Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nauka czystości

( ilość produktów: 3 )

Trening czystości jest procesem uczenia czworonoga załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na dworze. I choć w znaczącej większości przypadków termin ten odnosi się do szczeniąt, tak nieraz starsze psy również mogą wymagać treningu – szczególnie, gdy zostały one adoptowane, a poprzedni opiekunowie nie podjęli się tego wyzwania.

Nauka czystości obejmuje także umiejętność sygnalizowania konieczności spaceru, czy też wypuszczenia zwierzęcia na zewnątrz. Zaleca się, aby proces ten rozpoczynać możliwie najwcześniej, czyli już w momencie, gdy pupil trafia do nowego domu.

Podczas treningu kluczową rolę odgrywają zasadniczo cztery aspekty, do których zalicza się:

  • Ilość oraz częstotliwość spacerów, a także odpowiednie ich zaplanowanie,
  • Brak stosowania kar,
  • Nagradzanie odpowiednich zachowań,
  • Zakup odpowiednich akcesoriów.

Każdy opiekun powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nauka czystości może stanowić czasochłonny proces wymagający dużego zaangażowania. Zdecydowanie warto więc przygotować się na ten moment odpowiednio wcześnie, a w razie potrzeby zasięgnąć porady specjalistów w dziedzinie psiej behawiorystyki, którzy podpowiedzą, jak prawidłowo przeprowadzić cały trening.

Ile trwa nauka czystości szczeniaka?

Każdy pies jest inny, przez co określenie dokładnych ram czasowych, w których powinna zamykać się nauka czystości, jest praktycznie niemożliwe. Niektóre czworonogi pojmują pewne zasady znacznie szybciej, natomiast inne będą potrzebowały odrobinę więcej cierpliwości.

Szczenięta trafiają do nowych domów przeważnie w okolicach trzeciego miesiąca życia. Wówczas są one gotowe na odseparowanie od matki i rodzeństwa, a także wyruszenie do świeżo upieczonych opiekunów. Ich zadaniem staje się natomiast rozpoczęcie treningu, który u poszczególnych osobników może trwać do 7-8 miesiąca życia, a niejednokrotnie nawet 10 miesiąca, szczególnie w przypadku małych ras.

Czas trwania treningu jest uzależniony od wielu czynników, do których zaliczane jest tempo nabywania nowych umiejętności, metody stosowane przez właścicieli, ale i rasa oraz wielkość czworonoga. Większe psy z natury okazują się bowiem lepiej przystosowane do wstrzymywania moczu. Ważną rolę może odgrywać także podejście poprzednich opiekunów oraz fakt przyzwyczajania zwierzęcia do konkretnych reguł.

Nieraz właściciele odnoszą wrażenie, że wszelkie ich wysiłki nie przynoszą pożądanych rezultatów, a pupil wciąż załatwia swoje potrzeby w domu. Warto jednak zwracać uwagę na chociażby najmniejsze sukcesy, a także zachować cierpliwość i wytrwałość w swoich działaniach.

Jak stosować podkłady dla psa?

Podkłady higieniczne, zwane również matami absorbującymi, to jedna z najczęściej stosowanych metod przy nauce czystości. Ich zadaniem jest wchłanianie moczu, a także zabezpieczanie podłóg przed uszkodzeniami oraz nieprzyjemnym zapachem.

Na początku treningu maty powinno się rozłożyć w różnorodnych miejscach, przy czym zdecydowanie warto skupiać się na obszarach, w których pupil najczęściej załatwia swoje potrzeby. Podkładów nie należy jednak rozmieszczać przy legowisku, a także w okolicy misek z pokarmem i wodą.

Maty powinny wywoływać u czworonoga pozytywne skojarzenia. Ich stosowanie warto więc rozpocząć od spokojnego zapoznania pupila z nowymi akcesoriami. Należy jednocześnie zaznaczyć, że obserwacja zwierzęcia odgrywa kluczową rolę. W momencie, gdy pies będzie poszukiwał miejsca do załatwienia swoich potrzeb, koniecznym jest zawołanie go na matę. Jeśli jednak podopieczny nie zareaguje, niezbędne może okazać się delikatne przeniesienie go do wyznaczonego obszaru. W momencie, gdy zwierzę prawidłowo skorzysta z podkładu, warto nagrodzić jego zachowanie ulubionym smakołykiem połączonym z pochwałą.

W przypadku szczeniąt wyróżnia się także konkretne momenty, w których umieszczenie na podkładzie może okazać się konieczne. Z pewnością jest to czas zaraz po przebudzeniu, a także spożyciu posiłku oraz zabawie.

Należy jednak unikać stosowania kar, czy też nerwowego reagowania na niepożądane zachowania. Mogą one bowiem wywoływać u pupila nadmierny stres, a także wykształcić różnorodne reakcje, jak chociażby strach. Wszelkie porażki powinny więc być akceptowane oraz ignorowane, gdyż trening czystości będzie wymagał czasu.

Pieluchy dla psa

Pieluchy dla psa stanowią nowość na rynku akcesoriów higienicznych dedykowanych czworonogom. Sprawdzają się one zarówno wśród szczeniąt, jak i starszych psów oraz suczek. Jest to również doskonałe rozwiązanie w przypadku zwierząt zmagających się z konkretnymi dolegliwościami, a także po zabiegach operacyjnych.

W przypadku szczeniąt pieluchy powinny być ostatecznością. Ze względu na fakt, że są one niezwykle ruchliwe i aktywne, pieluszki mogą ocierać się o delikatną skórę, tym samym powodując odparzenia i wywołując dyskomfort. Najmłodsze czworonogi powinny więc zostać nauczone zachowywania czystości bez użycia akcesoriów tego typu.

Pieluchy dla psa seniora sprawdzają się przede wszystkim u podopiecznych, którzy wykazują problemy z trzymaniem moczu, a także przemieszczaniem się podczas spacerów. Wówczas „pampersy” nieraz są stosowane na porządku dziennym, jednak z zachowaniem pewnych zasad. Pierwszą z nich stanowi regularna ich wymiana, a także odpowiednia pielęgnacja skóry zwierzęcia. Koniecznym jest także bieżące obserwowanie stanu ciała czworonoga, przy czym wszelkie zmiany powinny być konsultowane z weterynarzem. Warto zadbać także o własną higienę, na przykład poprzez stosowanie jednorazowych rękawiczek.

Przydatnym rozwiązaniem okazują się także pieluchy dla psa na cieczkę, które stosowane są przy plamieniu u suczek. Pieluszki są wówczas w stanie zabezpieczyć przed zabrudzeniami mebli, dywanów, a także wszelkich akcesoriów na powierzchni domu lub mieszkania. Należy jednak zaznaczyć, że stosowanie pieluszek w przypadku suczek powinno odbywać się w granicach zdrowego rozsądku. Pupil nie może bowiem przesiadywać w „pampersie” przez cały dzień, gdyż może to przynieść niepożądane konsekwencje. 

Zobacz artykuły na blogu związane z tematem: Nauka czystości dla psa

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Jedną z zasad savoir-vivre?u jest nieobsikiwanie czyjegoś domu. Dodajmy jednak, że chodzi o psi savoir-vivre! Nie ma nic gorszego niż żółte plamy na

Jak nauczyć psa sikania na matę? Doradzamy!

Wytrenowanie właściwych zwyczajów toaletowych u szczeniaka może być trudne, zwłaszcza, jeśli jesteś początkującym opiekunem psów. Maluchy nie tylko nie wiedzą, gdzie powinny się
pixel