Zaparcia po karmie bezzbożowej

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia kotów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Gość

10 listopada 2014, 10:41

Moja kotka 9 letnia od około miesiąca jest na kamie Purizon. Wszystko niby jest Ok ,ale pojawiły się zaparcia z czym nigdy wcześniej nie miała problemu :( Podaję jej pastę Gimpet Malt-Soft Extra ale to nic nie daje ,żadnej różnicy.Kotka zrobiła się osowiała taka nieszczęśliwa co jest zrozumiałe.Poprzednia karmę jadła Hills Oral i wszystko było ok,ale z wiadomych względów chciał zmienić na "lepszą" i teraz nie wiem co dalej robić czy wracać do Hillsa?
gimbo

10 listopada 2014, 11:31

Widocznie akurat Purizon nie jest dla niej - wróć chwilowo do Hillsa i jak na nim wszystko wróci do normy to spróbuj z inna BZ np. Applawsem.
tofik122
Posty: 3
Rejestracja: 18 lutego 2015, 07:50

18 lutego 2015, 16:14

No masz niezły problem.Ja w sumie nigdy sie nad tym nie zastanawiałem.
Sandman
Posty: 1
Rejestracja: 19 lutego 2015, 12:44

19 lutego 2015, 12:50

Czy jeśli karmię kota wyłącznie suchą i mokrą karmą bez zbóż, o zawartości mięsa >80% to może mieć zaparcia i lepiej wprowadzić jakąś ze zbożami? Stosuję Animonda Carny Adult i Applaws. Czytałam, że koty nie trawią skrobi, dlatego wybrałam opcję bez zbóż. Nie wiem jak wyglądają u niego wypróżnienia, bo jest kotem wychodzącym, nie załatwia się do kuwety.
cessy
Posty: 1
Rejestracja: 20 lutego 2015, 21:23

20 lutego 2015, 21:26

sprobuj dawac kotkowi siemie lniane. Zalej lyzeczke mielonego siemienia ciepla woda az zrobi sie taki kisiel i to dodaj do mokrej karmy lub do jakiegos sosiku ktory lubi
magdalenamarysia
Posty: 3
Rejestracja: 10 marca 2015, 12:48

10 marca 2015, 12:53

organizm musi się przyzwyczaić. ale mały dodatek zbóż jest wskazany. Koty żyjące wolno albo wychodzące na dwór często zjadają trawę w celu poprawienia trawienia, także zboża będą działały na podobnej zasadzie.
gosc

10 marca 2015, 13:47

To tak przez proste skojarzenie? zboża to trawy?
Niestety - skojarzenie ci nie wyszło. koty jedzą liscie trawy - po to by usunąć kłaki. Nie trawią tego. Nie jedzą zbóz = ziaren. Więc nie ma tu podobnej zasady
Gimbo
Posty: 163
Rejestracja: 17 stycznia 2015, 09:47

10 marca 2015, 14:35

magdalenamarysia - nie ma karm zbożowych z małym dodatkiem zbóż - to raz, a dwa, trawa spełnia inne funkcje niż zboża. Zboża to węglowodany których kot nie wykorzystuje zupełnie. Zboża są całkowicie zbędnym elementem kociej diety.
Trawę najczęściej kot spożywa aby podrażnić układ pokarmowy by pozbyć się jedna czy drugą stroną tego co mu "zalega".
Także trawa zjadana przez koty wychodzące czy wolno żyjące nie ma nić wspólnego ze zbożami w suchej karmie.
asiank
Posty: 51
Rejestracja: 02 października 2007, 19:50
Lokalizacja: Kraków

10 marca 2015, 18:58

Mój kot jadł Purizon około 4 miesięcy.Na początku było wszystko OK,po tych 4 miesiącach zaczął dużo sikać,zapaszek z kuwety tragedia .Nie miał zaparć ale spowolniony pasaż jelitowy(było widać na RTG),od początku kot na tej karmie był jakiś apatyczny,sierść się pogorszyła(wcześniej jadł hillsa) u drugiego kota podobnie.Zmieniłam karmę(smilla) i po miesiącu kot odzyskał piękne futro i energie.
Gimbo
Posty: 163
Rejestracja: 17 stycznia 2015, 09:47

10 marca 2015, 20:00

Bo każdy musi metodą prób i błędów dojść do tego co kotu służy, nie ma jednej recepty na idealną dietę dla każdego kota. Jednemu karma będzie pasowała drugiemu nie.

Problem na karmach BZ może być właśnie spowodowany spożywania we wcześniejszym czasie karm zbożowych które rozleniwiają jelita i jak nagle kot dostanie karmę przy której musi trochę popracować to czasami nie dają rady.

My długo szukaliśmy karmy odpowiedniej, szukaliśmy tylko wśród karm BZ i znaleźliśmy ;)

Nie ma innej rady jak testować, czytać składy, nie upierać się na jedną karmę i nie zrażać zbyt szybko.
asiank
Posty: 51
Rejestracja: 02 października 2007, 19:50
Lokalizacja: Kraków

11 marca 2015, 10:36

Eh...moje koty próbowały już wszystkie "porządne"karmy niestety nieprzeszły :( Jedyny purizon jadły ochoczo.Ale im nie służył.Koty mają po niecałe 10 lat są zdrowe.Urozmaicam im dietę dobrymi puszkami(grau,granatapet) i mięsem.Myślę ,że to dobry kompromis.
marekmarko
Posty: 3
Rejestracja: 15 marca 2015, 16:57

15 marca 2015, 17:10

możesz dodawać troszkę klasycznej karmy wzbogacaenej zbożami i powinno być dobrze.
polalajla
Posty: 34
Rejestracja: 26 grudnia 2019, 16:49

17 stycznia 2020, 18:16

Moj takich zaparć nie ma jak zmieniłam mu karmę z innej firmy bo tak to tez miał .
Malanija
Posty: 32
Rejestracja: 07 czerwca 2019, 14:23

27 stycznia 2020, 14:39

polalajla pisze:
17 stycznia 2020, 18:16
Moj takich zaparć nie ma jak zmieniłam mu karmę z innej firmy bo tak to tez miał .
u nas tez zmiana karmy pomogła ,z tym że nasz mial zaarcia po zbozowej, problem z głowy, weterynarz polecił bozitę
iz4a
Posty: 137
Rejestracja: 04 września 2020, 11:19

22 grudnia 2020, 16:14

Gość pisze:
10 listopada 2014, 10:41
Moja kotka 9 letnia od około miesiąca jest na kamie Purizon. Wszystko niby jest Ok ,ale pojawiły się zaparcia z czym nigdy wcześniej nie miała problemu :( Podaję jej pastę Gimpet Malt-Soft Extra ale to nic nie daje ,żadnej różnicy.Kotka zrobiła się osowiała taka nieszczęśliwa co jest zrozumiałe.Poprzednia karmę jadła Hills Oral i wszystko było ok,ale z wiadomych względów chciał zmienić na "lepszą" i teraz nie wiem co dalej robić czy wracać do Hillsa?
Cześć, możesz spróbować wrócić do starej karmy i zobaczyć, czy problem będzie nadal występował. Wtedy ewentualnie, stopniowo i rozsądnie przejść na nową karmę. Ale oprócz tego możesz spróbować wprowadzić do diety suplementy, które wspomogą pracę układu pokarmowego - może to pozwoli pokonać problem :wink:
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość