Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Terrarystyka i akcesoria dla gadów

( ilość produktów: 5 )

Terrarystyka

Terrarystyka może okazać się niezwykłą pasją, która dodatkowo pozwoli na obcowanie z gatunkami zwierząt niespotykanymi w codziennym życiu. Oprócz egzotycznych stworzeń terrarium może również zostać wypełnione przepięknymi roślinami, tym samym stając się niezwykłą ozdobą domu lub mieszkania.

Rozpoczęcie przygody z terrarystyką będzie jednak wymagało odpowiedniej wiedzy, a także zaangażowania. Każde hodowane zwierzę wykazuje bowiem indywidualne potrzeby oraz wymagania bytowe, przez co do obowiązków opiekunów zaliczany jest szereg rozmaitych czynności.

Zwierzęta w terrarium

Zwierzęta do terrarium można podzielić na cztery główne grupy, do których zalicza się płazy, gady, owady oraz pajęczaki. Każda gromada jest natomiast reprezentowana przez liczne, a zarazem niezwykle zróżnicowane gatunki. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż nie wszystkie stworzenia będą akceptowały kontakt z człowiekiem, przez co wybór konkretnego gatunku powinien zostać szczegółowo przemyślany.

Pomimo tego, że zwierzęta terrariowe nie będą wymagały regularnych spacerów, czy też wyczesywania sierści, wykazują one szereg innych potrzeb. Jedną z nich jest funkcjonowanie w warunkach możliwie najbardziej zbliżonych do naturalnego środowiska, gdyż nie wykazują one zdolności adaptacyjnych. Nie są one również przystosowane do życia w niewoli, dlatego panujące w terrarium okoliczności muszą spełniać pewne kryteria.

Nie należy zapominać również o prawidłowym żywieniu wszystkich podopiecznych, ponieważ dopasowana oraz odpowiednio zbilansowana dieta odgrywa niezwykle istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu wszelkich organizmów żywych.

Dowiedz się także, co warto wiedzieć przed zakupem węża.

Podstawowe produkty terrarystyczne — jakie akcesoria wybrać do terrarium

Urządzanie terrarium nieraz może okazać się skomplikowane. Pod uwagę należy bowiem wziąć nie tylko jego rozmiar, ale i wszelkie niezbędne akcesoria oraz produkty.

Do podstawowego wyposażenia zaliczane jest między innymi odpowiednie podłoże, które będzie dopasowane do wymagań danego gatunku, a także rozmaite dekoracje, jak chociażby rośliny, kamienie, czy specjalne pojemniki na wodę. Nieraz przydatnymi mogą okazać się również produkty służące do zagwarantowania schronienia, w których skład wchodzą rozmaite groty, wydrążone skały, czy specjalnie stylizowane zamki. Zakup konkretnych akcesoriów powinien być jednak uzależniony od rzeczywistych potrzeb hodowanego zwierzęcia.

Każdy opiekun powinien zadbać również o panującą w terrarium temperaturę, wilgotność, a także naświetlenie. Poszczególne osobniki będą bowiem wykazywały nieco inne preferencje, przez co niezbędnym okazuje się odpowiednie zaznajomienie w tematyce hodowli wybranego pupila.

 

Rośliny w terrarium

Rośliny w terrarium nie powinny przybierać formy sztucznej, czy też wykonanej z plastiku. Rozwiązanie tego typu może bowiem przyczyniać się do wywołania dyskomfortu u zwierzęcia, które w naturalnych warunkach nieraz przebywa wśród gęstych zarośli.

Co więcej, prawdziwe rośliny niosą za sobą szereg różnorodnych korzyści, do których zalicza się między innymi utrzymywanie właściwego mikroklimatu oraz prawidłowej wilgotności w obrębie terrarium, a także stanowienie miejsca rozrodu poszczególnych gatunków zwierząt. Będą one więc o wiele lepszym rozwiązaniem, choć od hodowcy mogą wymagać nieco więcej zaangażowania.

Wśród roślin terrariowych wyróżniane są poszczególne grupy takie, jak odmiany tropikalne, pustynne, bromeliowate, stepowe, czy też uniwersalne. Ich rodzaje muszą więc zostać dostosowane do warunków, w jakich powinien znajdować się dany pupil.

Niezwykle istotnym jest również fakt, iż utrzymanie konkretnych roślin w terrarium okazuje się wyjątkowo proste, tym samym nie stanowiąc nadmiernego obciążenia dla hodowcy. Nieraz koniecznym okazuje się bowiem jedynie regularne ich zraszanie, a także zapobieganie nadmiernemu rozrostowi poprzez przycinanie.

pixel