wysoki fosfor

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Mari
Posty: 54
Rejestracja: 19 października 2007, 11:04
Lokalizacja: Warszawa

03 grudnia 2010, 14:19

chciałam prosić Was o pomoc gdyż od dłuższego czasu mamy problem z wysokim poziomem fosforu. ostatnio do tego skoczył wapń co może sugerować, że pobierany jest z układu kostnego :( fosfor zbijamy lekiem Alusal w dawce 3x1 (mały waży 23 kg i ma 5,5 miesiąca). najgorsze jest to, że nie bardzo wiadomo co tak napędza fosfor - a przynajmniej nasz wet chyba do końca wie ponieważ przed badaniem mówił, że mogę kilka suplementów małemu dodawać (o czym dalej) a po wynikach kazał odstawić wszystko bez wyjątku, a ja tam w składzie nie widzę niczego niepokojącego. ale ad rem. pierwsze badanie krwi robiliśmy pod koniec września - prewencyjnie, za namową lekarza. wszystko wyszło ok poza fosforem, który miał poziom 9.3, przy wapniu 10. mały wtedy był na suchej (Orijen Puppy Large) a w formie nagródek na zajęciach dostawał gotowaną pierś z kurczaka (co drugi dzień ok pół piersi). zmniejszyliśmy więc rozmiar smaczków do minimum, do tego doszedł Alusal w dawce 2x1. po dwóch tygodniach powtórzyliśmy badanie - fosfor zszedł do 7. mieliśmy podawać Alusal już tylko w dni kiedy trenujemy tzn. kiedy mały dostawał kuraka. w międzyczasie przeszliśmy na metodę łupową więc z odstawieniem kurczaka i Alusal ostawiliśmy zupełnie. do tego na sierść/skórę mały zaczął dostawać 1 tabletkę dziennie Eurowet Zn-A-B6 (Cynk 20 mg, Witamina A 1 000 j.m., Witamina B6 75 mg), płaską łyżeczkę siemienia lnianego, a 3 dni przed kolejnym badaniem zaczęłam mu podawać ArthroHA na stawy i łyżeczkę alg (Algolith). w poniedziałek kontrolnie zrobiliśmy pobranie krwi i wyniki znowu są fatalne: fosfor 9.6, wapń 12.3. W związku z czym dostaliśmy zalecenie aby odstawić wszystkie suplementy i zostać przy suchej karmie, do tego Alusal 3x1. za 2 tygodnie kolejne badanie.
zastanawiam się co przy takim żywieniu małego jak powyżej opisałam może wywoływać tak podwyższony fosfor? jak na dłuższą metę sobie z tym poradzić? kilka dni przed badaniem mały przez ok 4 dni dostawał tez ehinaceę (2x1), tran 1x1 i do zlizania Capivit A+E bo był przeziębiony (miał cały zapchany, zaglucony nos). czy to mogło mieś wpływ na wyniki?
kolejna myśl, która nasunęła mi się dzisiaj - mały do gryzienia dostaje kości prasowane ( http://www.krakvet.pl/trixie-kosc-praso ... -3339.html ) - czy one mogą mieć wpływ na poziom fosforu???
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

12 grudnia 2010, 22:10

daj tylko suchą karmę do jedzenia i wodę, wszystko inne odstaw po ok. 50-90 dniach powinno się wszystko ustabilizować.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość