Zmiana karmy

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia kotów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

sm221

24 lutego 2014, 10:24

Witam,
pytanie pewnie niektórym wyda się głupie, ale podobno kto pyta nie błądzi, a ja potrzebuję się upewnić czy wszystko robię jak należy :-)
Wiem, że przy zmianie karmy (np. z royala na purinę) należy to robić stopniowo, mieszać i każdego dnia co raz mniej dodawać starej karmy aż całkowicie dojdzie się do podawania nowej.
A jak jest w przypadku gdy nadal stosujemy karmę tej samej firmy ale zmieniamy smak albo właściwości? (np. z kurczaka na wątróbkę lub z karmy dla kotów dorosłych na karmę dla kotów sterylizowanych etc.)
Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :-)
ixi

24 lutego 2014, 11:01

Wtedy wszystko zależy od wrażliwości żołądka kota - jeśli nie dzieje się nic niepokojącego po zmianie to nie trzeba mieszać.
Najważniejsze jest mieszanie przy przechodzeniu z karm zbożowych na bez zbożowe bo wtedy układ pokarmowy musi nauczyć się innego trawienia, jeśli manewruje się wśród karm np. zbożowych to przejścia mogą być krótsze a miedzy smakami tej samej firmy jeszcze krótsze lub wcale.

Dodam tylko od siebie że jeśli chcesz zamienić na coś RC - bo zapewne chodzi o koszty to zamiast Puriny polecam Smillę ale tę zamówisz raczej tylko przez internet - choć może uda się ustrzelić ją w stacjonarnym zoologu - tylko zapewne cena x 2. Jest dużo lepsza od Puriny - nie zawiera chemiszcznych przeciwutleniaczy (E320 i E321), zawiera suszone mięso a nie "kurczaka" - czy wszystko co może kryć pod tą nazwą - zazwyczaj wszystko oprócz mięsa i w dodatku dodane do karmy przez odwodnieniem czyli minus jakieś 65%, a za 4 kg + 1 gratis zapłacisz 7,96 z kg czyli 39,80!!!

Najlepsza jest wersja Kitten - czy to dla dorosłego czy dla małego kota, dla kastrata polecam kupić karmę bez zbóż np. Taste od the Wild Rocky Moutain.

Pozdrawiam.
sm221

24 lutego 2014, 11:16

Dziękuję za odpowiedź :-)
Akurat z tym royalem i puriną to tak pierwsze co mi przyszło do głowy jako przykład :-)
Obecnie 'jemy' boscha.
Jeśli chodzi o zakupy dla zwierzaków to już od dawna wszystko kupuję przez internet, niestety sklepy zoologiczne często zawyżają ceny...
Bardzo zaskoczyła mnie cena karmy którą polecasz, porównam ją do obecnej i zobaczymy czy będziemy zmieniać ;-)
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość