Infekcja bakteryjna czy białaczka, co dalej?

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

SEARCHER

18 lutego 2011, 23:04

Proszę o pomoc, radę. Od trzech tygodni leczę mojego psa (duży pudel, pies, 14 lat, teraz tylko 22kg jeszcze niedawno 26kg) na jakąś nie identyfikowaną infekcję, anemię. Raz na tydzień dostaje zastrzyki z żelazem, kompleksem witamin i przeciwzapalne. Dodatkowo doustny antybiotyk (KEFAVET 500 mg) dwa razy dziennie. Zaczęło się od tego, że cztery tygodnie temu na spacerach często się zatrzymywał i nie chciał iść dalej (mroźne dni). Wezwałam wtedy weterynarza i rozpoczęliśmy kurację ale nic się nie zmieniło .
Na początku zrobiliśmy też badania:
Morfologia
Krwinki białe (WBC) 21,9 (norma 9 – 10)
Krwinki czerwone (RBC) 2,78 (norma 5,5 – 8)
Hemoglobina 6,1 (norma 12 – 18)
Hematokryt 19,7 (norma 37 – 55)
Płytki krwi 664 (norma 200 – 580)
P-LCR 32,2 (norma 6 – 24)

Badanie moczu prawidłowe
Badanie kału również prawidłowe

Reszta raczej w normie tylko te ww. odbiegają sporo od norm.

Nie wiem czy dobrze robię z tą kuracją, ponieważ poprawy nie widać a raczej psinka jeszcze słabsza. Ma trudności ze wstaniem jeśli leży na panelach, tylne nogi mu się rozjeżdżają. Apetyt ma jak zawsze je i pije. Dyszy bez żadnego wysiłku, leżąc na swoim legowisku. Jest bardzo blady. Teraz spacerku nie można nazwać spacerkiem, bo ogranicza się do wyjścia z domu rozkraczenia się i oddania moczu, wypróżnię się tylko raz na dwa dni. Nie wiem czy jest taki słaby, czy to zimno go paraliżuje. Weterynarz mówi że to anemia. Ale czy to nie czasem białaczka? Jeśli tak to proszę napisać jak to przebiega u psów czy cierpią w ten sposób, że odczuwają jakiś ból czy jest to tylko zmęczenie i wyczerpanie organizmu. Wiem, że żadna kuracja w jego wieku tu nie da jakiś rewelacyjnych efektów.
Nie chcę go faszerować tym wszystkim i narażać na stres przy wizytach. Wolała bym aby odszedł w trakcie snu by już nie musieć patrzeć na jego cierpienie. Proszę o jakąś radę.
Z góry dziękuję
Ania
SEARCHER

20 lutego 2011, 15:10

Mój pies jest coraz słabszy, już tylko wstaje jak chce się napić i przy tym nogi mu się rozjeżdżają. Nie wiem co mam dalej robić. Weterynarz do końca przyszłego tygodnia dał mi antybiotyki a w środę chciał bym znów przyszła na zastrzyki. Ale pies jest coraz słabszy. Nie wiem czy weterynarz nie wyciąga tylko pieniędzy bo widzi jak bardzo kocham mojego psa a i tak go już spisał na straty. Największy problem naszych dzisiejszych czasów z lekarzami to, to że stali się biznesmenami a nie ludźmi którzy z powołania chcą pomóc innej istocie.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

20 lutego 2011, 22:29

potrzeba zrobić rozmaz krwi, proszę o wyniki biochemi. Walcz z anemią. Trzeba sprawdzić ilość retikulocytów.
Gość

21 lutego 2011, 09:14

Biochemia
Glukoza 91 (70-120)
Mocznik 47,2 (20-45)
Kreatynina 0,9 (1,0-1,7)
ALAT 37 (3-50)
AST 22 (1-37)
Fosfataz alkaiczna 58 (20-155)
SEARCHER

21 lutego 2011, 09:18

Rozmaz mikroskopowy
Granulocyty pałeczkowe 3%
Granulocyty segmentowe 82%
Limfocyty 14%
Monocyty 1%

opis:
Erytocyty: nieznaczna anizochromia, znaczna hipochromia, dość liczne krwinki tarczowate, dość liczne poikilocyty, niezxnaczne anizocytoza.

pozdrawiam
Ania
SEARCHER

22 lutego 2011, 12:28

Pies nadal bez zmian. Leży i dyszy a ja Niewinem czy ma jakiś ból czy dlaczego to ciągłe dyszenie???
Je i pije załatwia się na zewnątrz tylko nie podnosi nogi zrobienie kupki dodatkowo go osłabia. Po powrocie do domu pada na swoim legowisku dosłownie na pysk. Bardzo chciała bym wiedzieć czy odczuwa ból, jest coś po czym można to rozpoznać? Nie skamle nie piszczy tylko to nieustanne dyszenie koło 110 oddechów na minutę.
SEARCHER

23 lutego 2011, 22:16

Ostatnia morfologia:

Krwinki białe (WBC) 19,66 (norma 9 – 10)
Krwinki czerwone (RBC) 3,16(norma 5,5 –8)
Hemoglobina 6,4 (norma 12 – 18)
Hematokryt 22 (norma 37 – 55)
Płytki krwi 752 (norma 200 – 580)
PDW 16,9 (norma 6,1-11)
P-LCR 20,2 (norma 6 – 24)

Rozmaz mikroskopowy:

Granulocyty segmentowe 88%
Limfocyty 5%
Monocyty 7%
Erytoblasty polichromatyczne 1 /100WBC

opis:
anizocytoza krwinek czerwonych, anizochromia ze znaczną hipochromia.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

25 lutego 2011, 23:54

znajdźcie z lekarzem przyczynę leukocytozy i anemi. PILNIE USTALCIE te 2 rzeczy. A retikulocyty? Powtórz biochemie zwłaszcza nerki i troba
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość