Chory dog

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Kasiek
Posty: 4
Rejestracja: 03 sierpnia 2005, 09:17
Lokalizacja: Kraków

03 sierpnia 2005, 09:35

Witam,
Mam 10-cio letniego doga. 2 miesiące temu zdiagnozowano u niego kardiomiopatie. Przyjmuje vetmedin (30mg dziennie, prestarium 2mg, furosemid 120mg, Spironol 10mg, Theospirex 150mg, l-karnityne, hmb). Ostatnie badania kontrolne nie sa najlepsze: kreatynina 2,3, mocznik 189, leukocyty 11,1 tyś. Chłopak pomimo tego wszystkiego ma się dobrze. Nie wymiotuje, wypróżnia się, ma apetyt, chciałby pobiegać. Ale ma też problem z chodzeniem. Tylne łapy sa słabe, czasem sie zatacza, chce szybko wstać i siada, ma cały czas ugięte lekko kolana i staw skokowy. Ostatnio schudł 23 kg, teraz wazy 64 kg, juz nie chudnie. Na lewym kolanie ma narosł podskórną wielkości jajka kury. powiększa się. Jest miekkawa. To nie jest płyn. Może byc zmiana nowotworowa. Nie kuleje mocniej na tą łape ale utrudnia mu czasem chodzenie. Jak postąpić w takiej sytuacji? Czy diagnozować tą zmianę? Z jego sercem trudno mówic o narkozie. Niepokojący jest też mocznik. Jak karmić psa w takiej sytuacji? Białko odpada przy nerkach, przy sercu potrzebne i dla miesni. I jak mu wzmocnić te tylne łapy?
Dziękuje za wszelkie uwagi,
Kasiek
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

03 sierpnia 2005, 14:52

oj niestety przedstawiłaś tak złożony problem zdrowotny, że nie nadaje sie on na jakie kolwiek konsultacje internetowe. Powinnaś przywiązać się teraz do jednego lekarza i trzymać się go. Na pewno zwierze wymaga regulacji detetycznej,farmakologicznej, kłopoty z chodzeniem bedą skutkiem stanu kręgosłupa w tym wieku. Zmiana na kolanie zdecydowanie do diagnozy. Nie wszystkie wady serca wykluczają zabiegi. Trzeba jedynie zwierze przygotować dobrze do zabiegu i umiejątnie ja znieczulić oczywiście z jak najbogatszym monitoringiem złaszcza serca: kardiomonitor, pulsoksymetr, kapnograf, respirator w pogotowiu lub stałym użyciu. Techniki medyczne bardzo poszły do przodu. Gdyby z wadami serca nie dało się znieczulać to nie byłoby przeszczepów serca bo nie dałoby sie znieczulić. Pomóż jak najwięcej temu psu przejść przez staość na ile Ciebie i Twojego lekarza tylko stać. Chyba zasłużył na to
Gość

03 sierpnia 2005, 15:05

Bardzo dziekuje za szybką odpowiedź. Nie wiem, czy bardzo podniosła mnie na duchu. Ale ważne że Ares ma na razie dobre samopoczucie. Oczywiście, że będe robiła co tylko bede mogła aby się czuł jak najlepiej i to jak najdłużej.
Chciałam sie jeszcze dowiedzieć, czy takie zmiany w okolicy kolana są często złośliwe? I jakie to moga byc nowotwory?
Kasia
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

03 sierpnia 2005, 15:32

zmiany wokół kolan są bardzo rzadkie. Częściej mamy do czynienia z urazami, dlatego nie powiem Ci co sie dzieje. Pierwsze co należałoby zrobiż to punkcje z ew. aspiracja zawartosci i ew. rtg samego kolana a potem zastanawiać się dalej.
Gość

04 sierpnia 2005, 12:20

Jeszcze raz dziekuje.
A czym ewentualnie karmić takiego psiaka? Ograniczenie białka ze względu na nerki ale białko jest potrzebne przy chorym sercu. Ile można podawać mięsa i jakiego najlepiej starszemu dogowi o wadze okolo 65 kg? Niechętnie jada suche karmy, traktuje to jako dodatek.
Nie mial też robionego badania moczu. Czy warto by było ze wzgledu na ten wysoki mocznik?
Kasia
andrzejeq43
Posty: 87
Rejestracja: 20 lipca 2005, 23:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

04 sierpnia 2005, 13:15

A probowalas sucha karme namoczyc w niewielkiej ilosci wody? Sucha karma po namoczeczniu to nico inny (bardziej intensywny) zapach. Moje pieski tez nie bardzo jedza sucha karme sucha :) ale namoczona owszem.
Gość

04 sierpnia 2005, 15:54

Dzieki, spróbuje namoczyć. Chociaż tez nie jestem pewna czy on może dostawać sucha przy takim poziomie mocznika we krwi.
andrzejeq43
Posty: 87
Rejestracja: 20 lipca 2005, 23:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

04 sierpnia 2005, 17:30

To moze Pan Jarek jeszcze cos odpowie w tym temacie, ale w takim przypadku mozesz zastosowac specjalna diete jesli sa problemy z mocznikiem i nerkami. Wydaje mi sie ze doskonale sprawdzilaby sie tutaj karma od Royal-a ROYAL CANIN Renal. Jest dostepna w postaci suchej karmy ktora jak najbardziej mozesz moczyc i podawac pieskowi, albo w postaci puszek miesnych. Jest to karma typowa dla zwierzat o takich problemach, poprawia filtracje w nerkach i przez to obniza poziom mocznika.

Przeczytaj to koniecznie, to jest o tej karmie wlasnie: http://www.krakvet.pl/product_info.php? ... cts_id=858

Pozdrawiam Ciebie i Piesia
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

04 sierpnia 2005, 22:58

bardzo cię proszę porozmawiaj na temat karmy z lekarzem prowadzacym, bo ten pies na pewno dostaje mase leków, jego schorzenie jest wielopłaszczyznowe. Więc tu mono dieta może wiele negatywnego uczynić więc niech tak drastyczne zmiany dla organizmu monitoruje lekarz prowadzący. W wypadku tego psa lepiej aby trzecie osoby nie ingerowały. Proszę miej to zawsze na uwadze. To twój lekarz go ogląda i bada my tylko mamy ścinki informacji.
Gość

05 sierpnia 2005, 08:02

Tak, rozumię, że te wszystkie schorzenia u Aresa to nie łatwa sprawa. Psiak jest pod kontrolą 2 Weterynarzy którzy sie ze sobą konsultują. I ma bardzo dobrą opiekę. Tylko co do diety to są rozbieżności. Kardiolog mówi, że białko musimy mu dostarczać, Wet prowadzący, że w jak najmniejszych ilościach przez te nerki. A ja bym po prostu chciała znaleść złoty środek, zeby ktoś po prostu powiedział dokładnie ile czego podawać. Ale to chyba nie możliwe. To będzie pwenie metoda prób i błędów: dajemy mięsko i badania krwi, wysoki mocznik, mniej mięska i badamy serducho. Już raz był problem z mocznikiem, ale pięknie spadł w tydzień po betamox i diecie bardzo niskobiałkowej. Teraz znowu betamox, ale dostaje wiecej białka. I za kilka dni kolejne badania. A moze przez ta niewydolność układu krążenia jest taki poziom mocznika? Kreatynina nie jest przecież bardzo powyzej normy (2,3 mg%)? CZy jest wiele psów z takimi skąplikowanymi schorzeniami?
Renal Royal podaje mu jednego dnia, drugiego dostaje Cardiac i tak na zmianę. A dog chyba maży o jakiejś fajnej kosteczce.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

08 sierpnia 2005, 00:54

dokładnie tak się dobiera właściwą diele. Dlatego ja nie chcę wtącać swoich 5 groszy , bo nie widzę tego psa i jego badań. Niestety przy takim schorzeniu nie ma złotej karmy. Powinni to dobrać lekarze na podstawie badań tego psa po kilku rekombinantach dietetycznych i wykonanych badaniach. Tak sporo piesków choruje na takie przypadłości zwłasza starszych.
Kasiek
Posty: 4
Rejestracja: 03 sierpnia 2005, 09:17
Lokalizacja: Kraków

09 września 2005, 14:07

Witam ponownie,
Ja jeszcze raz w sprawie Aresika. Dziadek ma sie całkiem dobrze, je, nawet próbuje biegać, kopie dołki. Tylko się szybciej meczy. Jest na diecie niskobiałkowej (jakieś 40 dag miesa wołowego dziennie, kasza, ryż, jarzyny:marchew, pietruszka, seler). Do tego placki ziemniaczane lub naleśniki (jeśli nie zje kaszy - oczywiście bez przypraw, bez cukru). Kilka drożdżówek dziennie, czasem jakies 3-4 bułki.
Od tygodnia zjada trawę i ziemie. Nawet zaczął zlizywać ziemie z doniczek w domu. Rozumię, że to związane jest z jego dietą. Czego niedoborem moze to byc spowodowane?
Będe wdzięczna za odpowiedź.
Kasia
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

10 września 2005, 01:39

niestety dokładnie nikt Ci tego nie powie ale dołącz do diety jakiś komplet witamin
Gość

06 grudnia 2005, 09:59

Witam po przerwie.
Mam smutną wiadomośc. Aresik odszedł.
Był bardzo słabiutki. Odszedł na moich kolanach, tak jak chciałam. Do końca nei był sam i wiedział, że ma swoich przyjaciół. I że jest kochany.
Każdy, kto stracił psa wie jak to boli.
Chciałam podziekowac za wszystkie porady, które uzyskałam tutaj. I w swoim i w Aresa imieniu.
Dziękuje.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

07 grudnia 2005, 23:36

wielka szkoda jaet na pewno dalej z tobą w twoich myślach i pozostanie przyjacielem do końca życia.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość