Jak poradzić sobie ze wiądem od pcheł?

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

ODPOWIEDZ
Kangol
Posty: 11
Rejestracja: 12 sierpnia 2019, 02:11

23 stycznia 2020, 20:35

Znam starszą osobę która ma w domu większa grupę kotów. Od miesiąca jeden z nich ma wyłysienia niesymetryczne, na brzuchu, udach, plecach. Karmiciel mówił mi że kot często się liże i jest bardzo nerwowy np. nie może zdecydować się gdzie się położyć a gdy to zrobi czasem nagle zeskakuje w pospiechu i nerwowo się liże lub podgryza. Zabraliśmy go do najbliższego wet który stwierdził że to skutek pcheł i należałoby kota odpchlić i podawać (chyba przez tydz.) w zastrzykach steryd. Nie zdecydowaliśmy się podjąć leczenia bo kot nie jest nasz i to opiekun płacił za wizytę i woleliśmy najpierw go o to zapytać.
Chcieliśmy dowiedzieć się czy tak należałoby go leczyć (zwłaszcza jeśli chodzi o steryd) ponieważ choć kot ma 3l. to wyniki krwi robione rok temu wskazywały na lekko pogorszony stan nerek- podwyższona krea. (rok temu pomogliśmy w jego leczeniu,wtedy to kot się źle czuł być może po zatruciu rośliną z ogrodu,wtedy krea wyszła podwyższona ). Czy odpchlenie jego samego da efekt jeśli ma kontakt z resztą kotów? Ma to sens? Opiekuna z niską emeryturą nie stać na odpchlenie wszystkich kotów.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13042
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

wczoraj, 12:07

zdecydowanie pierwszy krok to odpchlenie. Jeżeli zwierzę jest uczulone na ugryzienia pcheł to niestety konieczne jest podanie też środka przeciwświatowego. U niektórych zwierząt może dać efekt sam odpchlenie.
Lekarz weterynarii Jarosław Orzeł - specjalista chorób psów i kotów, specjalista chirurg,specjalista radiolog.


http://www.krakvet.eu
ODPOWIEDZ