Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pokarm dla rybek akwariowych

( ilość produktów: 5 )

Akwarystyka to niezwykłe hobby, które umożliwia między innymi podziwianie zjawiskowych gatunków ryb z całego świata. Pomimo przekonania, że hodowla tych zwierząt nie należy do skomplikowanych, w rzeczywistości opiekunowie rybek akwariowych muszą zadbać o ich najważniejsze potrzeby, w tym również odpowiednio dopasowaną dietę, która umożliwi prawidłowy rozwój i funkcjonowanie na każdym z życiowych etapów. Dlatego też warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości pokarm dostosowany do specyficznych wymagań danego gatunku.

Czym karmić ryby?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, czym należy karmić ryby, jest niemal całkowicie niemożliwe. Dieta zwierzęcia jest bowiem uzależniona głównie od sposobu jego żerowania, czyli strategii pozyskiwania i spożywania pokarmu. Niektóre gatunki ryb żyją niemal przy samym dnie akwarium, natomiast inne mogą preferować funkcjonowanie w roślinności, swobodne pływanie w toni, czy też zaraz pod powierzchnią wody. Rodzaj pokarmu powinien więc zostać dopasowany tak, aby zwierzę mogło spożywać go w dogodny dla siebie sposób.

Przy komponowaniu diety dla rybek należy uwzględnić także to, czym gatunek żywi się w naturalnych warunkach. W momencie, gdy zwierzę jest roślinożerne, na jego posiłki składają się rozmaite glony, rośliny, czy też warzywa. Jeśli natomiast rybka zaliczana jest do mięsożernych, podstawę diety powinny stanowić organizmy żywe. Producenci pokarmów dla ryb oferują także warianty mieszane, które zawierają w sobie zarówno składniki mięsne, jak i roślinne. Wybór konkretnego pożywienia nie należy więc do najłatwiejszych, tym samym wymagając od opiekunów zaznajomienia w tematyce indywidualnych potrzeb każdego hodowanego gatunku rybek akwariowych.

Jaki pokarm dla rybek będzie najlepszy?

Zdecydowanie najpopularniejszym, a zarazem najbardziej zalecanym pokarmem dla rybek akwariowych, okazuje się przetworzona karma w suchej wersji. Takie rozwiązanie jest bowiem niezwykle wygodne, głównie ze względu na długą datę ważności, łatwość w przechowywaniu, czy też dużą wydajność. Suchy pokarm zalecany jest w szczególności początkującym hodowcom, którzy pragną uniknąć wszelkich komplikacji związanych z innymi formami żywienia.

Suche karmy dla rybek akwariowych spotykane są w pięciu odmiennych wariantach, takich jak:

 • Płatki – czyli lekkie i niewielkie drobinki, które opadają na dno w powolnym tempie, przez co niemal wszystkie rybki są w stanie z nich skorzystać, niezależnie od sposobu żerowania.
 • Chipsy – to nieco większe i grubsze płatki.
 • Tabletki – umożliwiają one przyklejenie produktu do ścianki akwarium lub umieszczenie go na dnie zbiornika. Tabletki doskonale sprawdzają się w przypadku rybek dennych, poruszających się w toni, a nawet skorupiaków.
 • Granulki – czyli stosunkowo ciężkie produkty, które dedykowane są rybom żerującym na dnie akwarium oraz w toni wodnej. Granulki mogą występować w formie wolno-tonącej lub szybko-tonącej, w zależności od tempa opadania.
 • Pałeczki – to produkty przeznaczone do karmienia rybek żerujących zaraz pod powierzchnią wody. Pałeczki cechują się pływającą formą, przez co unoszą się na wodzie nawet przez stosunkowo długi czas.

Mrożony pokarm dla rybek

Znacząca większość rybek akwariowych może być z powodzeniem żywiona suchymi pokarmami w dopasowanej wersji, jednak drapieżne i mięsożerne gatunki będą potrzebowały w swojej diecie specjalnych składników odżywczych. Z pomocą przychodzą więc pokarmy mrożone, które zachowują swoją świeżość i nie tracą cennych wartości nawet pomimo upływu czasu ich przechowywania.

Na sklepowych półkach niejednokrotnie spotykane są niezwykle zróżnicowane pokarmy mrożone, choć w większości przypadków są to bezkręgowce. Wśród nich wyróżnia się takie gatunki jak chociażby: rurecznik, oczlik, ochotka, czy wodzień.

W przypadku większych drapieżnych ryb zaleca się podawanie krewetek, miniaturowych rybek lub siekanego mięsa.

Żywy pokarm dla rybek

Hodowcy rybek akwariowych niejednokrotnie zaznaczają, iż podawanie zwierzątkom żywego pokarmu jest najbardziej naturalną możliwością, gdyż oddaje sposób, w jaki poszczególne gatunki funkcjonują na wolności.

Żywy pokarm stanowi niezwykle wartościową formę karmienia ryb, tym samym gwarantując im dostęp do wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Najczęściej produkty tego typu przyjmują formę planktonu zwierzęcego, larw poszczególnych owadów lub bezkręgowców.

Do najpopularniejszych komponentów tego typu diety zalicza się:

 • Larwy komarów,
 • Larwy much,
 • Larwy muchówek,
 • Muszki owocówki,
 • Pierwotniaki (możliwe do samodzielnego wyhodowania),
 • Oczliki i rozwielitki.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że żywy pokarm będzie wymagał odpowiedniego przechowywania, które nie wpłynie na jego świeżość ani zdatność do spożycia.

Pokarm dla rybek w granulacie

Pokarm w formie granulatu to przede wszystkim opcja dedykowana rybkom, które żerują w toni lub przy samym dnie akwarium. Tego typu rozwiązanie może przyjmować postać zarówno mniejszych, jak i większych granulek, przez co dopasowanie ich do danych potrzeb oraz wymagań zwierzątek nie powinno stanowić problemu.

W obrębie gatunków, które mogą potrzebować suchego pokarmu w formie granulatu, wyróżniane są między innymi rozmaite kiryski, zbrojniki, węgorzyki plamiste, czy też glonojady.

Jakie pokarmy dla rybek kupisz w Krakvet?

W ofercie internetowego sklepu zoologicznego Krakvet.pl widnieje szereg pokarmów dla rozmaitych gatunków ryb akwariowych, które cechują się przy tym wysoką jakością, a także przystępnymi i konkurencyjnymi cenami. Wśród nich dostępne są między innymi takie warianty jak suche karmy w płatkach, granulkach oraz tabletkach. Wirtualne półki obejmują również pokarmy wybarwiające, a także różnego rodzaju preparaty akwarystyczne i witaminy dla rybek.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że poszczególne produkty skierowane są bezpośrednio do konkretnych gatunków ryb, w tym, chociażby gupików, pielęgnic, czy też bojowników. Ponadto Krakvet.pl oferuje również pokarmy dla glonojadów oraz skorupiaków, przez co hodowcy są w stanie dopasować formę żywienia do wszelkich potrzeb oraz wymagań wykazywanych przez zwierzątka.

Sprawdź ranking 10 najpopularniejszych pokarmów dla rybek.

pixel