Podłoża i żwirki dla świnki morskiej

( ilość produktów: 7 )

Ważnym zagadnieniem, które powinno dotyczyć opiekuńczego właściciela, jest wyposażenie klatki dla świnki morskiej. Gryzoń może przeżyć do 8 lat w niewoli, być aktywny i czuły, jeśli jest trzymany w odpowiednich warunkach. Świnka morska jest bardzo aktywnym zwierzęciem. W naturze zwierzęta te żyją w dużym obszarze rodzinnym i są w ciągłym ruchu, zatrzymując się tylko podczas snu i krótkiego odpoczynku. Świnka morka uwielbia jeść smakołyki, ale dzięki temu wytwarza dużo odchodów. Wszystko to należy wziąć pod uwagę przy wyborze i aranżacji dla niej klatki i wyborze podłoża.  


Główne zadania podłoża do klatki dla świnki morskiej

Zakup podłoża do klatki dla świnki morskiej to jeden z priorytetów, przed którym staje właściciel małego zwierzęcia. Ta niezbędna rzecz spełnia następujące funkcje:

 • Pełni rolę toalety.
 • Miękka podściółka w połączeniu z podłożem pochłania wilgoć i eliminuje nieprzyjemne zapachy.
 • Chroni łapy gryzoni.
 • Bezpieczna powierzchnia, niezawierająca szorstkich i twardych elementów, nie rani zwierząt.
 • Przynosi przyjemność.
 • Ostrzenie pazurów i kopanie w sztucznej glebie imitują warunki życia na wolności, nie pozbawiając zwierzęcia możliwości zaspokojenia naturalnych instynktów w klatce.

Co trzeba wiedzieć o podłożu i żwirku dla świnki morskiej?

Podłoże to niezbędny atrybut we wnętrzu domu dla świnek morskich. Po pierwsze, łapy zwierzęcia są przystosowane do powłok, które przypominają miękką i elastyczną glebę. Po drugie, podłoże służy, jako toaleta dla świnki morskiej, a po trzecie, małe gryzonie na wolności lubią grzebać w ziemi wykopując różne norki i dziury, a udomowione zwierzęta, pozbawione możliwości kopania w ziemi, mogą kopać w przygotowanym dla nich podłożu. Podłoże  lub żwirek musi być umieszczone w klatce zwierzęcia, w przeciwnym razie staje ono w obliczu grzyba, różnego rodzaju zapalenia skóry, wypadania włosów i innych problemów zdrowotnych.

Różne rodzaje podłoża dla świnek morskich

Wiele osób trociny nazywa najpopularniejszym rodzajem podłoża. Warto je kupić w sklepie zoologicznym, ponieważ są już wyselekcjonowane, posiadają odpowiednią wielkości wiórów oraz ich ostrość. Trociny są lekkie, miękkie, dobrze chłoną wilgoć, mają przyjemny zapach, są przyjazne dla środowiska i co najważniejsze niedrogie. Świnki morskie szczególnie uwielbiają w nich kopać.    Przy wyborze tego produktu należy skupić się na wielkości odpadów drzewnych, wybierając trociny większych lub średnich rozmiarów. Dość małe nie są odpowiednie, ponieważ mogą powodować problemy z narządami oddechowymi świnki morskiej. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie, jako podłoża trocin z dodatkiem małych płatków z celulozy. Wymiana trocin w klatce dla świnek morskich powinna być dokonywana raz na 2-3 dni. Dzięki temu zapach w pokoju nie stanie się przykry.

Siano, jako podłoże do klatki dla świnki morskiej   

Gryzonie postrzegają siano przede wszystkim, jako pożywienie. Jednak niektórzy eksperci uważają, że siano można stosować w połączeniu, na przykład, z miękkim i dobrze absorbującym wypełniaczem celulozowym. Siano pochłania zapachy z powodzeniem imituje dzikie środowisko, zawiera witaminy i aromatyczne źdźbła. Siano alpejskie składa się z ziół i roślin liściastych, zapewniając świnkom morskim ważne dla ich rozwoju składniki odżywcze.   Ponadto poza zastosowaniem tego produktu, jako jednego ze składników podłoża, sianko pozwala na ścieranie zębów u gryzoni. W sklepie zoologicznym można nabyć także sianko z warzywami, jabłkami i kwiatami. Ten ekologiczny materiał powinien być stosowany wyłącznie, jako warstwa wierzchnia. Takie podłoże dla świnek morskich będzie musiało być regularnie zmieniane, aby zapobiec rozwojowi szkodliwych bakterii. Sianko nadaje się dla świnek morskich o grubych włosach lub dla ras o twardych i krótkich włosach.

Gotowe podłoża do wyposażenia klatek dla świnek morskich

Wśród gotowych wypełniaczy dominują:

 • Papier – włókna celulozowe  

Papier stosuje się w połączeniu z drewnem, ponieważ pomimo jego absorpcji jest szybko moczony i będzie musiał być ponownie wymieniony po kilku wycieczkach świnki do toalety. Dotyczy to zwykłego papieru, natomiast sprzedawana w sklepie zoologicznym hipoalergiczna wyściółka wyróżnia się dobrą nasiąkliwością i jest bezpieczna dla łap gryzonia.  Taki rodzaj podłoża do klatek dla gryzoni produkowany jest z miękkich włókien celulozowych, które można szybko i bezpiecznie zutylizować. Większość tych wyściółek posiada różne kolory, ale użyte barwniki nie zagrażają zdrowiu świnek morskich. Dlaczego warto wybrać takie podłoże? Otóż podściółka jest dużo bardziej chłonna niż trociny. Poza tym zapewnia gryzoniom ciepło i dobrze pochłania zapachy pochodzące z odchodów. Takie podłoże należy wymieniać po 5 dniach.

 • Żwirki, jako podłoże do klatki dla świnek morskich   

Niektórzy właściciele gryzoni wybierają granulat drewniany, jako podłoże do klatki dla świnki morskiej. Wykonany jest poprzez tłoczenie z pokruszonych odpadów naturalnego drewna: trociny, małe kawałki kory. Ta cała masa jest połączona ligniną, która jest również naturalnym produktem do obróbki drewna. Tłoczone trociny i inne odpady z drewna są sklejane ze sobą w specjalne granulki.    Żwirek drewniany wymaga obecności drugiej warstwy. Taka ściółka nie jest kompletna bez trocin lub pokrycia z włókien celulozowych. Zalety żwirku drewnianego to: oszczędne zużycie, bezpieczeństwo, pochłanianie nieprzyjemnych zapachów, łatwy do recyklingu, dobra nasiąkliwość. Należy wybierać tylko granulki celulozowe lub te wykonane z naturalnego drewna. Zwierzę z pewnością będzie je smakowało, a inne materiały są niebezpieczne dla przewodu pokarmowego. Wśród zalet żwirku drewnianego warto zwrócić uwagę na jego ekonomiczność pod względem kosztów i zużycia. Granulki są nieszkodliwe dla zdrowia zwierzęcia i dają przyjemny aromat sosnowy.

 • Żwirek z kolb kukurydzy   

Do wyposażenia klatki dla świnek morskich, jako podłoże można wykorzystać gotową podściółkę z kolb kukurydzy. Jest to żwirek dobrze wchłaniający wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Jako produkt naturalny jest łatwy w utylizacji? Podłoże nie pyli się jest, więc jest bezpieczne dla gryzoni.

  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
  Zamknij
  pixel