Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Odrobaczanie psa

( ilość produktów: 2 )

vetoquinol

Sklep KrakVet z przyjemnością ogłasza poszerzenie oferty o produkty marki Vetoquinol. Jest to marka zajmująca się produkcją specjalistycznych produktów dla zwierząt takich, jak suplementy diety i witaminy. Produkty marki Vetoquinol dedykowane są konkretnym problemom, z jakimi borykają się psy i koty – w ofercie znajdziesz preparaty na sierść i skórę, chrząstkę stawową, zdrowe nerki czy wątrobę, a także preparaty uspokajające.

Produkty tej marki przychodzą również na pomoc właścicielom psów, które zaraziły się pasożytami. W ofercie marki Vetoquinol znajdziesz preparaty odrobaczające zarówno w postaci kropel, jak i tabletek.

Robaki u psa - jak rozpoznać i leczyć?

Pupil może zarazić się pasożytami nawet podczas zwykłych codziennych czynności i zabaw. Do zarażenia najczęściej dochodzi drogą pokarmową, gdy pupil zje zanieczyszczone jedzenie lub napije się brudnej wody, na przykład z kałuży podczas spaceru. Może zarazić się również połykając pchły, które roznoszą tasiemce. Szczenięta z kolei mogą urodzić się z pasożytami lub zarazić się nimi pijąc mleko matki.

Objawów zarobaczenia może być bardzo wiele, gdyż zależą one od złapanego pasożyta, a także od wieku psa i jego stanu zdrowia. Najczęstsze objawy to saneczkowanie i uporczywe przełykanie śliny, jednak mogą także wystąpić objawy takie, jak:

 • wymioty
 • biegunki
 • zaparcia
 • apatia
 • bóle brzucha
 • wzdęcia
 • anemia
 • problemy z oddychaniem
 • utrata wagi
 • hipoglikemia
 • zmiany na skórze

Zarobaczenie leczy się poprzez podawanie psu odpowiednich środków, które usuwają pasożyty z przewodu pokarmowego psa. Odrobaczanie jest jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych przez lekarzy weterynarii. Odpowiedni środek na odrobaczenie powinien zostać dobrany przez weterynarza. 

Jak działa tabletka na odrobaczanie psa

Preparaty weterynaryjne takiej jak leki dostępne w postaci tabletek na dorobaczanie lub past, które są przepisywane przez weterynarza. Preparaty te są skuteczne w zwalczaniu różnego rodzaju pasożytów, w tym tasiemców, glist i innych robaków. 

Tabletki na odrobaczanie muszą być dobrane do wagi psa. Każda tabletka zawiera substancje czynne, które eliminują i zabijają pasożyty poprzez zaburzanie ich przemiany materii lub porażanie ich systemu nerwowo-mięśniowego. Pies następnie wydala pasożyty z organizmu razem z kałem.

Jak często trzeba odrobaczać psa

Zalecany przez ESCCAP program odrobaczania psów bierze pod uwagę czynniki takie jak wiek psa oraz jego styl życia.

Szczenięta powinny być odrobaczane od 2. tygodnia życia, następnie co 14 dni aż do dwóch tygodni po odsadzeniu. Kolejne zabiegi odrobaczania należy przeprowadzać co 4 tygodnie, aż do 6. miesiąca życia.

W przypadku psów dorosłych kwestia jest bardziej złożona. W przypadku psów, które przebywają głównie w pomieszczeniach lub wychodzą na zewnątrz, ale nie mają bezpośredniego kontaktu z parkami, piaskownicami, placami zabaw, ślimakami i pomrowami, surowym mięsem lub zwierzętami drapieżnymi, zaleca się odrobaczanie raz lub dwa razy w roku przeciwko nicieniom lub badanie kału co pół roku.

Jeśli pies ma bezpośredni kontakt z parkami, piaskownicami, placami zabaw lub innymi psami, ale nie przebywa na zewnątrz bez nadzoru i nie poluje, a także nie ma skłonności do zjadania tego, co znajdzie na spacerze i nie ma dostępu do odpadków poubojowych, wystarczy odrobaczanie 4 razy w roku przeciwko nicieniom lub badanie kału co 3 miesiące.

Z kolei jeśli pies ma kontakt z powyższymi i przy tym skłonności do zjadania padliny, ślimaków, pomrowów i odpadków poubojowych lub jeśli poluje, zaleca się odrobaczanie 4-12 razy w roku przeciwko nicieniom i tasiemcom, w zależności od ryzyka. Badanie kału w tym przypadku nie wystarczy.

Natomiast jeśli pupil przebywa na terenach endemicznego występowania tasiemca, zjada padlinę lub gryzonie i wychodzi na zewnątrz bez nadzoru, zaleca się comiesięczne odrobaczanie przeciwko tasiemcom oraz 4-12 razy w roku przeciwko nicieniom.

Zobacz artykuły na blogu związane z tematem: Odrobaczanie psa

Odrobaczanie psa ? najważniejsze informacje

Odrobaczanie jest jednym z najbardziej podstawowych zabiegów wykonywanych przez lekarzy weterynarii. Polega ono na podaniu zwierzęciu specyficznego środka farmakologicznego i jest stosowane zarówno

Jak rozpoznać, że pies jest chory?

Opiekując się czworonogiem bierzemy za niego odpowiedzialność i jesteśmy zobowiązani do dbania o niego, w tym o jego zdrowie. Nie każdy z nas
pixel