? Na co są szczególnie wrażliwe psie łapy?

Dlaczego pies nie lubi, gdy się dotyka jego łap?

Łapy to część ciała, na której niektóre psy nie lubią ludzkiego dotyku. Jest to spowodowane tym, że psie łapy są szczególnie wrażliwe, co więcej, nie są one dotykane tak często, jak na przykład głowa czy uszy, więc pies może nie być przyzwyczajony do ich dotykania. Pies może także kojarzyć dotyk łap na przykład z bolesnym lub nieprzyjemnym przycinaniem pazurów, jeśli w przeszłości podczas tego zabiegu pielęgnacyjnego doszło do podrażnień lub zranień.

Pielęgnacja psich łap

Specjaliści zalecają regularne mycie łap po spacerze, gdyż dzięki temu usuwamy część drobnoustrojów oraz inne zanieczyszczenia. Należy też sprawdzać, czy piasek albo kamyki nie utknęły między poduszkami łap. Warto również systematycznie przycinać pazury psa jeśli nie ścierają się one naturalnie.

Bardzo ważnym elementem właściwej pielęgnacji łap jest ich nawilżanie. Regularne wykonywanie tej czynności sprawi, że łapy będą mniej podatne na urazy mechaniczne lub pękanie.

Sierść między palcami

Dbanie o psie łapy wymaga także nadzorowania stanu sierści pomiędzy palcami, gdyż miejsce to mogą zaatakować pasożyty. Mogą się tam również gromadzić drobne ciała obce powodujące otarcia lub dyskomfort.

Czy sierść między palcami powinna być wycinana? Zależy to od typu sierści psa – u ras o długiej, kędzierzawej sierści nieprzycinana sierść może spowodować zaplątanie ciał obcych jak na przykład drobne gałązki, a także powstanie kołtuna. Kołtun może powodować ból, a w niektórych przypadkach może nawet dojść do stanu zapalnego.

Co w przypadku zranienia?

Opuszki łap są narażone na zranienia i otarcia. Jeśli do tego dojdzie, należy bezzwłocznie opatrzyć ranę. W przypadku lekkiego draśnięcia wystarczy je przemyć i osuszyć, a także pozwolić psu na odpoczynek. Jeśli skóra zostanie przecięta, udaj się do weterynarza, który odkazi i opatrzy zranienie.

Wrażliwe psie łapy a mrozy i upały

Psie łapy są szczególnie podatne na bardzo niskie oraz wysokie temperatury. Podczas mrozów nieraz okazuje się konieczne zaopatrzenie pupila w odpowiednie buty dla psa. Posypywane solą nawierzchnie mogą wywołać podrażnienia.

Natomiast letnie upały niosą ze sobą ryzyko oparzeń – trudno ich uniknąć zwłaszcza w mieście, gdzie wiele tras pokrytych jest asfaltem i betonem. Spacer po nagrzanej ziemi jest tym dla psa, co dla człowieka spacer boso. Rozgrzany beton może przyczynić się do pękania i powstawania pęcherzy na poduszkach łap, a także spowodować oparzenia. Podczas upałów temperatura nawierzchni znacznie przekracza temperaturę powietrza, co więcej, już temperatura nawierzchni wynosząca 23 stopnie lub więcej może spowodować oparzenia.

Mamy dla Ciebie kilka praktycznych sposobów, jak chronić psie łapy podczas upałów!

  • Jeśli to możliwe, wyprowadzaj psa na spacery kiedy temperatury są najniższe – wcześnie rano oraz wieczorem.
  • Trzymaj się trawników i ziemi, w miarę możliwości unikaj chodników i asfaltu.
  • Przyłóż dłoń do powierzchni – jeśli nie możesz utrzymać kontaktu dłużej niż 10 sekund, powierzchnia jest zbyt gorąca dla psich łap.
  • Zadbaj o odpowiednie nawilżenie łap.
  • Wyposaż psa w odpowiednie buty.
  • Jeśli powyższe rozwiązania nie są możliwe, polewaj beton przed psem wodą.

Sprawdź: Lato z psem – propozycje aktywności

Krem, który dba o cztery łapy czworonoga

Do skutecznej ochrony, której wymagają wrażliwe psie łapy polecamy specjalny krem do łap Safe Animals Skin Cream. Krem przeznaczony do pielęgnacji skóry zwierząt zawiera lanolinę i wazelinę, a także aktywne srebro. Warto wiedzieć, że srebro znane jest z właściwości antybakteryjnych i antygrzybicznych, ponadto skutecznie wspomaga gojenie się uszkodzeń i łagodzi podrażnienia.  Natomiast lanolina i wazelina łagodzą podrażnienia suchej i popękanej skóry, powstrzymując łuszczenie. Kremem zmniejsza także kruchość psich pazurów.

Krem jest szczególnie polecany w pielęgnacji obtarć od szelek i obroży, a także starych blizn, strupów oraz modzeli. Może być stosowany na rany typu hot spot (gorąca rana). Może być stosowany również w przypadku lizania się przez pupila, a także jest odpowiedni dla alergików i szczeniaków. Latem skutecznie chroni łapy przed poparzeniami i twardymi powierzchniami, natomiast zimą przed solą, lodem i śniegiem.

Jak działa krem Safe Animals Skin Cream?

  • łagodzi podrażnienia suchej i popękanej skóry,
  • chroni opuszki łap zimą i latem,
  • idealny na obtarcia od szelek i obroży,
  • wspiera leczenia modzeli oraz starych blizn,
  • nawilża pazury.

Zadbaj o skuteczną ochronę i pielęgnację psich łap! 

Zobacz też: Upały a zachowanie i pielęgnacja psa

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór kometyków dla zwierząt z aktywnym srebrem Safe Animals by Silveco

Udostępnij