tyje,a nie jest wysterylizowana

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia kotów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

biedronka87
Posty: 333
Rejestracja: 22 lipca 2011, 15:04

22 lipca 2011, 15:09

Mam 7 miesiączną kotkę egzotyczną,je Brit i tyje..brzusio zwisa,sypie jej 3 razy dziennie i wszystko wyjada,skąd taki apetyt ?
Ostatnio zmieniony 27 października 2011, 09:51 przez biedronka87, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

22 lipca 2011, 22:59

jest obżartuchem a tyje , bo ja przekarmiasz.
biedronka87
Posty: 333
Rejestracja: 22 lipca 2011, 15:04

23 lipca 2011, 17:29

sypie tyle ile jest wskazane na opakowaniu
Awatar użytkownika
dobbinka
Posty: 1878
Rejestracja: 13 listopada 2010, 19:52

23 lipca 2011, 18:15

biedronko, możesz spróbować stałego dostępu do suchej karmy. Niektórzy to zalecają ale są też przeciwnicy. Mój kot został zgarnięty "z ulicy" i początkowo zażerał się wszystkim do oporu małego ciałka, ponieważ nigdy nie wiedział, kiedy będzie jadł następny raz. Kiedy przekonał się, że nigdy nie brakuje jedzenia zaczął wybrzydzać i wybierać i teraz je tylko suche i tyle ile powinien. Niektórym kotom włącza się taki mechanizm. Możesz spróbować przez kilka dni/tygodni i przekonasz się ile dokładnie twoja kotka zjada, jeśli ma stały dostęp (możesz zmierzyć jaki naprawdę ma apetyt).

Z drugiej strony kociak potrzebuje dużo ruchu, żeby spalić tak kaloryczne posiłki. Jak najwięcej baw się z nią i zmuś do ganiania, bo może to być rozwiązaniem.

Oczywiście, nie są wykluczone powody zdrowotne, lecz chyba najpierw trzeba szukać rozwiązań dietowo-ruchowych.
biedronka87
Posty: 333
Rejestracja: 22 lipca 2011, 15:04

25 lipca 2011, 09:16

moja kotka ma już 7 miesięcy,jest ciężka,ale oglądałam zdjęcia egzotyków i pełno ma te "zwisające brzuszki" może to taka uroda...
Zobaczę jak będzie jak pokarm będzie cały czas :wink: dzieki za radę
rgm
Posty: 31
Rejestracja: 15 października 2009, 16:12

29 lipca 2011, 08:47

ja karmię raz dziennie rano i wieczorem trochę mokrego dla smaku ale głównie dlatego że nie mam czasu żeby przez cały dzień karmić koty ;p a tak dostają o wyznaczonych godzinach.

Proponuje zważyć kota i dawać mu tyle jedzenia ile jest zalecane na opakowaniu. Jak zje to nie dosypywać , niech pochodzi głodny. U mnie koło 23 miski są puste, koty się przyzwyczaiły że dostaną dopiero rano i wszyscy są szczęśliwi.

edit: 7 m-c to jeszcze maluch i z jakimiś dietami drastycznymi bym nie przesadzał.
biedronka87
Posty: 333
Rejestracja: 22 lipca 2011, 15:04

03 sierpnia 2011, 08:06

hodowczyni mi powiedziała,że je dużo po jest jeszcze mała,jak byłą młodsza pochłaniała jeszcze więcej,może jej to minie.
Ale ostatnio przetestowałam metodę z dużą ilością karmy i nie znikło wszystko,w misce zostało na następny dzień.
Mam też drugiego kota,który je normalnie niezależnie ile nasypię,do picia daję wodę.Karme mają suchą bo obecnie daję karmę na kulki włosowe
Awatar użytkownika
dobbinka
Posty: 1878
Rejestracja: 13 listopada 2010, 19:52

03 sierpnia 2011, 11:50

Jeśli dajesz karmę bez ograniczeń, a chcesz utrzymać prawidłową wagę, to postaraj się jednak określić ile karmy dałaś a ile znikło w ciągu doby. Wtedy określisz, czy kotka je więcej niż powinna wg zaleceń. Ale pamiętaj też, że zalecenia są na opakowaniu ogólne i różnią się dla każdego kota tak naprawdę. Specyfika rasy też swoje robi. Jak już zbierzesz info to porozmawiaj z lekarzem jak widzi jej wagę, czy trzeba uważać na kalorie, czy może wszystko jest ok. No i zawsze możesz poszukać innych właścicieli egzotyków i zapytać jak wygląda to u nich.
biedronka87
Posty: 333
Rejestracja: 22 lipca 2011, 15:04

10 sierpnia 2011, 09:54

Byłam z kotką u weterynarza i stwierdził,że kotka ma prawidłową wagę i gdyby ją ogolił na łyso to bym zobaczyła że wygląda dobrze jak na swoją rasę :mrgreen:
K@rOLcI@
Posty: 884
Rejestracja: 08 lipca 2011, 14:08

10 sierpnia 2011, 10:02

no widzisz
niesterylizowany kot, pies tez tyje, mozliwość rozmnażania nie uchroni przed kg :D
mój jak patrze u siostry na jego rodzenstwo to jest też wiekszy ale on poprostu ciągle by chciał jeść, a kota w domu to łatwo zapaść bo jak cos pichcisz zaraz przy nodze siedzi i żebra, a takie na podwórku dostana raz jeść i spokój.
Awatar użytkownika
dobbinka
Posty: 1878
Rejestracja: 13 listopada 2010, 19:52

10 sierpnia 2011, 12:45

K@rOLcI@ pisze: kota w domu to łatwo zapaść bo jak cos pichcisz zaraz przy nodze siedzi i żebra, a takie na podwórku dostana raz jeść i spokój.
Więc mam nadzieję, że się dożywiają same. Kot nie powinien dostawać jedzenia raz dziennie. dla kota naturalne jest jedzenie małych porcji dość często. Dlatego kot nie rzuca się na karmę suchą, kiedy stoi cały czas, tylko co jakiś czas podchodzi i skubie trochę.
K@rOLcI@
Posty: 884
Rejestracja: 08 lipca 2011, 14:08

11 sierpnia 2011, 08:01

suche maja wsypane tylko takie konkretne to chyba raz ale pewna tez nie jestem - pija mleko (nie reformowalni sa w tym zakresie -ale kotom nic nie dolea po nim) częsciej niż raz mają lane. Poza tym Dobbi co ja moge słysząc słowa - dzis kot jest, jutro moze go juz nie być - źle nie mają jak popatrzec na inne podwórka. Zimują w letniej kuchni, ogrzewanej, teraz mają budę. Jak połażą i pomiaucza to zawsze coś wyżebraja - ale nie tak często jak mój :P
Awatar użytkownika
dobbinka
Posty: 1878
Rejestracja: 13 listopada 2010, 19:52

11 sierpnia 2011, 10:17

Dla mojego suche to jest konkretne, bo jedyne jakie jada. A mleko to jak komu, Stach pije i to jest jedyne urozmaicenie jakie przyjmuje.
Piuma
Posty: 99
Rejestracja: 07 sierpnia 2011, 18:51

17 sierpnia 2011, 15:28

7-miomiesięczna kotka jeszcze rośnie . Moje mają staly dostęp do suchej karmy / wiec nie najadaja się na zapas/ i do swiezej wody, oprocz tego 2 razy dziennie kuchnia wydaje mokre - saszetki juniorki, surowe mięsko, gotowana rybe wątrobke.
Oczywiscie nie wszystko naraz :)
Gość

24 stycznia 2012, 17:21

Mój jest łakomczuchem okropnym, aktualnie zje wszystko od fasolki po ciasteczka :) Niestety w naszym przypadku nie wyszła alternatywa na stały dostęp do karmy ponieważ zjadał jej bardzo duże ilości, a i tak wieczorem miauczał o jedzenie ;/
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość