Jak się pozbyć myszy z domu? Sprawdzone sposoby na myszy

Jak się pozbyć myszy z domu? Sprawdzone sposoby na myszy

W Twoim domu zawitał nieproszony gryzoń? Nie jesteś pewien, czy zasłyszane odgłosy mogą sugerować jego obecność? Zastanawiasz się, jakie sprawdzone sposoby na myszy w domu mogą Ci pomóc? Myszy każdego roku szukają schronienia przed zimnem i pożywienia, a zły stan budynku lub kuszące je resztki mogą sprawić, że Twój dom czeka mysia inwazja. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się myszy z domu.

Co oznaczają myszy w domu?

Niestety obecność myszy w domu nie jest dobrym znakiem – oznacza ona, że Twój dom ma problemy z bezpieczeństwem, szczelnością i higieną. Zły stan budynku ułatwia gryzoniom dostęp dzięki możliwym pęknięciom i szczelinom. W szczególności narażone są na inwazję stare, drewniane domy. Gryzonie przyciąga obecność resztek i śmieci, gdyż szukają one pożywienia, dlatego należy zadbać o to, by nie zalegały one w domu. Mogą je również przyciągać dające im schronienie krzewy, drzewa i wysokie trawy, dlatego należy dbać o estetykę i stan ogrodu.  

Skąd się biorą myszy w domu?

Kiedy i jak myszy wchodzą do domu? Myszy poszukują ciepłego schronienia, pożywienia i wody każdej jesieni, dlatego przypuszczają inwazje na domy, piwnice, garaże i magazyny od października do lutego. Z tego względu należy się odpowiednio zabezpieczyć jesienią, jeśli problem nawraca co roku.

Gryzonie te dostają się do środka przez otwarte drzwi i okna, a także szpary. Na ich najście są szczególnie narażone miejsca w pobliżu pól, łąk i lasów, które stanowią naturalne siedlisko myszy. Jeśli w domu pojawiły się myszy, należy sprawdzić stan ścian w piwnicach i na strychach.

Po czym poznać, że w domu są myszy?

Podejrzewasz, że w domu rozpanoszyły się myszy, ale nie przyłapałeś jeszcze intruza i nie masz pewności? Poniżej przedstawiamy oznaki bytowania myszy w domu.

  • Mysie odchody – są to krótkie, ciemne bobki o kształcie pałeczek, o długości około 5 mm.
  • Ślady łapek – myszy mogą je pozostawiać na różnych powierzchniach, więc warto ich poszukać przed starciem kurzu.
  • Odgłosy – można usłyszeć chrobotanie, drapanie, chrupanie i charakterystyczne piski, które zdradzają obecność myszy lub szczurów.
  • Nieprzyjemny zapach – jeśli nagle w domu pojawiła się nieprzyjemna, drażniąca woń, może to sugerować, że zamieszkały w nim gryzonie.
  • Ślady zębów – mogą pojawić się na meblach, kablach i innych przedmiotach, a także na opakowaniach żywności.

Jakie szkody wyrządzają myszy?

Obecność mysich lokatorów w domu stanowi poważny problem – nie tylko dlatego, że irytują nas one powodowanym hałasem i nie płacą czynszu. Warto mieć na względzie, że obecność myszy w domu wiąże się z dużym prawdopodobieństwem szkód – myszy mogą przegryzać kable, niszczyć meble, a także pogryźć różne przedmioty.

Co więcej, myszy przenoszą różne choroby i patogeny, które są obecne w ich ślinie, odchodach i moczu. Mogą spowodować zakażenie salmonellą czy też hantawirusem.

Jak się pozbyć myszy z domu?

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na myszy? Trudno to jednoznacznie określić – zależy to od stanu budynku i jego położenia, a także od skali problemu. Warto mieć na względzie, że najskuteczniejszy sposób działania obejmuje zarazem ograniczenie myszom wstępu do domu, jak i pozbycie się gryzoni, które już się tam dostały. Przedstawiamy poniżej skuteczne sposoby na mysiego intruza – jeśli nie zadziałają ani one, ani sprawdzone domowe sposoby, polecamy deratyzację.

Pułapka na myszy, żywołapka

To jeden z najbardziej sprawdzonych sposobów, który wcale nie musi czynić gryzoniowi krzywdy. Można zdecydować się na humanitarną żywołapkę, która pozwoli schwytać gryzonia i wypuścić go na wolność poza domem. Działają one dzięki systemowi zapadek, który umożliwia myszy wejście do środka, jednak zapobiega wydostaniu się gryzonia. Wystarczy kupić żywołapkę, podłożyć przynętę i gotowe!

Można również zdecydować się na łapkę klejową, która nie uczyni gryzoniowi szkody. Jednak należy mieć na względzie, żeby przymocować ją tak, by nie została porwana przez gryzonia – w przeciwnym razie mysz może uciec przyklejona do łapki, a potem zdechnąć w trudno dostępnym miejscu, gdy nie uda jej się wyswobodzić. Dla dobra gryzonia i zapachu w domu warto być dokładnym.

Odstraszacz myszy

Można zdecydować się na elektroniczny odstraszacz, który emituje dźwięki nieprzyjemne dla gryzoni, a niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Taki odstraszacz ustawia się w pomieszczeniu, w którym zaobserwowano aktywność myszy. Warto mieć na uwadze, by wybrać urządzenie od sprawdzonego producenta.

Trutka na myszy

To najbardziej radykalny i nieprzyjemny sposób pozbycia się gryzoni. Trutkę rozsypuje się pod meblami i w zakamarkach, do których mysz może mieć dostęp. Warto mieć jednak na uwadze, że trutka stanowi śmiertelne zagrożenie dla zwierząt przebywających w domu, a także dla dzieci, dlatego nie powinno się jej stosować, jeśli mieszkają one w domu. Co więcej, martwe myszy w trudno dostępnych zakamarkach będą stanowić kolejny nieprzyjemny problem.

Jaki zapach odstrasza myszy w domu?

Jeśli zastanawiasz się, co odstrasza myszy w domu, podpowiadamy – nie lubią one zapachu niektórych roślin, takich jak lawenda, suszony kwiat wrotyczu, mięta pieprzowa lub dziki rumianek, a także octu i spleśniałej cytryny.

Ocet na myszy – jak stosować?

Aby odstraszyć mysz z domu, możesz nasączyć octem kawałki gąbki lub małe kawałki materiału. Można nim też napełnić niewielkie kubeczki. Rozłóż je w miejscach, którymi myszy mogą się przedostawać do środka lub w których mogą się gnieździć.

Domowe sposoby na myszy w domu

Jeśli nie masz pod ręką żadnego z wymienionych wcześniej środków lub też szukasz długoterminowych rozwiązań, sprawdź, jak sobie radzić domowymi sposobami.

  • Zadbaj o to, by nie miały wstępu do domu – zatroszcz się o stan budynku i załataj potencjalne dziury. Wata czy styropian mogą zostać przegryzione, więc ubytki należy zagipsować.
  • Posadź w ogrodzie zioła, których zapachu nie lubią myszy.
  • Zadbaj o porządek – nie pozwól, by w domu zalegały resztki jedzenia czy śmieci.
  • Sięgnij po lakier do włosów – jeśli drażni Cię zapach octu, można zamiast niego spryskać miejsca, w których może przebywać mysz lakierem.
  • Spraw sobie kota – albo małego psa, takiego jak terier czy jamnik.
  • Zrób własnoręcznie pułapkę na myszy.
  • Rozłóż folię aluminiową w miejscach narażonych na wędrówki intruza – myszy się jej boją.

Jak zrobić pułapkę na myszy?

Najprostszą humanitarną pułapkę na myszy możesz łatwo zrobić sam – wystarczy do tego kartonowa rolka, na przykład po papierze toaletowym. Umieść ją na brzegu stołu albo innej powierzchni na wysokości. Na końcu umieść kawałeczek mięsa albo szybki na przynętę. Pod rolką ustaw głęboki pojemnik albo wiadro. Gdy mysz się skusi na przynętę, wejdzie do rolki i wpadnie do wiadra. Będziesz mógł wynieść gryzonia poza dom nie czyniąc mu krzywdy.

Udostępnij