Strona 1 z 1

Tężyczka vs. karmienie suki ciężarnej

: 12 kwietnia 2007, 11:48
autor: mgd
Jak uniknąć/zminimalizować ryzyko wystąpienia tężyczki u suki karmionej karmą dobrej jakości? Czy należy dodatkowo rozpocząć podawanie preparatów wapna, czy sama karma wystarczy? A jeśli tak tak to od którego dnia ciąży i w jakiej ilości.

: 12 kwietnia 2007, 13:32
autor: ATA
Tężyczka dotyczy głównie suk karmiących, zwłaszcza suk małych ras (często yorków) mających dużo szczeniąt. Utrata wapnia z mlekiem w szczycie laktacji jest tak duża, że może powstać ujemny bilans tego pierwiastka w organizmie. Tężyczka przed porodem i zaraz po występuje rzadko. Dlatego nie wydaje mi się, żeby można było jakoś na zapas zabezpieczyć przed tym sunię. Jeśli teraz dostaje dobrej jakości karmę dla suk ciężarnych, uwzględniającą zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, to powinno wystarczyć. Później konieczna będzie zmiana karmy na taką dla suk karmiących i powinno być ok. Ewentualny dodatek wapnia w szczycie laktacji (2-3 tydzień) powinien być konsultowany z lekarzem. Musisz też pamiętać, że zbyt duże dawki wapnia w diecie ciężarnych suk mogą być przyczyną tężyczki poporodowej u suk karmiących! Dlatego nie można przesadzać. Trochę inaczej sprawa wygląda jeśli już kiedyś tężyczka wystąpiła - wtedy trzeba naradzić się z wetem co do postępowania w czasie ciąży i po porodzie. To tyle co pamiętam, jeśli coś pokręciłam to doktor Jarek pewnie mnie poprawi :wink: .

: 13 kwietnia 2007, 23:29
autor: Jarek
nic dodać nic ująć .

Re: Tężyczka vs. karmienie suki ciężarnej

: 24 sierpnia 2018, 13:21
autor: Aniaday
Witam moja maltanka jest tydz po oszczenieniu dziś miała silny atak tężyczki chcemy jej podawać wapno calcium glucinicum 45mg lekarz dziś kazał zacząć podawać luźniej 4 X1 .Suczka waży 3.5 kg .Czy to nie zaduzo ?

Re: Tężyczka vs. karmienie suki ciężarnej

: 28 sierpnia 2018, 10:29
autor: Jarek
nadmiar wydali, chyba , że wywoła rozwolnienie to trzeba będzie skorygować dawkę.