Dieta eliminacyjna przy braku setrydu (IBD + PNN)

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia kotów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

maetamorphosis
Posty: 1
Rejestracja: 30 czerwca 2020, 12:35

30 czerwca 2020, 12:46

Dzień dobry,
mam pewien problem. Mianowicie kot ma dwie dolegliwości - PNN, leczone od kilku lat, stan stabilny, bez gwałtownych pogorszeń wyników i, od niedawna, zdiagnozowane IBD na tle alergicznym (prawdopodobnie). Zdecydowałam się na wprowadzenie diety eliminacyjnej, podając karmę monobiałkową, która jednocześnie byłaby dobra dla kota z PNN. I teraz pytanie - czy mogę przeprowadzać tę dietę, jeżeli kot nie jest już na sterydach? Z racji na PNN brał je około dwa miesiące, niepełne, w niewielkiej dawce (1/2 tabletki przez 5 dni, potem 1/4 tabletki przez resztę czasu). Po tym zeszliśmy ze sterydu i podaję teraz Cyklosporynę (1x dziennie) i Nalcrom (2x dziennie). Czy mogę w tej sytuacji kontynuować dietę? W sumie robiłam tak przez pięć tygodni i nie było gwałtownego pogorszenia, ale ostatnio zostałam uświadomiona, że lepiej by było, gdyby tę dietę przeprowadzać na sterydzie. Niemniej jednak steryd, z racji na PNN, został odstawiony. Reasumując - czy mogę przeprowadzać dietę monobiałkową u kota, który nie dostaje już sterydu, ale Cyklosporynę i Nalcrom?
lek. wet. Karolina Miechowska
Posty: 315
Rejestracja: 16 września 2020, 10:58

07 lipca 2021, 08:18

Dieta eliminacyjna ma na celu uspokojenie nadmiernej reakcji immunologicznej na białka które organizm przesadnie uznaje za "wrogie" poprzez wykluczenie ich z diety i zastąpienie innymi nieznanymi dotąd białkami. Czas w jakim stosujemy dietę eliminacyjną (8 do 12 tyg.) pozwala na oczyszczenie organizmu z białek rzeczywiście powodujacych reakcje immunologiczną i dzięki temu przestanie na oślep atakować wszystkie białka dostające się do ciała. Niestety reakcja organizmu w krótkim czasie może uznać nowe białko zastosowane do diety eliminacyjnej za "wrogie" i tym samym przerwie proces eliminacji białek. W takim przypadku należy stosować leki sterydowe które farmakologicznie złagodzą reakcje alergiczne oraz proces zapalny aby pozwolić skutecznie przeprowadzić dietę eliminacyjną. Jeżeli badania kontrolne u Pani kota wykazuja poprawę możemy sądzić ze leczenie przebiega prawidłowo.

lek. wet. Karolina Miechowska
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość