Strona 1 z 1

Suczka - rak

: 22 czerwca 2023, 21:30
autor: MP_Poznan
Nasza 12 letnia suczka (Welsh corgi cardigan) ma takie wyniki po wycięciu pierwszej listwy mlecznej:

Badanie histopatologiczne poszerzone (HP-5)
Przedmiot badania:
Listwa mleczna z guzami – zbadano 5 losowo pobranych wycinków.

Opis makroskopowy:
Ilość przesłanych wycinków do badania: 1
Długość wycinka.: 30,5cm
Szerokość wycinka.; 5,5cm
Wysokość wycinka,; 2,2cm

Opis mikroskopowy:
Rozpoznanie:
Mnogie ogniska raka, w tym raka prostego litego o wysokiej złośliwości, z polami martwicy, z zajęciem naczyń skóry i naciekaniem dolnego marginesu histologicznego.


Lekarze, którzy operowali zalecają teraz wyciąć także drugą listwę mleczną - jeden z sutków na drugiej listwie wyraźnie urósł od czasu pierwszej operacji i jest siny, ma około 4 cm wcześniej nie wyróżniał się jakoś, teraz widać, że składa się z kilku guzków mających różne odcienie sinego koloru.
Suczka jest wyraźnie osłabiona ostatnimi czasy, łatwo się męczy. Ale mimo to jest pełna życia i na razie chyba nie odczuwa bólu, ma apetyt.

Nie wiemy czy poddawać ją kolejnej operacji? Czy ona ma sens? Czy poddawać ją kolejnemu dodatkowemu cierpieniu? A może jednak to przedłuży jej życie i nie pogorszy jego komfortu. Nie wiemy jakie są rokowania?
Prosimy o rady co będzie dla niej najlepsze?

Z góry BARDZO dziękuje.

Re: Suczka - rak

: 25 czerwca 2023, 11:21
autor: Vet4u
Dzień dobry!
Niestety na podstawie samego opisu nie można jednoznacznie stwierdzić jakie są rokowania i która opcja okaże się najlepsza dla Państwa pupila. Jest to niezwykle ważna decyzja i z tego względu polecamy skonsultować się z lekarzem weterynarii prowadzącym leczenie psiaka ponieważ to on jest najlepiej zaznajomiony z dokumentacją medyczną. Mogą również Państwo udać się do drugiego lekarza celem zasięgnięcia dodatkowej opinii - i także w tym wypadku pełne badanie kliniczne i dokumentacja choroby będą niezbędne.
Życzymy dużo zdrowia i pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u