Jaka najlepsza?

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia kotów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

basik_m
Posty: 1
Rejestracja: 18 października 2011, 21:42

20 stycznia 2012, 11:39

ja staram się mieszać różne karmy - animondę, royal canin, sanabelle i taką mieszankę serwuję swoim kociastym
przepadają za royal canin dla maine coonów :)
Groenendael

23 stycznia 2012, 16:50

Witam

Przegladam rozne fora w Polsce i niestety natknalem sie na wiele "porad", ktore wydaje mi sie sa wynikiem dobrych kampanii marketingowych prowadzonych przez "molochy" przemyslowe, ktore niestety nie robia dobrego jedzenia dla kotow.

Ponizej link jednego z niezaleznych weterynarzy, ktorzy obnazaja prawde na temat KOCIEGO JEDZENIA i tego jaki interes maja weterynarze w tym aby polecac karmy typu " Veterinary Diet “ :). Wlos sie na glowie jerzy. Polecam goraco ten artykul. A weterynarzom, ktorzy sa swiadomi krzywdy czynionej zwierzakom, zaslepieni mozliwoscia zarobienia dodatkowych pieniedzy ( bo karmy z ta nazwa sa rozprowadzane tylko wsrod lecznic weterynaryjnych ) “ wciskajac “ wlascicielom, karme niby uzdrawiajaca powinnismy mowic NIE. Kazdy kot, ktory cierpi na przypadlosc zwiazana z niewydolnoscia nerek a taka w 90 % bedzie mial jedzac sucha karma dodatkowo obciazona 40 % zawartoscia weglowodanow, ktore powoduja cukrzyce, biegunki itd dostanie od weterynarza karme wzbogacona lekko w proteiny z obnizona iloscia weglowodanow do 30 % ( o wiele za duzo, za duzo, za duzo ) zareaguje pozytywnie. Tylko na jak dlugo ? Po kolejnych 2 latach przyjdziemy do weterynarza poniewaz dolegliwosc wroci ?



Sam z moja zona jestesmy wlascicielami 15 tygodniowego Maine Coona. Hodowca karmil swoje kociaki Royal Canine Baby Cat 34. Kot w wieku 3 miesiecy, kiedy go odebralismy mial mala biegunke, smierdzace odchody i siersc nie taka jaka sie widzi na zdjeciach czy filmach, ktore w celach reklamowych kreci Royal Canine. Oczywiscie poza tym byl w bardzo dobrej kondyncji. Wiec czego mozna chciec wiecej, mozna by bylo dalej uzywac tej karmy bo to kwestia czasu i kot zapewne nabyl by tolerancji pokarmowej ... Nic gorszego. Tu w USA cale szczescie jest wolnosc slowa " pomijamy polityke - to jest kocie forum ", a zatem mozna znalezc mnostwo artykulow dotyczacych poprawnej diety, publikowanych przez weterynarzy czy naukowcow, ktorzy nie podlegaja zadnym regulom bycia poprawnym marketingowo. Niestety prawda jest taka, ze prawa konsumenta sa nieco inne tu a nieco inne w europie. Naklady pieniezne rowniez na badania nad karmami sa rowniez inne i zarazem zrodla czy ilosc instytutow badawczych tez zupelnie nieporownywalna. Daje nam to mozliwosc publikacji prawdziwych danych na temat karm komercyjnych. Czytajac rozne watki dotyczace poprawnego jedzenia natknalem sie na rozne marki. Wielu nie znam gdyz nie mieszkam w Polsce ale chcialbym powiedziec o tych amerykanskich, ktore sa sprzedawane w Polsce a jest ich bardzo duzo. Sami amerykanie Ci ktorzy maja pojecie o karmach uznaja tylko 3 moze 4 marki. W zwiazku z tym ze ostatnimi czasy zapanowala moda na karmy holistyczne, wszyscy lacznie z hodowcami rzucili sie na karmy holistyczne. A to nic innego jak znakomity chwyt marketingowy. Sa 3 kryteria, ktorymi powinnismy sie kierowac przy wyborze karm. Ilosc protein, bialka i ilosc weglowodanow. Jesli mowimy o suchej karmie, ktora w 90 % wyrzadza wiecej krzywdy kotu niz nam sie wydaje to juz kupujmy ta najlepsza. Powinna miec min 40 % protein, min 20 % bialka i max 13 % weglowodanow. Karmy oferowane na rynku maja polowe mniej protein, bialek i 2 razy wiecej weglowodanow co powoduje przy dluzszym okresie karmienia kota przewlekle choroby, otylosc, problemy z sercem, nerkami i watroba. Nie mowiac o wydolnosci ruchowej. W USA tak naprawde sa polecane 2 marki produkujace sucha karme - jesli musimy karmic sucha: EVO - 88 % miesa w suchej masie przy 7 % weglowodanow i INSTINCT 86 % miesa w suchej masie przy 12 % weglowodanow z probiotykami bez soji, ryzu, kukurydzy, pszenicy, ziemniakow itd. Tych skladnikow powinnismy unikac jak ognia. Tabela z procentowa zawartoscia skladnikow karm suchych. Amerykanska ale wiele z nich jest sprzedawanych w europie. Czerwono swiecace produktyw tabeli nie nadaja sie dla kota.



Pozostale 3 marki produkuja COMPLETE BALANCED RAW DIET ( zbilansowane surowe mieso gleboko przemrozone przemyslowo - tylko taki sposob zabija bakterie o ktorych mowi tylu weterynarzy namawiajac na karmy suche, ale nie usuwa mineralow i witamin tak jak w przypadku gotowania i to jest jedyna droga do sukcesu jesli chodzi o zywienie kota. Wielu osob w Polsce, zauwazylem docenia smak karmy Taste of The Wild. Sam podawalem swojemu kotu Rocky Mountain Formula ale niestety zawiera za duzo weglowodanow 27 % oraz ziemniaki i tak jak wspomnialem powoduje to w dluzszym okresie schorzenia. Tylko i wylacznie aby przejsc delikatnie z Royal Canine na diete zawierajaca wiecej protein i mniej weglowodanow. Royal Canine zawiera 37 % co jest absolutnie niedopuszczalne. Z topowych marek sprzedawanych w europie Orijen i Acana zawieraja za duzo weglowodanow i ziemniaki. Skrobia z ziemniakow jest w rownym stopniu niewlasciwa jak te sojowe, pszeniczne i kukurydziane. W Polsce rowniez jest sprzedawana karma Wild Cat Etosha niemieckiego producenta i to jest wysmienita karma. W skladzie tej karmy znajduje sie suszone mieso i b. duza ilosc protein i bialek a ilosc weglowodanow jest na niskim poziomie. Naprawde zadziwia mnie ilosc osob, ktore sa przekonane w 100 % do karm typu HILLS, IAMS. Wystarczy odwrocic puszke lub opakowanie I przeczytac co jest w skladzie tej karmy. To nie jest trudnym zadaniem. A chodzi o zdrowie naszych podopiecznych …

Amerykanski ranking suchych karm:

Good Dry Foods -- These are the few dry foods that are almost as good as canned food (in terms of being low in carbs and high in protein). If it weren't for the fact that they lack moisture, these would be equivalent to Premium or Good canned foods. These foods are also extremely dense in terms of calories per cup of food, so many cats will eat 1/3-1/2 cups a day or less. In short, you're getting more bang for your buck.
(For example, if you compare the costs based on calories (instead of lbs or kgs), Solid Gold Indigo Moon is cheaper than A LOT of dry foods, including Purina, lots of grocery store crap, and almost every food on the Acceptable list. These foods are expensive by the pound, but they really only cost $ 6-12 per month to feed an average sized cat.)

Innova EVO – 7% weglowodanow
Nature's Variety Instinct – 12 % weglowodanow


Orijen – 17 % weglowodanow – za duzo
Solid Gold Indigo Moon – 17% weglowodanow – za duzo
Wellness Core – 17 % weglowodanow – za duzo

Acceptable Dry Foods - These foods use good ingredients, but they're too high in carbohydrates and/or too low in protein. Nutritionally, they're not as good as almost any canned food, but you could do a LOT worse. (These are mostly in the range of 25-30% carbohydrates – za duzo; there are almost no canned foods this high in carbohydrates.)

Acana
Before Grain (Merrick)
Blue Buffalo
California Naturals
Chicken Soup
Halo/Spot's Stew
Felidae
Healthwise
Innova
Nature's Variety Prarie
Pinnacle
Solid Gold Katz-N-Flocken
Taste of the Wild (Rocky Mountain Formula)

Wellness (formulas other than "Core")

Poor Dry Foods – ( PRAWIE TAK ZLA JAK TE WYMIENIONE JAKO AWFUL ZE SLADOWA ILOSCIA PROTEIN I BIALKA ) These aren't quite as bad as the Awful Dry Foods, but they're close. These foods either have decent ingredients but huge amounts of carbohydrates, OR they have awful ingredients and moderate amounts of carbohydrates . Most of these are also pretty overpriced for what you're getting.

Authority
By Nature
Drs Foster & Smith
Eagle Pack
Eukanuba
Flint River Ranch
Natural Balance
Natural Ultramix
Nutro
Organix
Purina Pro Plan (Regular & Selects)
Royal Canin
Taste of the Wild (Canyon River Formula)
Wysong

Awful Dry Foods – ( ZADNA Z TYCH KARM NIE NADAJE SIE DO KARMIENIA KOTOW – FIRMY PRODUKUJACE TA KARME CZESTO UZYWAJA SKLADNIKOW W MINIMALNYCH ILOSCIACH ABY ZGODNIE Z PRAWEM ( Animal feeding tests using AAFCO (Association of American Feed Control Officials) ) MOGLY JA W OGOLE SPRZEDAWAC !!! These foods are the worst - awful ingredients and tons of carbs. They're loaded with corn, soy, and byproducts. Many of these contain the minimum amount of protein required to be legally labeled "cat food". Many contain more carbohydrates than protein, which is a recipe for greasy, obese, diabetic cats.

Fancy Feast
Friskies

Iams
Meow Mix
9-Lives
Purina Cat Chow
Purina ONE
Hill`s - Science Diet

Sophisticat
Special Kitty
Tender Vittles
Whiskas

Sam podaje w tej chwili swojemy kotu surowe mieso ... Formula Kurczak



Jest to zbilansowana dieta przemyslowo przemrozona zawierajaca pelnowarosciowe mieso kurczaka, mielone kosci kurczaka, indyka, indycze watrobki oraz indycze serca. Zawiera dodatkowo niezbedne witaminy i mineraly. Sprzedawana jest w postaci mielonych kotletow lub medalionow. Firma oferuje kilka smakow ale ja w tej chwili ze wzgledu na to gdyz moj kot jest mlody stosuje tylko ta formule. Dodatkowo ma caly czas dostep do suchej karmy:


ale coraz mniej jej podjada co mnie cieszy.

Nasz kot oszalal. Ma piekna siersc. Nie spozyte ilosci energii ( co akurat nie zachwyca ). Przede wszystkim rysuja mu sie miesnie a nie przyslowiowy marshmallow. Tygodniowe przyrosty masy mowia za siebie i mozna by tu jeszcze wiele achow i echow. Przede wszystkim odchody sa o wiele bardziej "przyjemne" i o wiele mniejsze a i czestotliwosc wyprozniania jest o wiele mniejsza. Oczywiscie znajdzie sie wielu, ktorzy powiedza ze te same efekty osiagniemy na karmach komercyjnych, ale pytanie brzmi: jak dlugo i czy na pewno te same ?

Pozdrawiam
tracershy
Posty: 442
Rejestracja: 31 lipca 2011, 10:58

18 lutego 2012, 16:00

Zacząłem dziś podawać kotu karmę Leonardo Senior i przyznam szczerze, że bałem, że kotu nie podpasuje. Przez ostatnie tygodnie kotka jadła na zmianę Bosch Sanablle i Iams i obie bardzo jej smakowały, choć sanablle dużo bardziej. Jeśli chodzi o karmę Leonardo, kupiłem od razu 2kg. Tuż po otwarciu zrobiła na mnie średnie wrażenie. Granulki są bardzo ciemne(złe skojarzenie z Britem, którego kot nie cierpiał) i dużo większe niż sanablle czy Iams, zapach też trochę inny. Ale ku mojej wielkiej radości kotka od razu zareagowała na karmę z wielką ochotą :D nawet przez chwilę się nie zastanawiała czy jeść, więc wielki plus za smakowitość. Granulki mimo, że duże, bez problemu rozgryza. Nie będę już dużej eksperymentował z różnymi karmami, tylko zostanę przy Leonardo, skoro kotu smakuje. Ma dobry skład, z pewnością dużo lepszy niż sanablle i cena też przystępna. Kupię od razu worek 7,5kg. Tylko zastanawia mnie jedna sprawa. Karmy Leonardo są dość tłuste. Ta którą mam dla seniorów ma 15% tłuszczu. Kotka ma 10 lat i większość dnia wygrzewa się na piecu, boję się, że może bardziej przytyć. Może lepsza będzie wersja light z 11% tłuszczu?
Awatar użytkownika
shenandoh87
Posty: 17
Rejestracja: 23 czerwca 2012, 20:12
Lokalizacja: Katowice

08 lipca 2012, 22:30

Witam,

Co myślicie o mokrej karmie z Aldiego?
tracershy
Posty: 442
Rejestracja: 31 lipca 2011, 10:58

11 lipca 2012, 18:29

Po 5 miesięcznym karmieniu kota karmą Leonardo, postanowiłem przestawić czworonoga na karmy bezbożowe. Od ponad tygodnia podaję Applaws. Bałem się sensacji żołądkowych i że kotu nie posmakuje, a jest normalnie bajkowo. Kot dopadł się do karmy i od samego początku mu smakuje jak mało która. Żadnego rozwolnienia też nie ma. Jedyny mój zarzut dotyczy wielkości granulek, są bardzo małe. Ale karma generalnie świetna o dobrym składzie. W końcu mam karmę o konkretnym składzie na którą kot nie kręci nosem :D
tracershy
Posty: 442
Rejestracja: 31 lipca 2011, 10:58

13 lipca 2012, 15:44

Po skończeniu małej paczki Applaws, wypróbowaliśmy jeszcze Taste of the wild, no i też pozytywne zaskoczenie. Tyle się nasłuchałem, że koty nie chcą tego jeść, a mojemu kotu smakuje :D więc chyba pozostanę przez dłuższy czas na TOTW, bo wychodzi trochę taniej.
booboo
Posty: 47
Rejestracja: 16 lipca 2012, 16:27

16 lipca 2012, 17:12

a ja z doświadczenia i analizy - polecam - Power of Nature - na początku było ciężko przestawić kocisko z Orijena na PONa ale po dwóch tygodniach wcinał aż miło;)

Applaws, TOTW, Porta21 bezzbóż (zielona paka) - też dobre ;) tylko przy tych koniecznie trzeba suplementować Taurynę!!

p.s. ja znam raczej pozytywne opnie na temat żarłoczności TOTW ;P raczej ludzie chwalą że koty wcinają;)

już chwilę tamu padło tu pytanie o lucernę też szukałam kiedyś informacji na jej temat jak szukałam dobrej karmy dla kotula a więc ;)


po drugie jak ktoś napisał że w PONie jest na drugim miejscu to ja mam fotę składu z worka ode mnie z domu i lucerna jest na 5 nie drugim miejscu;)

Wiadomo każdy ma swoje przekonia i swoje zdanie - więc może się ktoś nie zgodzić z tym co piszę.
Guabi
Posty: 2
Rejestracja: 27 października 2012, 13:21

27 października 2012, 13:52

Czy ktoś podzieli się swoimi doświadczeniem lub wiedzą o karmach Guabi Natural w żywieniu kotów?
booboo
Posty: 47
Rejestracja: 16 lipca 2012, 16:27

27 października 2012, 17:42

GUABI NATURAL KITTEN
"Mięso z kurczaka, wątróbka z kurczaka, ryż pełnoziarnisty (...) - mięso w postaci ŚWIEŻEJ - założę się że po "odwodnieniu" ryż wskoczył by na pierwsze miejsce w tej karmie.
(a jakby tego było mało jest on rozdzielony na ryż pełnoziarnisty i ryż)
Dodatkowo zawiera produkty pochodzenia zwierzęcego co oczywiście nie należy do zalet żadnej karmy.
Białko (min) 36%, Tłuszcz (min) 20% - tu białko i tłuszcz w porządku.
Węglowodany : 26% - czyli jak to w karmach o wiele za dużo ale na tle innych karm zbożowych nie najgorzej;)

GUABI NATURAL ADULT CAT
"Mięso z kurczaka, wątróbka z kurczaka, ryż pełnoziarnisty (...)" - również mięso w postaci ŚWIEŻEJ - i tak samo zapewne ryż po odwodnieniu mięsa, zawita na 1 miejscu...
"Białko (min) 25%, Tłuszcz (min) 16% (...)" stanowczo za mało białka i za mało tłuszczu 30/18 to absolutne minimum.
Węglowodany : ok. 43% - czyli węglowodanowa masakra!

Karma zawiera tylko 1200 tauryny - czyli o połowę za mało.
Stosunek wapń fosfor (poprawny 1,15 -1,2) wynosi w pierwszej wersji 1,65! w drugiej1,85!, białko pochodzi tylko z kurczaka więc nie urozmaici kotu diety

Moim zdaniem zwykła najzwyklejsza "karma" w wersji KITTEN - do przeżycia natomiast ADULT - dramat.

Oczywiście wielki plus za naturalną konserwację ;) małą zawartość fosforu choć w bardzo kiepskim stosunku do wapnia
(skład wzięty ze sklepu anim**sho*)
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość