15 kup dziennie u szczeniaka

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

ja_nemo
Posty: 2
Rejestracja: 12 czerwca 2018, 08:52

12 czerwca 2018, 09:23

Witam,

posiadam 3 miesięcznego szczeniaka mopsa. Aktualna waga to 3,5kg i od tygodnia przestał przybierać na wadze.
Od około miesiąca czyli od momentu jak wziąłem go z hodowli szczeniak ma problem z ilością i konsystencją kup.
Wczoraj tj w poniedziałek w ciągu 24h zrobił ich 11, a dzień wcześniej było to 15. Dzisiejszej nocy było to 6.

Konsystencja jest różna, czasem całkowicie rzadka a czasem zwarta jak być powinna - nie ma zasady.
Co jakiś czas w kale pojawiają się czerwone plany z krwi, i tutaj też nie ma zasady bo w niektórych jest a niektórych nie. Ostatnio niestety coraz częściej się pojawia, po dzisiejszej nocy krew była w 5/6 kup.

Szczeniak karmiony jest suchą karmę brit care z łososiem bez zbóż (ok 80g/dzień; w 3 porcjach)
Dotychczas przeszedł tylko jedno szczepienie gdyż weterynarz zabronił szczepień do czasu aż wszystko się unormuje - jednak to nie następuje.


Historia leczenia:
- 17/05 - wyciśnięcie zatok + test na giargia pozytywny - leki: pro-kolin + shipper 1ml
- 18/05 - konsultacja - leki: procox 4ml, aniprazol 1 tab
- 23/05 - węzły chłonne powiększone, brak cech odwodnienia - leki: synulox 03,ml; buscopan 0,2ml; prokolin + shipper 3ml
- 24/05 - brzuch lekko wzdęty, w prostnicy tylko śluz - leki: synulox 0,3ml; prokolin + shipper 2,5ml
- 25/05 - konsultacja - 4 kupy bez krwi - leki: prokolin + shipper 5ml; synulox 0,2ml; synulox 3 tab; vetomune 3kaps
- 29/05 - konsultacja - kał zwarty - leki: bioprotect 10kaps
- 03/06 - kał znów mniej uformowany z domieszką śluzu z krwią, nawró dużej ilości kup, badanie kału na obecność pasożytów negatywne; zalecenia: diadog 2xdz 1/2tab; GI puszka w małych ilościach; Bioprotect 1kap/dzień; Amylactiv w każdej porcji jedzenia w małej ilości 1kap/dzień; no-spa 0,25ml; prokolin + shipper 6ml
04/06 - kał oddany do badania na strawność
05/06 - stopień strawienia: ziarna skrobii - nieobecne; tłuszcze - nieobecne; resztki niestrawionych pokarmów - nieobecne; resztki strawionych pokarmów - nieobecne


Od tego czasu raz jest lepiej raz jest gorzej. Liczba kup nie spada poniżej 10 dziennie.
Pies jest pogodny, rozbrykany, pełny energii, brak widocznych śladów choroby. Brak zmian skórnych, pies się nie drapie, doskonały apetyt. Pies nie wymiotuje. Nie miał kontaktu z innymi zwierzętami od 1 miesiąca, nie wychodzi na zewnątrz.

Czy któś mógłby zasugerować mi dalsze postępowanie? Czy może to być jakać alergia pokarmowa?
Ewentualnie co innego można zrobić aby ograniczyć liczbę kup do prawidłowej ilości?


Z góry dziękuję za każdą sugestię.
Retriver
Posty: 1130
Rejestracja: 26 czerwca 2014, 08:43

13 czerwca 2018, 08:32

Nic dziwnego że szczeniak nie przybywa na wadze, tyle kup dziennie.
Pasowało by przejść na karmę hypoalergiczna z jednym gatunkiem białka lub hydrolizowaną gdzie białko pocięte jet na maleńkie cząstki i nie powoduje alergii. Tylko nie wiem czy istnieją karmy hypo dedykowane szczeniakom, one maja inne zapotrzebowanie na białko niż starsze psy.

Jest duży problem z jelitami, stan zapalny, skoro podkrwawia, wykonaj usg vet sprawdzi szczelność jelit, oraz badanie kału na zawartość bakterii beztlenowych i tlenowych, dopytaj veta jak się pobiera kał do badania prawidłowo i w jaki pojemnik.
Trzeba by też poszerzyć badania na nietypowe pasożyty, jeszcze raz giardia, najlepiej podczas pełni księżyca, związane jest to z cyklem rozwojowym pierwotniaka i najlepiej go wychwycić w badaniu.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

15 czerwca 2018, 09:43

wykonaj takze badanie na krew utajoną i podstawową analizę krwi.
ja_nemo
Posty: 2
Rejestracja: 12 czerwca 2018, 08:52

15 czerwca 2018, 13:01

Zmieniłem weterynarza i pierwsza rzecz którą dostałem dla psa był metronidazol.
Po jednym dniu ilość kup zmalała z 12 do 5, teraz czekam na dalszy rozwój sytuacji.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość