
Z naszego bloga




Megan Energy to zboża pszenicy, słonecznika. kukurydzy i jęczmienia.
Karma jest wysokoenergetyczna, wieloskładnikowa, dlatego jest tak doceniania przez zimujące ptaki. Pokarm można również podawać dzikim ptakom, gdy następuje oziębienie klimatu. W ten sposób można pomóc im przetrwać zimę. Ptaki spożywające tę karmę wykazują się dużą energią i witalnością.
Ptaki, podobnie jak ludzie, wymagają odpowiednio zbilansowanej diety. To, co spożywa zwierzak na co dzień, ma ogromny wpływ na jego ogólną kondycję. Aby dieta ptaka pozytywnie oddziaływała na jego zdrowie i samopoczucie musi zostać spełnione kilka warunków.
Przede wszystkim należy pamiętać, że ptaki potrzebują w swojej diecie węglowodanów i białka. Cennym źródłem białka dla ptaków są robaki — w szczególności mączniki lub świerszcze. Podawać można im także twaróg bądź małe kawałki jajka na twardo. Źródło węglowodanów znajdziemy w ziarnach. Większość ptaków domowych (na przykład papużki faliste) preferuje ziarna, które bogate są w tłuszcze. Dieta ptaków powinna zawierać także wystarczającą ilość witamin i minerałów. Wszystkie te składniki odżywcze można znaleźć w nasionach, owocach i warzywach. Szczególnie atrakcyjna jest marchew oraz zielenina – na przykład brukselka, brokuł czy kapusta. Uważać należy na pszenicę, która zazwyczaj zawiera dużą ilość szkodliwego dla ptaków glutenu.
Najwygodniejszą formą pokarmu są mieszkanki, które łączą wszystkie niezbędne wartości odżywcze i tym samym zapewniają równowagę w żywieniu pupila. Składają się one głównie ze zbóż i ziaren. W przypadku tego typu pokarmu należy pilnować, aby pupil nie wyjadał tylko jednego, ulubionego składnika. W diecie ptaków nie może zabraknąć wapnia, który wspomaga zdrowie kości, pracę mięśni oraz wiele ważnych funkcji organizmu. Wapń najlepiej dostarczać za pomocą specjalnych kostek wapiennych, które zazwyczaj wiesza się w klatce pupila. Niezbędna do zachowania dobrej kondycji zwierzaka jest także witamina C. Odpowiada ona za utrzymanie odporności oraz zwiększa wchłanianie wapnia.
Zima to pora roku, w której wszystko zostaje pokryte śniegiem. W tej sytuacji ptaki mogą mieć trudności ze znalezieniem pokarmu. Jeśli chcesz pomóc im przetrwać zimę, możesz je nakarmić. W tym celu doskonale sprawdzą się orzechy, nasiona, ziarna, owoce oraz gotowane warzywa. Użyć można również gotowych pokarmów, które dostępne są w sklepach zoologicznych. Ze względu na wrażliwe żołądki ptaków nie należy podawać im chleba. Dobrym rozwiązaniem będzie za to niesolona słonina.
Pożywienie należy umieścić w łatwo dostępnym dla ptaków miejscu – na przykład w karmniku lub na parapecie. Karmnik nie tylko pozwala ptakom w spokoju zjeść, schować się i odpocząć, ale także sprawia, że pokarm będzie dłużej świeży i suchy. Specjalną budkę na jedzenie można kupić lub zrobić samodzielnie. W zimie poza pożywieniem bardzo często brakuje wody, warto więc obok pokarmu postawić pojemnik z czystą, najlepiej przegotowaną wodą. Należy wiedzieć, że ptaki bardzo szybko przywiązują się do miejsca karmienia, dlatego niezwykle ważne jest konsekwentne uzupełnianie poziomu karmy oraz sprzątanie karmnika.
Ważne: Pamiętajmy, że ptaki to dzikie zwierzęta, które na co dzień pożywienie powinny zdobywać bez pomocy człowieka. Aby im nie zaszkodzić i nie pozbawić ich naturalnego instynktu, dokarmianie powinniśmy zacząć w momencie pojawienia się pokrywy śniegu.
Firma MEGAN zajmuje się produkcją karmy, dodatków i przysmaków dla ptaków od wielu lat. Na podstawie opinii hodowców oraz bazując na własnym doświadczeniu, MEGAN doskonale dobiera składniki, zachowując przy tym odpowiednie walory smakowe, dzięki czemu pokarm, dodatki i przysmaki są idealnie dopasowane do zwierząt.