~SUBSTANCJE SZKODLIWE DLA PSÓW~

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Vet4u
Posty: 685
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

22 listopada 2022, 17:51

Ale jak to szkodzi Puszkowi?
~SUBSTANCJE SZKODLIWE DLA PSÓW~

Częstym przypadkiem nagłych wizyt u lekarza weterynarii są zatrucia, które przytrafiają się naszym pupilom.
Część z nich jest wywoływana żywnością, która znajduje się w naszych domach, na talerzach, w barach lub kawiarniach.
Czy jesteś świadomy jakie to substancje?
Oto kilka z nich:

KAKAO

Obrazek

Kakao, czyli również czekolada. Substancją toksyczną dla psów w tym przypadku jest teobromina. Im większa zawartość kakao, tym więcej jest teobrominy. W związku z tym najbardziej niebezpieczne dla naszego pupila jest czyste kakao, w dalszej kolejności gorzka, a później mleczna czekolada. Przy zatruciu najpierw pojawiają się wymioty, biegunka, zwiększone pragnienie i oddawanie moczu. Przy wyższych dawkach teobrominy obserwujemy również tachykardię czy arytmię, drgawki, a nawet śmierć! Jeśli nie wiesz, czy Twój pupil zjadł toksyczną dawkę to zapamiętaj takie uproszczone założenie:

Pies wymaga leczenia jeśli zjadł więcej niż 9 g/kg masy ciała czekolady mlecznej lub 1,25 g/kg masy ciała czekolady gorzkiej

Przykład: York ważący 5 kg zjadł tabliczkę mlecznej czekolady (ok. 100 g) → 100/5 = 20 g/kg - wymaga wizyty u lekarza weterynarii!

KSYLITOL

Obrazek

Jest to słodzik powszechnie stosowany w gumach do żucia, paście do zębów oraz wielu dietetycznych słodyczach. Ze względu na bardzo szybkie wchłanianie ksylitolu z przewodu pokarmowego (nawet 30 min!) zjedzenie produktów go zawierających wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Tym bardziej, że dawka toksyczna zaczyna się już od 50 mg/kg masy ciała! Oprócz biegunki i wymiotów zatrucie może prowadzić do napadów padaczkowych, koagulopatii, ostrej niewydolności wątroby, a nawet śmierci!

WINOGRONA I RODZYNKI

Obrazek

Nieważne czy piesek zjadł kilka winogron, całą kiść czy sernik z rodzynkami - jak najszybciej zawieźć go do weterynarza! Toksyczna dawka nie jest znana, a każdy pies wykazuje inną wrażliwość. To, co iu jednego wywoła tylko biegunkę, u drugiego może stanowić zagrożenie życia.

CEBULA, SZCZYPIOREK I CZOSNEK

Obrazek

Są trujące dla psa w każdej formie! Gotowane, surowe, smażone lub suszone stanowią duże niebezpieczeństwo dla zdrowia. Substancję uwalniane podczas trawienia (toksyczne dwusiarczki) powodują uszkadzani krwinek czerwonych i doprowadzają do silnych anemii.
Istnieją rasy szczególnie wrażliwe na zatrucia tym typem żywności, m.in. Shiba Inu oraz Akita Inu.

AWOKADO

Obrazek

Substancją trującą jest persin, substancja grzybobójcza używana do uprawy. Każda część tej rośliny może ją zawierać. Objawy od typowych dla zatrucia jak wymioty i biegunka, mogą przejść w nadmierne gromadzenie wody i powodujące m.in. obrzęk płuc, zbieranie płynów w worku osierdziowym.

ROŚLINY STRĄCZKOWE

Obrazek

W dużych ilościach powodują silne i bolesne wzdęcia żołądka, które mogą powodować jego skręt. Taki stan stanowi duże zagrożenie dla życia i zdrowia psa.

PESTKI OWOCÓW

Obrazek

M.in. brzoskwiń, jabłek, wiśni. Zawierają duże ilości substancji, które wytwarzają toksyczny cyjanowodór. Niebezpieczeństwo istnieje jedynie, kiedy pestki zostaną przegryzione lub uszkodzone. Charakterystycznym objawem zatrucia jest “migdałowy” zapach z jamy ustnej podczas wydychania powietrza..

PRODUKTY MLECZNE

Obrazek

Psy bardzo często posiadają nietolerancję laktozy! Co przyczynia się do pojawiania się wzdęć i biegunek po spożyciu produktów mlecznych.

KAWA

Obrazek

Kofeina zawarta w kawie działa pobudzająco na organizm psa. Nawet małe ilości mogą powodować przyspieszoną pracę serca: migotanie komór lub arytmię. Zwierzę jest także pobudzone i niespokojne.
Dodatkowo kofeina wzmaga szkodliwe działanie teobrominy zawartej w np. kakao.

SÓL

Obrazek

W dużych ilościach sól jest szkodliwa dla organizmu zwierzęcia, jak i człowieka. Może doprowadzić do uszkodzenia nerek, serca a nawet mózgu. Objawami towarzyszącymi są m.in.: ślinotok, otępienie oraz nadmierne pragnienie.

Pamiętaj, żeby nigdy nie próbować samemu wywołać wymioty u swojego zwierzaka! - w ten sposób możesz wywołać u niego zachłystowe zapalenie płuc.
Najlepiej zawieź go do lekarza weterynarii, aby jak najszybciej uzyskał fachową pomoc.
Zachęcamy do zadawania pytań oraz własnych przemyśleń.
Pozdrawiamy,
Vet4u

*Zdjęcia pochodzą z źródeł internetowych
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość