jak często odrobaczać?

Dyskusje o pielęgnacji psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

ania i piesek ozzy

20 czerwca 2007, 16:08

jak często należy odrobaczać 3 letniego psa o wadze 7-8 kg i 43 cm w kłębie? czy częste odrobaczanie (np. 4 razy w roku) może zaszkodzić psu?
Awatar użytkownika
maxymi
Posty: 202
Rejestracja: 01 listopada 2006, 10:21
Lokalizacja: Kamień k. Chełma Lubelskiego
Kontakt:

20 czerwca 2007, 23:54

Psa należy odrobaczać minimum dwa razy w roku niezależnie od wzrostu i wagi psa. 1 tabletka=się najczęściej 10 kg wagi psa. Moim zdaniem te dwa razy w roku są wystarczające i nie ma potrzeby częściej tego robić. Ja swoje psy odrobaczam co pół roku i mają się dobrze.
Gość

23 czerwca 2007, 09:26

jakie są najlepsze tabletki na odrobaczanie? czy czymś się różnią? bo ja jak narazie używam PRATEL.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

23 czerwca 2007, 23:18

różnią się składem chemicznym a co za tym idzie zakresem działania. Pratel to dobry środek.
Awatar użytkownika
staszko_i_aras
Posty: 121
Rejestracja: 11 czerwca 2006, 18:41
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Kontakt:

05 lipca 2007, 20:41

Przez długi czas żyłem w świętym przekonaniu - z usłyszanych opinii i literatury - że młode psiaki powinny być odrobaczane co kwartał, a dorosłe wystarczy co pół roku. Jednak niedawno dowiedziałem się od swojego weta, że to bzdura... Częstość nie zależy od wieku, ale od środowiska w jakim żyje, czyli... psa poruszającego się wyłącznie na swojej posesji wystarczy odrobaczać 2 x w roku, natomiast wszystkie inne i w każdym wieku, które są wyprowadzane na "publiczne" tereny trzeba odrobaczać CONAJMNIEJ co 3 miesiące, bo i tak nie ma gwarancji czy za tydzień po odrobaczeniu nie załapie jakiegoś pasożyta... Pojawia mi się tu zasadnicza wątpliwość: czy tabletki p/robakom są obojętne dla organizmu, tzn. czy nie mają żadnych skutków ubocznych i czy czasami nie przedobrzy się zbyt częstym odrobaczaniem? Chętnie poznam stanowisko P. dra Jarka na ten temat.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

05 lipca 2007, 22:23

ależ proszę bardzo. Twoj lekarz ma rację. Środki odrobaczające nowszej generacji nie maja skutków ogólnoustrojowego oddziaływania, mogą działać miejscowo drażnią - wymioty i biegunka. U dużych psów u małych też z resztą można wykonywać badanie kału i na tej podsatwie podejmować kolejne odrobaczania.
Awatar użytkownika
staszko_i_aras
Posty: 121
Rejestracja: 11 czerwca 2006, 18:41
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Kontakt:

06 lipca 2007, 15:59

Panie Doktorze, dzięki za odpowiedź i rozwianie moich wątpliwości. Spotkałem się z dwoma rozbieznymi opiniami, od dwóch różnych wetów - jeden twierdzi, że podawanie częściej niż 2 x w roku u dorosłych psów to przesada, a drugi, tak jak wspomniałem w powyżej wypowiedzi. Brakowało mi więc trzeciej opinii, by potwierdzić jedną z nich :)

Pozdrawiam :)
OWCZARZ
Posty: 779
Rejestracja: 08 maja 2007, 13:36
Lokalizacja: Kraków

11 lipca 2007, 22:01

Powinno się odrobaczać psa min. raz na pół roku, ale jesli robimy to raz na kwartał to jest to tylko z plusem dla naszego zwierzaka i dla nas:)
Awatar użytkownika
gasparo
Posty: 256
Rejestracja: 27 czerwca 2006, 14:40
Lokalizacja: Kraków

12 lipca 2007, 07:58

Ja "przyklaskuję " zasadzie, że należy odrobaczać raz na pół roku, ale jeżeli w domu są dzieci, należy odrobaczać co kwartał, a dzieciom raz do roku wykonać kontrolne badanie lub profilaktycznie odrobaczyć również.
Tak robiłam do tej pory, i żadnych "skutków ubocznych" nie odnotowałam.
Anulek
Posty: 3
Rejestracja: 14 lutego 2007, 23:03

28 lipca 2007, 22:37

Mam pytanie głównie do Pana Doktora. Dostałam od swojej pani weterynarz Aniprazol na odrobaczanie swojej 10-cio miesięcznej suni. Jest to odrobaczanie czysto profilaktyczne. Pani weterynarz zaleciła zastosowanie jednorazowo określonej dawki a właśnie przeczytałam na ulotce iż lek ten powinno się stosować przez kolejne trzy dni. Słyszałam też że inni stosowali aniprazol przez kilka dni. Być może jednorazową dawkę stosuje się przy prafilaktyce a powtarza się przy leczeniu? W każdym razie chciałam się upewnić i potwierdzić czy w profilaktycznym odrobaczaniu wystarczy podać jednorazowo odpowiednią dawkę aniprazolu? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

30 lipca 2007, 00:03

sam tego leku nie stosuję a to dlatego, że producent zaleca jego 3 krotne codzienne podanie.
Anulek
Posty: 3
Rejestracja: 14 lutego 2007, 23:03

30 lipca 2007, 00:16

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Jednak pora na zmianę weterynarza :)
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

30 lipca 2007, 00:51

wystaczy zmianić tylko środek lub zastosować zgodnie z zaleceniami ja nie mam z nim większego doświadczenia więc nie chcę aż tak wpływać na Twoje decyzje.
Anulek
Posty: 3
Rejestracja: 14 lutego 2007, 23:03

30 lipca 2007, 14:37

Ma Pan rację, Panie Jarku, nie ma sensu pochopnie podejmowac decyzji. Jednak ta Pani doktor już wcześniej mi podpadła mówiąc choćby nawet że nie zaszkodzi podawać witamin nawet do bardzo dobrej zbilansowanej karmy bo najwyżej piesek tych witamin nie przyswoi :/ Coś to dla mnie dziwne zwłaszcza że między innymi na tym forum wyczytałam że przy karmach z najwyższej półki witamin podawać się nie powinno. Nieważne, w każdym razie oczekuje od weterynarza rzetelnych, kompetentnych odpowiedzi. Powinnam dostać szczegółowe informacje na temat zastowania danego leku zwłaszcza jeżeli są one inne niż podane na ulotce. Poprzednio moja sunia też była odrabaczana tym środkiem, podawany był jednorazowo, nikt mnie nie informował że normalnie podaje się go trzykrotnie tylko w jakichś sytuacjach jednorazowo a do głowy mi nie przyszło żeby to sprawdzić. Tym razem pani doktor dołączyła ulotke do tych tabletek więc przyczytałam dokładnie i się trochę zdziwiłam. Moja psinka praktycznie w ogóle nie choruje (odpukać) i do weterynarza chodzimy tylko na szczepienia i odrobaczanie, dlatego też chodzimy do przychodni która po prostu jest najbliżej nas. Ale jednak warto mieć jednego zaufanego weterynarza nawet jeżeli chodzi tylko odrobaczanie :) Jeszcze raz dziękuję za odpowiedz Panie Jarku i pozdrawiam serdecznie :)
bascha.p
Posty: 34
Rejestracja: 28 marca 2008, 11:41
Kontakt:

28 marca 2008, 13:10

Odrobaczanie sprawa bardzo wazna.. i konieczna i jak juz wspomniano mozna co pol roku jak i co kwartal.. w zaleznosci od tego gdzie mieszkaja i przebywaja psy. Moze dodam ze swoje odrobaczam co kwartal Drontalem plus malego Junior ,czujemy sie bezpieczni i my ludzie a psy sa zdrowsze bo nic ich nie zrezra od srodka.
Ostatnio wiele sie slyszy o inwazji pasozyttow zdarzaja sie czesto plucniaki.. moze to i skrajne przypadki ale sa i wtedy juz mamy problem.. Musimy obserwowac swoje psy, koty (o kotach wiem niewiele) i patrzec i sluchac np czy kaszla kiedy kaszla czy to przeziebienie czy.. juz robale..
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość