Wysokie enzymy wątrobowe

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

gardlia
Posty: 1
Rejestracja: 03 czerwca 2017, 09:46

03 czerwca 2017, 09:47

Witam wszystkich

Mam pytanie odnośnie wyników wątroby mojego psa.
Pies 5,5 roku, mieszaniec bolończyk/maltańczyk. waga 7,5kg (powinien mieć ok 6kg)
Od ok 1-1,5 roku przejściowa kulawizna. Zdiagnozowano rok temu wypadanie rzepki w tylnej łapie - brak leki NLPZ i przeszło.
W tym roku doszły problemy z biodrem (zrobione RTG w kilku projekcjach - co potwierdziło wypadanie rzepki, dysplazje itp)
Generalnie wszystko ustawialiśmy już pod operację. Dostał Metacam przeciwbólowo, w domu nakaz przyjmowania Arthrovet + dieta na karmie suchej (Metabolic). Po 7 dniach przyjmowania Metacamu pojechaliśmy na kontrole - miał robione morfologie i biochemie (czy wszystko OK pod operację).

Wszystko w normie oprócz enzymów wątroby.
Aspat norma do 50 -> On ma ponad 500
Alat norma do 70 -> On ma ponad 2800 !
Fosfataza dużo za wysoko


Wet nie dowierzał i powtórzył u siebie badania na drugi dzień -> wynik taki sam, wręcz poza skalą aparatury.
Po kolejnych 2 dniach (już bez leków (metacam), bez diety metabolic, bez arthrovet) znowu pobranie i oddanie do zewnętrznego laboratorium. Robili 2-3 razy bo wyniki nieprawdopodobne były dla nich - tak samo wysokie jak u weterynarza.

Zrobiono USG wątroby - lekkie otłuszczenie jednego płata + lekko powiększone żyły wątrobowe - poza tym bez zmian
Pies bez zmiany zachowania, ma apetyt, żywy, radosny, nic mu nie jest.
Pies RTG oraz USG miał robione po głupim jasiu - z którego dochodził do siebie ze 24h

Weterynarz mówi, że jest to coś niemożliwego bo przy takich parametrach powinien już nie żyć, że kest to nieprawdopodobne bo przy dużo niższych psy wymiotują, śpią, nie mogą chodzić i walczy się u nich o życie - a temu nic nie jest !

Generalnie ze względu iż leczy się psa a nie wyniki zalecenie na razie obserwacji + dieta wątrobowa i powtórzenie wyników za 1-2 tyg.

W pierwszej kolejności sugerowałem weterynarzowi związek , jakąś reakcją psa na METACAM - ale mówi, że nie możliwe są aż tak wysokie parametry, że metacam nie działa tak toksycznie na wątrobowe przy tygodniu stosowania.

Czy ktoś miał kiedyś taki przypadek ??
Jaka może być przyczyna takich parametrów ?
Gdzie szukać ?
Awatar użytkownika
czarnuszek
Posty: 17
Rejestracja: 02 czerwca 2017, 10:44

03 czerwca 2017, 13:35

Mój pies też ma wysokie te próby wątrobowe, ale nie aż tak ma wysoki Aspat i Alat, a fosfataze w normie. Nic mu nie robią. Zganiają na starość.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

05 czerwca 2017, 10:17

trzeba sprawdzić psa także pod kątem krążenia , zepołu krążenia wrotno - obocznego.
maig1070

11 sierpnia 2018, 20:55

Witam,
Podłączę się pod temat.Panie doktorze moja 8-letnia sunia ma guza gruczołu mlekowego.Wymiary pierwotne 15mmx30mm.Dostawała Theranecron 4 zastrzyki co 4 dni.Po nich guz zmniejszył się 9mmx14mm.Pies był sterylizowany w wieku 2 lat.
Przed zabiegiem zostały wykonane badania krwi.I tu szok.Uszkodzona wątroba.Wyniki z maja :
ALT 271
AST 68
Fosfataza zasadowa 151
Pozostałe wyniki krwi w normie.Lekarz prowadzący zalecił dietę i Hepatiale forte 1,5 tab.dziennie oraz powtórzenie badań za m-c.
Wyniki z czerwca:
ALT 354
AST 81
Fosfataza zasadowa 116
i glukoza 58
Pozostałe wyniki w normie.Wykonano USG:
Pęcherz moczowy miernie wypełniony aechogennym moczem.ściana nieposzerzona.szyjka pęcherza wolna.Nerka L i P prawidłowej wielkości,struktura korowo-rdzeniowa zachowana,miedniczka nerkowa L i P nieposzerzona.Nadnercze lewe szer do 0,59 cm,prawe 0,57 cm.Sledziona w ułożeniu prawidłowa bez widocznych zmian guzowatych Wątroba nieznacznie powiększona,miąższ niejednorodny z licznymi drobnymi zmianami hypoechogennymi.Pęcherzyk żółciowy miernie wypełniony aechogenną żółcią.Drogi żółciowe nieposzerzone.Ściana żołądka oraz jelit z zachowaną warstwowością,nieposzerzona.
Powtórzenie serii Theranecron.
Na początku sierpnia ponowne próby wątrobowe:
ALT 764
AST 325
Fosfataza zasadowa 570
Zalecenia dieta +Hepatiale forte 1,5 tab. dziennie+Zentonil 200 1 tab.dziennie
Dwa dni później ponowne badanie w innym labo i :
ALT 620
AST 218
Fosfataza zasadowa 81
Lekarz zlecił teraz kroplówki.
Dodam, sunia 21 kg wagi, bez żadnych zewnętrznych objawów chorobowych.
Ma apetyt,pije normalnie,a nawet uważam,że za mało,zachowuje się normalnie.
Bardzo bym prosiła o wyrażenie swojej opinii na ten temat o co tu chodzi? według lekarza przy takich wynikach powinna zachowywać się inaczej.
I oczywiście nie można usunąć guza .Wymiary na dzień dzisiejszy 11mmx17mm.
Co Pan o tym sądzi?
Z góry dziękuję za odp.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

12 sierpnia 2018, 12:12

A Jak układ korzeniowy. A jak pozostałe wyniki? Na 3 parametrach nie można oprzeć diagnozy, a tym bardziej konsultować.
maig1070

12 sierpnia 2018, 18:08

Dzień dobry,
lekarz nic nie mówi o układzie korzeniowym,reszta wyników z czerwca:
Morfologia do panelu
Leukocyty 8,1
Erytrocyty 8,34
Hemoglobina 18,2
Hematokryt 51,7
MCV 62 MCH 21,9
PLT 259
LYM % 33,8
MONO % 4,7
GRAN % 61,5

Panel ogólny
ALT 354
AST 80,6
Fosfataza zasadowa 116
Mocznik 34,2
Kreatynina 1,22
Białko całkowite 7,6
Glukoza 58

Rozmaz krwi
Pałeczki 3 %
Segmenty 59 %
Eozynofile 1 %
Limfocyty 33 %
Monocyty 4 %

Układ czerwonokrwinkowy bez zmian patologicznych.
Układ płytkowy bez zmian patologicznych.

Amylaza 500 U/L
Lipaza w surowicy 31,5 U/L
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

12 sierpnia 2018, 18:23

przepraszam krążeniowym ( literówka)
maig1070

12 sierpnia 2018, 18:46

Serce zbadane tylko stetoskopem, żadnych innych badań nie było.
maig1070
Posty: 6
Rejestracja: 12 sierpnia 2018, 20:22

12 sierpnia 2018, 20:33

Dzień dobry,
Wyniki z czerwca:
Morfologia do panelu
Leukocyty 8,1
Erytrocyty 8,34
Hemoglobina 18,2
Hematokryt 51,7
MCV 62 MCH 21,9
PLT 259
LYM % 33,8
MONO % 4,7
GRAN % 61,5

Panel ogólny
ALT 354
AST 80,6
Fosfataza zasadowa 116
Mocznik 34,2
Kreatynina 1,22
Białko całkowite 7,6
Glukoza 58

Rozmaz krwi
Pałeczki 3 %
Segmenty 59 %
Eozynofile 1 %
Limfocyty 33 %
Monocyty 4 %

Układ czerwonokrwinkowy bez zmian patologicznych.
Układ płytkowy bez zmian patologicznych.

Amylaza 500 U/L
Lipaza w surowicy 31,5 U/L
maig1070
Posty: 6
Rejestracja: 12 sierpnia 2018, 20:22

22 sierpnia 2018, 17:50

Panie doktorze,czy może się Pan odnieść do tych wyników ?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

23 sierpnia 2018, 16:27

duże problemy z watroba , jeśli mocznik jest w mmol to duże problemy z azotemią .
maig1070
Posty: 6
Rejestracja: 12 sierpnia 2018, 20:22

24 sierpnia 2018, 23:03

Dzień dobry,
Panie doktorze,proszę o weryfikację,
Wyniki z dziś:
Leukocyty 8.9 G/L
Erytrocyty 7.93 T/L
Hemoglobina 18,7 g/dl
Hematokryt 55,1 %
MCV 69 um3
MCH 23,5 pg
MCHC 33,9 g/dl
PLT 243 tys/uL
LYM % 27,9 %
MONO % 3,8 %
GRAN % 68,3 %
Panel ogólny
ALT 754,2 U/L
AST 107,3 U/L
Fosfataza zasadowa 279 U/L
Mocznik 36,7 mg/dl
Kreatynina 1,27 mg/dl
Białko całkowite 6,6 g/dl
Glukoza 56 mg/dL

Rozmaz krwi:
Pałeczki 3 %
Segmenty 66%
Eozynofile 1%
Bazofile 0%
Limfocyty 27%
Monocyty 3%

Guz na listwie mlecznej w tej chwili się nie powiększa.Co robić z wątrobą?.Tydzień temu dostawała kroplówki z soli fizjologicznej 2x dziennie przez 4 dni.AST spadło o połowę ale reszta bez zmian.Dostaje Hepatiale forte 1,5 tab.dziennie,od dziś Zentonil 200 2 tab.dziennie i tabletki ostropest plamisty 1 tab.dziennie,Dodatkowo zmieniłam karmę z Royal hepatic na Trovet hepatic.Jak mogę jeszcze psinkę ratować? co mam robić?czy można do tego co bierze dodać jeszcze mniszek lekarski ?.Bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki.Bezsilność jest najgorsza.

Z góry dziękuję.
DORIS2
Posty: 103
Rejestracja: 28 maja 2018, 14:43

25 sierpnia 2018, 12:03

Nie jestem lekarzem, ale mam kogoś w rodzinie kto leczył się u hepatologa i 2 krotnie po podaniu leku essentiale forte który jest uznawany za bardzo dobry lek na wątrobę ( fosfolipidy), zaobserwowano u niego podwyższenie prób wątrobowych które były normalne przed podaniem tego leku, więc może po prostu spytać lekarza o zmianę leku na wątrobę np. zamiast fosfolipidów coś innego. Osoba o której piszę otrzymała zamiast essentiale, LIV52 i wyniki wróciły do normy, ale jest to lek ziołowy i nie wiem czy wolno go podawać psom. Sylimarol jest lekiem który chyba działa podobnie do ostropestu. Są też inne leki na wątrobę np. Hepa-Merz itp.

Nie wiem co poradzić innego. To lekarz oczywiście podejmuje decyzję, jednak skoro miałam kogoś w rodzinie komu fosfolipidy paradoksalnie zaostrzyły chorobę wątroby zamiast załagodzić, więc piszę o tym że tak może się zdarzyć, pewnie rzadko ale jednak.

Nie jestem lekarzem, więc proszę poczytać najpierw o tych lekach które wymieniłam, może można spytać Pani lekarza weterynarii czy można zamienić leki na któryś z nich i czy ma to sens.

Bardzo mi przykro z powodu Pani psa.

Pozdrawiam.
maig1070
Posty: 6
Rejestracja: 12 sierpnia 2018, 20:22

25 sierpnia 2018, 12:18

Dziękuję serdecznie za radę.Na pewno zapytam weta.Lekarz proponuje albo zostawić albo zrobić biopsję guza.Jeśli się okaże łagodny to nie ruszać.Jeśli złośliwy natychmiast kroić.Tylko zastanawiam się ,przy jej fatalnych wynikach wątroby,na której coś jest,nie wiadomo co,jakieś trzy plamki nawet "głupi jasio"może ją zabić,a bez tego biopsji się nie zrobi.Dodatkowo wątroba ma strukturę marmurkowa Nie wiem co robić. Jak wyleczyć najpierw wątrobę? Czy to w ogóle możliwe? Wątrobę leczymy od maja,a poziom enzymów z m-ca na m-c wzrasta.Wet sugeruje również,że takie wysokie parametry mogą być od guza. Na biopsje wątroby raczej się nie zdecyduję.Jeśli na wątrobie są guzy,a jak mówi wet mogą być to ingerencja może spowodować rozsianie.Co bym nie zrobiła i tak źle.
DORIS2
Posty: 103
Rejestracja: 28 maja 2018, 14:43

25 sierpnia 2018, 16:37

Ja czytałam kiedyś o echolaserze, ale pewnie w Polsce tego nie robią u zwierząt. Jest jakaś klinka prywatne we Wrocławiu gdzie wypalają tym nawet nieoperacyjne guzy, ale pewnie nawet dla człowieka taki zabieg kosztuje majątek.

Słyszałam o onkologu od psów, ale we Warszawie, ale nie byłam u niego więc nie wiem czy warto jechać. Na prywat mogę wysłać nazwisko.

Myślę że nie zaszkodzi popatrzeć też w internecie o tym jak leczy się ludzi na taką przypadłość tj. zbyt wysokie enzymy wątrobowe i czym to ludzie "zbijają" do normy. Może właśnie zmiana leków wątrobowych co nieco by poprawiła. Czasami jest tak że nie wszyscy tak samo reagują na leki, i może któryś wreszcie by zadziałał.

Widzę że Doktor w poście powyżej pisał coś o azotemii. Tu ma Pani artykuł o azotemii:

https://plmedbook.com/azotemia-objawy-rodzaje-i-leczenie/

Miałam kiedyś psa z cukrzycą i miał problem z nerkami i lekarka zapisała mu CHITOFOS. To jest taki preparat dla psów i kotów z niewydolnością nerek. Mój poprzedni pies miał cukrzycę i pomimo złych wyników nerkowych z krwi, żył jeszcze sporo przy zażywaniu tego.

Proszę jednak nie traktować tego jako porada lekarska, gdyż nie znam się na medycynie zwierząt, ale może Pani zapytać swojego weterynarza czy można to dać psu. To jest preparat bez recepty.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość