Pedigree dentastix

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

megan
Posty: 436
Rejestracja: 22 marca 2007, 16:19

10 lutego 2016, 13:07

Jeszcze raz ja, doczytałam w poście powyżej, jak Dentastix ma działać. Sorry, jakoś mi umknęło. M.
M Ceregrzyn
Posty: 15
Rejestracja: 09 października 2015, 13:18

12 lutego 2016, 09:10

Po pierwsze Dentastix nie usuwa kamienia. Nic, poza dentystą kamienia nie usunie. Więc oczekiwanie, ze magicznie po podaniu gryzaka wyczyścimy zęby z osadów mineralnych jest oczekiwaniem, którego nikt nie spełni. Gryzaki, podobnie jak szczotkowanie mechanicznie oczyszcza z płytki nazębnej (bakterii), z których powstaje kamień nazębny na skutek mineralizacji. W ten sposób ograniczamy narastanie kamienia nazębnego. Kamień, który jest tam pozostanie do wizyty u stomatologa.

Biegunki może powodować wiele różnych czynników. Przyczyną nie muszą być smakołyki, które podawałaś swojemu psu. Moje psy jedzą regularnie dentastixy i nie mają biegunki. Ja osobiście polecam Dentastix, bo rzeczywiście stosowany codziennie zmniejsza narastanie kamienia.

Pedigree Dentastix stanowi dobre uzupełnienie codziennej diety psa. Jego struktura i składniki aktywne (tripolifosforan sodu i siarczan cynku) sprawiają, że kamień nazębny wolniej narasta. Codzienne stosowanie przysmaku, pomaga ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego nawet do 80%, co zostało udowodnione badaniami klinicznymi. Unikalny kształt i konsystencja Pedigree Dentastix pozwala efektywnie usuwać płytkę nazębną. Ponadto w trakcie żucia powstaje ślina, która naturalnie wymywa resztki jedzenia, a mechaniczne ocieranie koron zębowych o gryzak usuwa płytkę nazębną z okolicy zębów i dziąseł.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa odbywa się najczęściej w gabinecie weterynaryjnym i to czasami pod narkozą. Najlepszym działaniem jest profilaktyka, a zadaniem Pedigree Dentastix nie jest usunięcie kamienia, tylko zapobieganie jego narastaniu.

Tzw. enzymy wątrobowe to bardzo nieswoisty wskaźnik, który nic nie mówi bez innych badań takich jak USG i objawy kliniczne. Np. podawanie surowego mięsa może powodować subkliniczne infekcje, które powodują podniesienie poziomu transaminaz (ALT, AST) na skutek uszkodzenia komórek jelitowych. Biegunka także może powodować podwyższenie ich stężeń. Jeśli Twój pies jest rzeczywiście chory i ma uszkodzoną wątrobę najprawdopodobniej potrzebuje właściwej diagnostyki i w efekcie karmy leczniczej z odpowiednimi parametrami żywieniowymi. Pokarm dla takich psów powinien zawierać średnio podwyższone zawartości cynku i witaminy E, jako elementów wspierających, na różnych poziomach, prawidłowe działanie wątroby. W leczeniu chorób wątroby wymagana jest także nieco inna niż w karmach bytowych proporcja tłuszczów (średniowysoka zawartość), białek (obniżona zawartość) i węglowodanów (wysoka) oraz podwyższona strawność pokarmu. Karma taka powinna być podawana psu tylko na zalecenie lekarza weterynarii na podstawie odpowiednich badań specjalistycznych. To tak na marginesie w odniesieniu do tego, że każdy wie, co jest zdrowe.

W kwestii tego czy psy lubią dentstixy czy nie to oczywistym jest, że będą takie, które nie będą ich lubić. Warto pamiętać, że preferencja smakowa jest zjawiskiem psychologicznym i formuje się jako efekt wielu czynników w tym wpływy środowiska, przyzwyczajeń itp. Kiedy pies jest przyzwyczajony do jedzenia kości czy innych tego typu rzeczy to jest większe prawdopodobieństwo że gryzak nie będzie mu smakował.

Wracając do efektywności dentastixów. Czy te kilkaset opinii to takie jak powyżej, że gryzak nie usunął kamienia? To oczywiste, że nie usunął, bo nie takie jest jego zadanie. Gryzaki ZMNIEJSZAJĄ NARASTANIE KAMIENIA a nie usuwają go. Jeśli chcecie rzeczywiście zadbać o zęby swoich psów zacznijcie im je szczotkować. Tylko moi pacjenci, którym opiekunowie szczotkują zęby mogą się pochwalić zdrową jamą ustną. Niestety to tylko pojedyncze przypadki.

W kwestii zdrowotnych właściwości kości to polecam artykuł o lwie w gdańskim zoo, gdzie operowano o 200 kg kota, ponieważ kostka wielkości nakrętki od butelki zatkała mu jelita. Obecnie w piśmiennictwie weterynaryjnym nikt już nawet nie publikuje danych na temat zatkań kośćmi u psów, ponieważ to tak oczywisty temat, jak coroczna epidemia grypy na wiosnę. Z drugiej strony, ponieważ coraz mniej psów jest karmionych kośćmi ryzyko zdecydowanie spada. Mam nadzieję, że tak pozostanie i nie będę musiał już psom wyjmować uwięźniętych kości z gardła, czy robić lewatyw przy zatkaniu materiałem kostnym w okrężnicy.
ukajali
Posty: 46
Rejestracja: 21 grudnia 2015, 11:42

12 lutego 2016, 11:15

no właśnie o to chodzi że dentastix to jest profilaktyka kamienia a nie jego usuwanie. Pewnie dlatego wiele ludzi mówi że nie działa. Jak ktos sie bierze za dentastixa jak pies ma już kamień to nie dziwne. Wg mnie działają i to bardzo dobrze ale jako profilaktyka. Te kostki to syf i jakby nie patrzeć chemia, ale nie można im zarzucić że są nieskuteczne. Są bardzo skuteczne co widać po moim psie. Ostatnio czytałam że ich substancje aktywne mogą powodować osteoporozę i zaburzać wchłanianie wapnia co skutkuje np. alergią. Stosowane są m.in. w zmywarkach przeciw osadzaniu się kamienia... Są skuteczne ale mogą mieć poważne skutki uboczne. Lepiej być tego świadomym bo wg reklam są zdrowe i zalecane przez lekarzy. Nie wygląda to tak super. Chyba poznałam JEDNĄ z przyczyn alergii mojego psa - złe wchłanianie wapnia spowodowane właśnie tym.
M Ceregrzyn
Posty: 15
Rejestracja: 09 października 2015, 13:18

16 lutego 2016, 15:27

Dotknęliśmy wielu ważnych kwestii.

Po pierwsze kamień nazębny odkłada się u jednych psów szybko u innych wolniej. Czynników decydujących o tym jest bardzo wiele, zaczynając od budowy jamy ustnej, przez żywienie, kończąc na składzie śliny. W związku z tym są różnice w działaniu Dentastixów na poszczególne psy. Tak jest z każdą metodą, leczeniem czy żywieniem. W biologii prawie wszystko jest opisane rozkładem normalnym.

Po drugie nie każdemu psu muszą smakować te same przysmaki, wiele zależy od przyzwyczajeń i indywidualnych upodobań zwierzęcia. Może się także okazać, że pies źle zareaguje na smakołyki. Jest to jednak mało prawdopodobne, jeśli podaje się je według zaleceń na opakowaniu. Podawanie więcej niż jednego Dentastixa dziennie zwiększa ryzyko biegunki.

Po trzecie, jak już wspominałem, najskuteczniejszą metodą dbania o higienę jamy ustnej psa jest codzienne szczotkowanie zębów. Jeśli chcemy najlepiej dbać o zęby psa musimy je szczotkować.

Po czwarte, nawet, jeśli pies rozgryza przysmak Pedigree Dentastix bardzo szybko, to nadal może być on skuteczny i wystarcza, by efektywnie pomagać w zmniejszeniu ryzyka powstawania płytki i kamienia nazębnego. Wynika to z działania m. in. działania aktywnych składników, produkcji śliny, mechanicznego oczyszczania koron zębowych.

Po piąte, Pedigree Dentastix to zdrowa przekąska, która stanowi idealne uzupełnienie codziennej diety psa. Jest to przekąska PROFILAKTYCZNA jak słusznie powyżej zauważono.

Po szóste, w kwestii chemii. Sól kuchenna to chemia, białko to chemia, witaminy to chemia. Wszystko, co jemy to chemia. Wszystkie składniki dodawane do karmy i przysmaków Pedigree są w pełni bezpieczne i przebadane. Większość składu Dentastixów to zboża i mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego bez sztucznych barwników i aromatów.

Po siódme, tripolifosforan sodu i siarczan cynku znajdujące się w Dentastixach wiążą wapń i spowalniają mineralizację płytki nazębnej. Jednak psy nie chorują na osteoporozę z powodu spożywania tych substancji. Osteoporoza u psów może być wynikiem procesów nowotworowych lub zaburzeń hormonalnych. Oczywiście zjedzenie toksycznych dawek każdych substancji jest szkodliwe. W praktyce w odniesieniu do Dentastixów jest to praktycznie niemożliwe. Oczywiście należy przestrzegać zaleconego dawkowania. Tak jak nie łykamy leków bez ograniczeń tak nie wolno przekraczać dawkowania Denatstixów.

Po ósme, kwestia alergii. Nie ma udokumentowanych doniesień potwierdzających informacje, dotyczące wywoływania alergii przez aktywne składniki w przekąskach. Powyższy wywód niestety nie ma medycznych podstaw. Wynika to z kilku przesłanek. Po pierwsze obecnie uważa się alergie za chorobę wrodzoną, która może się ujawnić na skutek kombinacji wielu czynników m. in. ekspozycji na określone białka, czy konsekwencja chorób. Po drugie zaburzenie wchłaniania wapnia w żaden sposób nie może być skorelowane z alergią u psów, ponieważ u nich dominuje typ IV alergii wywołany przez reakcje komórkowe a nie związany z typem I wywołanym wyrzutem histaminy (rzeczywiście może być łagodzone przez wyższe stężenie wapnia). Argument, że te substancje są stosowane w środkach gospodarstwa domowego nie jest wystarczający. Dla przykładu chlorek sodu jest głównym elementem soli drogowej, a nikt nie kwestionuje jego użycia w kuchni – tylko dawka i czystość decydują o jego zastosowaniu. Tak samo jest z tripolifosforanem sodu czy siarczanem cynku (zresztą są też stosowane w pastach do zębów dla ludzi). Cynk jest pierwiastkiem niezbędnym i jest stosowany, jako suplement diety przy leczeniu chorób skóry m. in. alergicznego zapalenia skóry. Jak do tej pory nie stwierdzono by gryzaki miały jakiekolwiek skutki uboczne – oczywiście stosowane w zalecanych dawkach, bo jak widać powyżej, kiedy daje się ich za dużo, zwiększa to ryzyko pojawienia się biegunki lub innego dyskomfortu pokarmowego.
Martines999
Posty: 218
Rejestracja: 23 czerwca 2011, 22:36

16 lutego 2016, 16:03

A ten znowu swoje...Chłopie przestań Ty się już kompromitować :cry:
Marta&Chico
Posty: 1
Rejestracja: 16 lutego 2016, 22:28

16 lutego 2016, 22:40

Zamiast Dentastix lepiej zainwestować w dobrą pastę i czyścić psu ząbki :) Mój spaniel po dentastix miał uczulenie (ma uczulenie na wiele karm) i strasznie się drapał z uwagi na skłonności do kamienia zakupiliśmy Stomażel i ząbki dużo wolniej zachodzą kamieniem:)
Budyn
Posty: 1
Rejestracja: 19 lutego 2016, 18:20

19 lutego 2016, 18:43

Mój golden od 3 roku życia dostaje dentastix i nie ma żadnego problemu z zębami, a ma już 12 lat. Z przyjemnością chrupie tzw. ciasteczko:-) i przy okazji czyści zęby...
M Ceregrzyn
Posty: 15
Rejestracja: 09 października 2015, 13:18

22 lutego 2016, 10:16

W pełni się zgadzam się, że codzienne szczotkowanie zębów to najskuteczniejsza metoda dbania o higienę jamy ustnej psa. Bardzo się cieszę, że ją stosujesz. Pedigree Dentastix podawany regularnie ma również bardzo skuteczne działanie. Jeśli pies nie lubi szczotkowania, to spokojnie można włączyć tę przekąskę do codziennej diety naszego pupila.

Przykro mi, że Twój pies zareagował na przysmak alergią. Może być to reakcją na określone białko zawarte w pokarmie. Dotyczy to około 1% psów. U ludzi opisuje się podobne reakcje na orzeszki ziemne, krewetki, mleko kokosowe. U psów brak jest pełnej identyfikacji przyczyn tego typu reakcji, ponieważ nigdy nie ma pewności, co do czynników, z którymi miał do czynienia pies. Alergeny pokarmowe zidentyfikowane u psów to najczęściej białka z wołowiny, mleka i pszenica, które stanowią około 69% przypadków, a jaja kurze, mięso drobiowe, jagnięce i soja to 25% przypadków zidentyfikowanych reakcji alergicznych u psów. Alergia jest przypadłością indywidualną i wedle najnowszej wiedzy prawdopodobnie wrodzoną.

Pokarm nie wywołuje alergii, jedynie jest czynnikiem powodującym wystąpienie objawów. Jedynym sposobem na poradzenie sobie w takiej sytuacji jest zidentyfikowanie uczulających składników pokarmowych i unikanie ich w żywieniu psa. Należy przy tym pamiętać, że konkretny składnik może występować w wielu karmach i koniecznym będzie wyszukanie specjalistycznej karmy hipoalergicznej dla naszego pupila.
e-l-a-n
Posty: 5
Rejestracja: 31 marca 2016, 20:30

12 lipca 2016, 16:36

Nie ma nic lepszego na zęby mojego pupila jak Pedigree dnetasix, nie tak łatwo mu idzie pogryzienie ale to świetnie, bo dla psa lepiej jak dłużej gryzie. Zęby są białe, zdrowe, a z pyska mojego pupilka nie pachnie brzydko. Poza tym jest to zdrowa przekąska, nie tylko zdrowe zęby ale także składniki odżywcze. Jesteśmy bardzo zadowoleni, ja i Gucio! :)
Awatar użytkownika
Robert A.
Posty: 4455
Rejestracja: 27 czerwca 2007, 11:31
Lokalizacja: Warszawa

13 lipca 2016, 09:43

Jedni zachwyceni , a inni nie tak jak z wieloma innymi produktami.
bozi
Posty: 4
Rejestracja: 14 lipca 2016, 09:35

14 lipca 2016, 09:45

Ja tez podaję mojej psinie pedigree dentastix i to juz od dawna. Mimo, że nie jest najmłodsza, to jej ząbki są w świetnym stanie, nie ma nigdy przykrego zapachu z pyszczka. Na dodatek pedigree dentastix są przysmakiem Luki, więc przy okazji wykorzystuję gryzak jako nagrodę. Na pewno swietnie działa profilaktycznie :)
pawra21
Posty: 1
Rejestracja: 16 lipca 2016, 11:41

16 lipca 2016, 11:43

Pedigree dentastix smakuje moim psom i wg mnie to dobra przekąska- i na zęby, i na żołądek. Najważniejsze jest szczęście psa. a moje są szczęśliwe jak jedzą dantastix ;)
Bolek1234

16 lipca 2016, 14:44

Z treści wynika że ktoś chcę zareklamować to świnstwo.Nie polecam.
zuzanakozdeba
Posty: 3
Rejestracja: 14 lipca 2016, 23:04

17 lipca 2016, 19:02

Zgadzam sie bo Dentastix od Pedigree
-to zdrowa przekąska dla pieska
-usuwa kamien na zebach
-chroni zeby
-usuwa resztki jedzenia
-odswieza oddech
-pomaga psu dbac o higiene jamy ustnej
zuzanakozdeba
Posty: 3
Rejestracja: 14 lipca 2016, 23:04

17 lipca 2016, 19:04

Jak dbać o pieska i zęby psa z ‪#‎Dentastix‬ od Pedigree
Opieska trzeba dbac codziennie tak jak o kazdego czonka rodziny:
-codziennie tzreba go wyprowadzac na spacer
-trzeba go kąpac i czesac
-trzeba chodzic z nim do lekarza weterynarza na kontrole
-trzeba również kontrolować zeby np: n ‪#‎Miesiącu‬ Zdrowych Zębów organizowanym przez Pedigree
oprócz wizyt u dentysy spiego podawac psiakowi psią szczoteczke do zebów Dentastix któraidealnie czysci zeby i odswieza oddech ale równiez masuje dziasła i usuwa kamien na zebach
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość