Nawracające biegunki

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Gosia Mickiewicz
Posty: 37
Rejestracja: 06 listopada 2017, 05:43

31 sierpnia 2018, 23:14

Witam, proszę o poradę. Moja sunia ma problemy trawienne. Nie mam pomysłu już czego próbować :( jest chorowita, lecze ją na trzustke, dostaje od 8 lat specjalistyczna karme gastrointensional. Od jakiegoś czasu problem powracających biegunek powrócił. Dostaje enzymy trawienne, była kilkukrotnie odrobaczona, bierze probiotyki, co kilka dni problem powraca. Jest dobrze do tygodnia i później znowu kilku dniowa rewolucja. Przeglodze ją, podam leki i znowu jest dobrze...i później rewolucja.... I takie błędne koło. Możecie mi coś poradzić? Co jej może być? Na co zwrócić uwagę? Co zbadać? Na usg wszystko pięknie. Dodam że ma 9 lat i od 8 lat jest na tej samej karmie. Nic nie podjada, bardzo pilnujemy jej diety. Enzymy bierze od 2 tyg i mimo to pojawił się epizod biegunkowy...
DORIS2
Posty: 103
Rejestracja: 28 maja 2018, 14:43

01 września 2018, 19:06

Proszę Panią u mnie pies miał wodnistą kupę i ostatecznie jak na razie bierze sterydy, bo nic innego nie pomogło.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

05 września 2018, 11:37

Wykonaliście testy tolerancji poszczególnych białek?
DORIS2
Posty: 103
Rejestracja: 28 maja 2018, 14:43

05 września 2018, 15:17

A można wykonać jakieś specjalne testy , czy chodzi po prostu o próbowanie podawania psu białek różnego pochodzenia?
Nikt z lekarzy którzy zajmowali się psem nie zalecał jakiś specjalnych testów na białka poza próbą podawania mięsa drobiowego.
Czy te testy o których Pan pisze to może testy na alergie pokarmową czy coś innego? Skoro mój pies bierze sterydy to pewnie nie da się na sterydach zrobić takich badań tylko zapewne jakiś czas po ich odstawieniu jak się domyślam.
DORIS2
Posty: 103
Rejestracja: 28 maja 2018, 14:43

05 września 2018, 20:25

Dziękuję już znalazłam odpowiedź co to są testy nietolerancji. Czyli to są testy na alergeny pokarmowe.
Gosia Mickiewicz
Posty: 37
Rejestracja: 06 listopada 2017, 05:43

12 września 2018, 08:51

Jarek pisze:
05 września 2018, 11:37
Wykonaliście testy tolerancji poszczególnych białek?
Witam. Nie, nie wykonywalismy takiego testu, nikt nam nie podpowiedzial. Mogła nagle zacząć uczulać ją karma która je od lat?
Jeśli to alergia pokarmowy, czy istnieją karmy odpowiednie dla psa z nietolerancja pokarmową, zewnwteznowydalnocza niewydolnością trzustki i przerostem flory bakteryjnej?
Jeśli to alergia, nie nam już pomysłu co jej dawać jeść :(
DORIS2
Posty: 103
Rejestracja: 28 maja 2018, 14:43

12 września 2018, 10:29

Jeśli chodzi o karmy, to nie wiem jak Pani karmi psa czy suchą karmą, czy mokrą , czy Pani gotuje psu jedzenie.
Prawda jest taka że z tymi hypoalegricznymi karmami to tez bywa różnie, gdyż karmy jakie dostawał mój pies tj. Royal Gastro-Intestinal nie służyła mu pomimo że pisze że jest hypoalergiczna. Od około miesiąca dostaje Trovet Intestinal i sterydy i po tym jest lepiej, ale nie wiem co będzie jak odstawię stopniowo sterydy, czy problem się nie wróci. Zobaczymy.

Mnie dwie Panie z forum mówiły o karmie Wolfsblut np. z koniną, ale nie wiem czy z niewydolnością trzustki się nadaje.
Trzeba popatrzeć np. na allegro na specyfikacje karm, może Pani znajdzie coś co się nadaje. Nie wiem jak pani zapatruje się na gotowanie psu, bo może gotując mu jedzenie byłoby to dla niego najlepsze. Wiadomo karma z fabryki to nie to samo co świeże, normalne jedzenie.

Tu pisze że np.ta karma się nadaje dla psów z alergią, niewydolnością trzustki i zapaleniem jelit:

https://allegro.pl/royal-canin-hypoallergenic-dr21-14-kg-i6730574371.htm

Niech Pani poszuka może jest gdzieś taniej na allegro. Ja dałam takiego linka bo tu jest specyfikacja. Proszę moderującego o nie usuwanie tego linka, gdyż może być on pomocny.
Gosia Mickiewicz
Posty: 37
Rejestracja: 06 listopada 2017, 05:43

12 września 2018, 11:13

DORIS2 pisze:
12 września 2018, 10:29
Jeśli chodzi o karmy, to nie wiem jak Pani karmi psa czy suchą karmą, czy mokrą , czy Pani gotuje psu jedzenie.
Prawda jest taka że z tymi hypoalegricznymi karmami to tez bywa różnie, gdyż karmy jakie dostawał mój pies tj. Royal Gastro-Intestinal nie służyła mu pomimo że pisze że jest hypoalergiczna. Od około miesiąca dostaje Trovet Intestinal i sterydy i po tym jest lepiej, ale nie wiem co będzie jak odstawię stopniowo sterydy, czy problem się nie wróci. Zobaczymy.

Mnie dwie Panie z forum mówiły o karmie Wolfsblut np. z koniną, ale nie wiem czy z niewydolnością trzustki się nadaje.
Trzeba popatrzeć np. na allegro na specyfikacje karm, może Pani znajdzie coś co się nadaje. Nie wiem jak pani zapatruje się na gotowanie psu, bo może gotując mu jedzenie byłoby to dla niego najlepsze. Wiadomo karma z fabryki to nie to samo co świeże, normalne jedzenie.

Tu pisze że np.ta karma się nadaje dla psów z alergią, niewydolnością trzustki i zapaleniem jelit:

https://allegro.pl/royal-canin-hypoallergenic-dr21-14-kg-i6730574371.htm

Niech Pani poszuka może jest gdzieś taniej na allegro. Ja dałam takiego linka bo tu jest specyfikacja. Proszę moderującego o nie usuwanie tego linka, gdyż może być on pomocny.
Próbowałam gotować, źle znosi gotowane. Od 5 lat jadła tylko sucha karme gastrointensional firmy farmina, była idealna. Po Royal bywało różnie.... Stało się to teraz nagle, dieta jej kompletnie nie uległa zmianie. Ciągle dostawała tyle samo, tą samą i o tej samej porze..... Co się nagle stało, pojęcia nie mam. Była tydzień u rodziców, u nich kupki idealne, wróciła do nas - mamy drugi epizod biegunkowy. Nie wiem czy coś na osiedlu jest, jakaś zaraza czy co :(
Tak chciałabym jej pomóc i spać spokojnie, a nie śpię czuwam w nocy, sprawdzam czy boli brzuszek, czy śpi, czy jest niespokojna i się kręci. Na te chwile według zaleceń weterynarza dostaje karme sucha tą co zwykle, mokrą RC gastro low fat, enzymy trawienne do mokrej karmy, probiotyki do mokrej karmy i jakiś proszek antybakteryjny. Fakt, że potrafi dłużej być dobrze nawet tydzień, ale jednak co jakiś czas te sraczki powracają, trwają krócej, ale martwi mnie ze są, że nie wyeliminowałam ich całkowicie. Może przyczyny nie trzeba szukać w trzustce....
DORIS2
Posty: 103
Rejestracja: 28 maja 2018, 14:43

12 września 2018, 12:18

jest coś takiego jak stężenie cPLI i to jest badanie z krwi.

Robią je w jednym z laboratoriów które chyba współpracuje z wieloma gabinetami weterynaryjnymi:

http://www.labwet.pl/5/aktualnosci

Może to badanie dałoby odpowiedź na to czy to od trzustki.

Ja robiłam swojemu psu posiew kału bakteryjny i mykologiczny oraz na pasożyty. Ten na pasożyty kosztował mnie 20 zł a tamte dwa 120zł, więc może można najpierw sprawdzić czy ma pasożyty. Wynik jest tego samego dnia a badanie nie jest drogie.

Mój pies ma w planie badania na alergie pokarmowe po odstawieniu sterydów, czyli za jakieś min. 3 tygodnie. Nie wiem ile czeka się na wynik, ale znalazłam gabinet w którym zrobią mi takie testy za 300zł. Mój weterynarz ma też takie testy, ale on ma jakiś pakiet łącznie z uczuleniem na jad pcheł i to kosztuje u niego aż 600zł.

Warto więc może popytać w różnych miejscach o ceny.

Pies najpierw na biegunkę dostawał Nifuroksazyd, dzięki któremu błyskawicznie zeszła opuchlizna brzucha którą miał, ale który niestety nie rozwiązał problemu rzadkiej kupy. Nifuroksazyd jest bez recepty i można go podawać samemu 3 dni. Kosztuje około 6-10 zł w zależności od apteki.
Nie jestem lekarzem, więc nie chcę doradzić czy w tym konkretnym przypadku można spróbować leczyć sunię tym lekiem.

Na ból brzucha mój pies dostawał kiedyś no-spę i mu to pomagało. Co do probiotyków, to może warto jest kupić taki który ma dużo różnych bakterii jak np. Multilac itp. Mnie weterynarz powiedział że można dawać probiotyki dla ludzi.

Mój pies ma w zasadzie 1 gatunek dobrej bakterii w jelicie, więc daję mu teraz Multilac ( ok. 10zł za 10 tabl na 10 dni).
Gosia Mickiewicz
Posty: 37
Rejestracja: 06 listopada 2017, 05:43

12 września 2018, 13:09

Dziękuję, za odpowiedź. Moja Tosia dostaje bio protect, ma w sobie i probiotyki i prebiotyki.
Odrobaczana była, ale może to faktycznie lambie i musze zrobić badanie na ich obecność. A to badanie o którym Pani wspomniała na początku? Na czym dokładnie polega i co mówi o zdrowiu psa?
Ogólnie Tosia jest radosna, żywotna, biega bawi się... Noce bywają ciężkie jak nie może sobie znaleźć miejsca. Wtedy wiem że ma atak biegunki, wyjdę z nią że dwa trzy razy, dostaje ulgi i zasypia tak że chrapię... Wnioskuję więc, że ja nie boli cały czas.... Dodam, że bardzo lubi wcinac trawę, je ja nalogowo niczym krowa... Może też to ma. Wpływ. Staram się ją gonić, ale nie zawsze upilnuje.
DORIS2
Posty: 103
Rejestracja: 28 maja 2018, 14:43

12 września 2018, 13:42

Wysłałam Pani linki na prywatną wiadomość.
Awatar użytkownika
Dreceta
Posty: 2
Rejestracja: 13 września 2018, 22:07

14 września 2018, 16:45

W tej materii należy się doradzić znajomych. Z całą pewnością będą oni w stanie coś pomóc i doradzić.
Gosia Mickiewicz
Posty: 37
Rejestracja: 06 listopada 2017, 05:43

14 września 2018, 20:40

DORIS2 pisze:
12 września 2018, 13:42
Wysłałam Pani linki na prywatną wiadomość.
Witam, Doris niestety nic nie dostałam :(
Jestem zdesperowana, mamy znowu biegunke. Właśnie mąż lata w tą i spowrotem z tosia na dwor, eh :(
Dziś doszły śmierdzące gazy (nigdy nie czułam jej żadnego baka, zawsze robiła bezwonne, po dzisiejszych gazach wiedzieliśmy że za chwilę będzie rowolucja). Byliśmy z nią dziś na spacerze, szczęśliwa, polatala, zapewne skubnęła troszkę trawki....
Nie wiem, może spacery jej na wolności nie służą i sobie coś znajduje i zjada, choć wydaje się nam że pilnujemy i z oka nie spuszczamy...
U rodziców jak była przez tydzień to kupki wzorowe a na dwór wychodziła tylko za potrzebą.
DORIS2
Posty: 103
Rejestracja: 28 maja 2018, 14:43

14 września 2018, 21:06

Wysłałam przed chwilą jeszcze raz te linki na prywat. U mnie wiadomość do Pani figuruje jako wysłana, nie wiem czemu do Pani nie dotarła.
A czy próbowaliście Nifuroksazydu? To lek bez recepty na biegunkę.
Gosia Mickiewicz
Posty: 37
Rejestracja: 06 listopada 2017, 05:43

14 września 2018, 22:53

DORIS2 pisze:
14 września 2018, 21:06
Wysłałam przed chwilą jeszcze raz te linki na prywat. U mnie wiadomość do Pani figuruje jako wysłana, nie wiem czemu do Pani nie dotarła.
A czy próbowaliście Nifuroksazydu? To lek bez recepty na biegunkę.
Nie jeszcze nie próbowaliśmy.... Dziś byłem w aptece kupić ale niestety pocałowałam klamkę. Jutro jej zakupie.
Proszę o jakąś podpowiedź jak to podawać, w jakich dawkach.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość