Jak obsłużyć lękliwy charakter u mikro-szczeniaczka ?

Dyskusje o psiej tresurze.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Lupusvulpes
Posty: 1
Rejestracja: 22 lutego 2022, 20:04

22 lutego 2022, 20:22

Hej !

W swoim doświadczeniu wychowałem już kilka piesków- nawet ostatnio dla teściowej wziąłem kundelka 7tyg i byłem z nim przez kolejny tydzień. Dotychczas wszystkie szczenięta jakie znałem były ciekawskie i chętnie się bawiły. Tym razem wzięliśmy naszego pierwszego mikro-pieska ( po ratlerku i shi-tzu) i jest jakby to powiedzieć... inny. Nie wiem czy to kwestia tego że wszystko dookoła go "przerasta"- w znaczeniu rozmiarów przez co czuje się niepewnie i zagrożony czy po prostu ma taki wrodzony temperament ale...
Piesek ciągle się trzęsie, wymaga stałego kontaktu fizycznego, trzeba go mocno zachęcać do zabawy a gdy już się udaje to przerywa ją każdy dźwięk o średnim natężeniu, każdy nagły ruch itd. Brakuje mu takiej wrodzonej ciekawości.
Póki co ma 8 tygodni i niestety wzięliśmy go z jakiejś wioski gdzie nikt go nie odrobaczył ani tymbardziej nie szczepił więc na razie głównie siedzimy w domu ewentualnie wychodzimy z nim na balkon/podwórko.
Moja mama ma lękliwego psa który pomimo 10 lat za pasem jest niesamodzielny, nieuspołeczniony, trzęsię się - jednym słowem wypłosz. Boje się że z naszego szczeniaczka też może wyrosnąć coś takiego i chciałbym temu zaradzić.
Moja prośba i pytanie- jak poprowadzić takiego psa aby był zdrowy i mógł normalnie funkcjonować w przyszłości ? Chcielibyśmy z nim dużo wyjeżdżać, zwiedzać, chodzić po lasach itd. Jak go przygotować na takie życie ?

Bardzo proszę o pomoc...
lek. wet. Karolina Miechowska
Posty: 315
Rejestracja: 16 września 2020, 10:58

02 marca 2022, 21:54

Dzien dobry w takiej sytuacji najlepiej by było zacząc prace z behawiorystą żeby wzmocnić jego poczucie pewności siebie.

Pozdrawiam, lek. wet. K. Miechowska
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość