Sucha karma dla psa z chorą wątrobą - prośba do dr Jarka

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

anao3
Posty: 17
Rejestracja: 09 września 2009, 13:26

24 kwietnia 2015, 14:58

Potrzebuję porady. Mam psa z kiepskimi parametrami wątrobowymi. Oczywiście jest pod stałą kontrolą lekarską i przyjmuje leki w tym kierunku. Dodatkowo, zgodnie z zaleceniem, jest żywiony odpowiednia karmą. Hill's l/d lub Royal Hepatic.
Niestety odnoszę wrażenie że podawanie tych karm nie wpływa w żaden sposób na kondycję wątroby a ich skład mnie nie przekonuje.
Ostatnio lekarz prowadzący zasugerował aby zmienić karmę na Hill's i/d gdyż l/d jest zbyt tłusty.
Mam mieszane uczucia odnośnie tego pomysłu.
Hill's l/d ma rzeczywiście aż 22,3% tłuszczu, ale tylko 16,5% białka
Natomiast i/d ma tylko 12,5% tłuszczu ale aż 23,9% białka.
Zastanawiam się czy taki % białka nie będzie miał wpływu na nerki psa.
Chciałabym w ogóle zrezygnować z Royala i Hillsa i przejść na inną karmę.
Zastanawiam się nad;
Proformance Lamb & Rice (jagnięcina i ryż) (22% białka, 12% tłuszczu)
lub karmami hollistycznymi np. firmy Natural Dog Food Company
Te karmy nie zawierają zbóż i innych wypełniaczy ale nie wiem czy to dobre dla "wątrobowca"

Proszę o poradę. Z góry dziękuję

Anka
Lena06
Posty: 48
Rejestracja: 30 marca 2015, 18:05

24 kwietnia 2015, 15:13

Anao3, generalnie ja propaguję zupełnie inny sposób żywienia, dokładnie BARF. Nie będę Cię do niego jednak przekonywać. Chciałam jedynie nadmienić, że wątroba to na tyle ważny i na tyle delikatny narząd, że powinien być on wszelkimi sposobami chroniony przed wszelkimi środkami toksycznymi typu: konserwanty, barwniki, przeciwutleniacze. To moim zdaniem całkowicie dyskwalifikuje karmienie suchym przy chorej wątrobie. Jeżeli już przeniosłabym się na gotowane z dużą przewagą mięsa. Odnośnie wyboru karmy Ci więc nie pomogę, ale może wzmocnisz wątrobę psa ostropestem (także olejem). Zaopatrzyłabym się również w olej z łososia, ponieważ kwasy omega-3 "leczą" wątrobę. Żółtka również pełnia ważna rolę w chorobach wątroby. To samo z wątróbką - u ludzi z chora wątrobą poleca się jedzenie wątróbki. Myślę, że u psa można też spokojnie spróbować, choćby gotowanej.
Pozdrawiam.

Jej, ostatnio co rusz czytam o psach z chorą wątrobą... epidemia...
P.S. teraz zauważyłam, że prośba do Jarka, mam nadzieję, że mój wpis nie przeszkadza...
Awatar użytkownika
Robert A.
Posty: 4455
Rejestracja: 27 czerwca 2007, 11:31
Lokalizacja: Warszawa

24 kwietnia 2015, 16:21

Anao3 - Zdecydowanie poszedłbym w kierunku suchych karm bez sztucznych konserwantów i polepszaczy smaków i barwników a Hills i RC do takich karm nie należą.
Jest jeszcze barf lub gotowane masz wybór.
Gayka
Posty: 307
Rejestracja: 30 stycznia 2010, 21:29

24 kwietnia 2015, 19:51

Miłym zaskoczeniem jest Eukanuba , obecnie nie zawiera sztucznych dodatków i chemicznych polepszaczy .
Lena06
Posty: 48
Rejestracja: 30 marca 2015, 18:05

24 kwietnia 2015, 20:06

Eukanuba renal (wątrobowa) skład:
śruta kukurydziana, tłuszcz z kurcząt, wyciąg białkowy z soi, suszona pulpa buraczana, mięso z kurcząt wstępnie trawione enzymami, mączka glutenowa z kukurydzy, guma arabska, fruktooligosacharydy, olej z ryb, chlorek sodu, cytrynian potasu, chlorek potasu, DL-metionina, tryptofan, lizyna.

Pozostawię bez komentarza, bo składniki mówią wszystko....

W opisie karmy jeszcze to:
Proporcje kwasów tłuszczowych Omega-6 : Omega-3 = 5:1.
Kiedy Omega3 najbardziej potrzeba, tutaj same O6....
Dramat. Choć w karmach to pewnie normalne...
Gayka
Posty: 307
Rejestracja: 30 stycznia 2010, 21:29

24 kwietnia 2015, 20:20

renal to chyba nie wątrobowa .
Lena06
Posty: 48
Rejestracja: 30 marca 2015, 18:05

24 kwietnia 2015, 20:23

Dokładniej i wątrobowa i nerkowa.
brazowa1
Posty: 7
Rejestracja: 21 sierpnia 2007, 23:15
Lokalizacja: gdansk

02 października 2015, 00:32

Robert A. pisze:Anao3 - Zdecydowanie poszedłbym w kierunku suchych karm bez sztucznych konserwantów i polepszaczy smaków i barwników a Hills i RC do takich karm nie należą.
.
Jakieś propozycje można prosić ?

Moja suka (prawie 13 lat,wyżeł, chuda) dostawała przez długi czas karmę hepatic Trovet, obecnie muszę zejść z ceny ,zamówiłam worek VERSELE LAGA Opti Life Adult Medium. Kierowałam się niską zawartością miedzi. Czy bardzo ryzykuję jej zdrowiem?

Skład: Białko 26,0%, zawartość tłuszczu 16,0%, włókno surowe 3,0%, popiół surowy 6,5%, wapń 1,2%, fosfor 0,8%

DODATKI/kg: Dodatki dietetyczne: witamina A 22000 J.M., witamina D3 1200 J.M., witamina E 500 mg, witamina C 200 mg, β-karoten 1 mg, E1 (żelazo) 201 mg, E2 (jod) 3 mg, E4 (miedź) 7 mg, E5 (mangan) 63 mg, E6 (cynk) 120 mg, E8 (selen) 0,2 mg, Przeciwutleniacze: tokoferole
karolostt
Posty: 1
Rejestracja: 30 listopada 2022, 10:54

30 listopada 2022, 11:25

Naturalne karmy bez zbóż ma np. Wiejska zagroda, w składzie mięso, warzywa przyprawy i olej z łososia. Raw Paleo 80% mięsa, warzywa, witaminy, same naturalne składniki. Trzeba poczytać składy i ewentualnie pogooglować nazwy, których nie znamy (im mniej takich to zapewne naturalniejszy skład). Dobre suche karmy dla psa znajduję na stronie Unizoo.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość