brązowa sierść u sznaucera???

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Awatar użytkownika
niunia_51
Posty: 21
Rejestracja: 16 marca 2006, 11:16
Kontakt:

16 marca 2006, 13:28

mam 5-cio miesięcznego sznaucera olbrzyma i od pewnego czasu sierść na brzuszku i wewnętrznych stronach łapek robi się brązowa, a sznaucery są tylko pieprzi sól i czare, niech mi ktoś pomoże czy Fred jest chory czy może zła karma??
pozdrawiam
ATA
Posty: 3042
Rejestracja: 30 grudnia 2005, 16:56

16 marca 2006, 14:08

Spotkałam się z jeszcze jednym typem umaszczenia u olbrzymów - czarno-srebrnym. Wygląda to pięknie ale nie jest zgodne z wzorcem. Brązowych znaczeń u olbrzymów raczej się nie spotyka. A czy Fred jest rodowodowy :?:
Gość

16 marca 2006, 18:56

fred nie jest rodowodowy a matka i ojciec są czarnymi sznaucerami więc bardzo nas to dziwi ktoś nam powiedział że to od złej karmy ale fred je eucanubę więc to chyba niemożliwe
dodam że fred jest czarny (bez tej brązowizny) a brudkę ma siwą to może jak dorośnie będzie srebrno-czarny
dodaję stronkę o nim i czekam na dalsze opinie

ZAKAZ UMIESZCZANIA REKLAM TYLKO NA PRIVA ZAINTERESOWANYM

pozdrawiam
Awatar użytkownika
niunia_51
Posty: 21
Rejestracja: 16 marca 2006, 11:16
Kontakt:

16 marca 2006, 19:00

zapomniałam się zalogować ale tekst u góry pisałam ja
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

17 marca 2006, 11:39

dobrze byłoby widzieć jak to wygląda, jak masz możliwość zrobić fotke to bardzo prosze. Jest też kilka chorób skóry które takie zabarwienie powodują
Awatar użytkownika
anucha
Posty: 68
Rejestracja: 10 marca 2006, 15:51

18 marca 2006, 12:58

Jeśli na skórze nie ma zmian, może to być indywidualna cecha osobnika. Znam przypadek zdrowego sznaucera olbrzyma(bez rodowodu) z sierścią z domieszką brązu. Jako szczeniak był koloru czarnego, z wiekiem zmienił trochę kolor. Rodzice czarni.Ale wiem, że takie zmiany faktycznie mogą powodować pewne choroby skóry. A może to ten brak rodowodu? Może wkradł się jakiś "nierasowy" gen?
pianistka
Posty: 1120
Rejestracja: 30 listopada 2005, 09:17

18 marca 2006, 19:13

Problem jest taki, ze braz u sznaucera nigdy nie wystepuje ... nie ma w genotypie sznaucera takiego umaszczenia. Chyba ze jest to spowodowane jakimis zmianami chorobowymi lub .... nie jest to "czysty" sznacuer, to ze rodzice "wygladali" na rasowych to za malo aby zakladac, ze pies jest rasowy, czasem cechy sie dziedzicza kilka pokolen wstecz.
Po 2 czysto czarnych sznacuerach moze tylko wtedy urodzi sie inny kolor jak w genotypie "czarnego" pojawi sie inny kolor - czyli ktos kiedys juz cos dodal.
Masc "Pieprz i sol" jest juz widoczna w wieku 2 msc.


ATA - masc czarno-srebrna i biala wystepuje tylko w sznaucerach miniaturowych i jest uzalezniona od genów
Awatar użytkownika
niunia_51
Posty: 21
Rejestracja: 16 marca 2006, 11:16
Kontakt:

18 marca 2006, 19:25

witam
bardzo się cieszę że ten mój wątek tak się rozwinął
proszę o jeszcze jedną radę czy freda mogę trymować na brzuszku i wewnętrznych stronach łapek bo tam ma tą brązową sierść??
czekam na odp
pozdrawiam wszystkich
ATA
Posty: 3042
Rejestracja: 30 grudnia 2005, 16:56

18 marca 2006, 19:34

pianistka pisze: ATA - masc czarno-srebrna i biala wystepuje tylko w sznaucerach miniaturowych i jest uzalezniona od genów
Nie znam się na tym więc nie wymyśliłam tego samodzielnie. Weszłam na pewną stronę poświęconą hodowli sznaucerów olbrzymów i tam (obok zdjęcia czarnego i pieprz - sól) było zamieszczone zdjęcie takiego psa. Właściciel hodowli określił to umaszczenie jako czarno-srebrne. Wspomniał też, że zdjęcie otrzymał przez internet i nie ma żadnych informacji na temat tego okazu. Ale to był naprawdę olbrzym (albo fotomontaż :wink: )! Jeśli to genetycznie niemożliwe to przepraszam. :oops:
Awatar użytkownika
niunia_51
Posty: 21
Rejestracja: 16 marca 2006, 11:16
Kontakt:

18 marca 2006, 21:17

mam jeszcze jedno pytano co jaki czas nalezy trymować sznaucera i jak długo to robić tzn ile razy przejechać w jednym miejscu trymerem??
pianistka
Posty: 1120
Rejestracja: 30 listopada 2005, 09:17

18 marca 2006, 22:29

ATA - mozesz mi podac ta strone? Bo to zaiste cikawostka, w olbrzymach nie ma tych genów, kolory te powstaly w miniaturach prawdopodbnie poprzez dolewke innej rasy.

niunia- nie mozna powiedziec co jaki czas ile razy przejechac trymerem - to zalezy jaki ma byc efekt- to musisz samodzielnie stwierdzic :P Jakie macie estetyczne i higieniczne zapotrzebowania :D
Awatar użytkownika
anucha
Posty: 68
Rejestracja: 10 marca 2006, 15:51

18 marca 2006, 23:43

Trzeba przyznać, że rasowe sznaucery olbrzymy mają dopuszczalne tylko umaszczenie czarne lub rzadziej: pieprz i sól. Inne umaszczenie mają miniatury: białe,czarne, pieprz i sól. Są przecież sznaucery średnie i tu też kolorystyka jest bardziej zróżnicowana od olbrzymów. Ale każdy pies, nawet "sznaucer" nie do końca rasowy, z lekko brązową sierścią (o ile to nie choroba) to będzie świetny kumpel i nawet niezauważalna stanie się ta jego niedoskonałość.Pozdrawiam Fredzia z brązowym futerkiem!!! Też miałam psa o tym imieniu!!
pianistka
Posty: 1120
Rejestracja: 30 listopada 2005, 09:17

19 marca 2006, 08:35

I o to chodzi anucha :D - kazdy pies ma by kochany :D :D :D , nie wazne czy jest rasowy :D czy "rasowy" :shock: , czy tez jest ewidentnym mixem :D :D :D
Tylko po kiego licha rozmnazac i popierac rozród takich psów jak jest obecnie juz tyle takich bidul w schroniskach ? Po co kupowac i nabierac sie na rzekomo "rasowe bez papierów" pochodzenie powiekszajac ta psia nedze i niedole ?
Wlasnie te psy "bez papierka" coraz czesciej laduja na ulicy, w schroniskach, przy budach .... bo byly tanie, a czesto dlatego, ze nie spelnily kryteriów "rasy" :evil: .
Wystarczy zobaczyc co sie dzieje z moja ukochana rasa pudel - tylko w tym roku do adopcji czeka kilkanascie psów w typie "pudel" wyszperanych po róznych schroniskach, co jeden znajdzie domek na jego miejsce pojawia sie kolejne .... liczba rosnie zamiast malec ....

Na jesieni w Poznaniu bylo w adopcji kilka sznaucerów srednich pieprz sól odebranych ze strasznych warunków z rozmnazalni - facet mial interes na "rasowe bez papierów" ....
ATA
Posty: 3042
Rejestracja: 30 grudnia 2005, 16:56

19 marca 2006, 14:08

pianistka pisze:ATA - mozesz mi podac ta strone? Bo to zaiste cikawostka, w olbrzymach nie ma tych genów, kolory te powstaly w miniaturach prawdopodbnie poprzez dolewke innej rasy.
Pianistko, odszukałam tą stronę i posłałam Ci na priva. Sama ocenisz, czy to możliwe, czy ktoś zrobił głupi kawał :wink:
Maria
Posty: 8
Rejestracja: 12 sierpnia 2005, 21:16
Lokalizacja: Siekierczyna k. Limanowej
Kontakt:

21 marca 2006, 08:25

Moi drodzy,

Temu sznaucerowi nic nie dolega. On jest zdrowy i nie trzeba mu nic zmieniać ani dodawać do karmy.
Jeśli poprzednio sierść była czarna a teraz brązowieje to znaczy tylko tyle, że koniecznie trzeba go wytrymować.
Szczenięta często mają w tym wieku taką lekko brązową szczenięcą sierść, często miękką w dotyku. Widoczne jest to szczególnie dlatego, że w tym okresie zaczyna ich porastać sierść właściwa (okrywówka), która jest czarna, szorstka. Oczywiście w późniejszym wieku też psiak będzie brązowieć, ale to już z innego powodu. Po prostu sierść sznaucera składa się z dwóch warstw- czarnej okrywówki i miękkiego brązowego podszerstka. Jeśli pies nie będzie trymowany to podszerstek wyrośnie ponad okrywówkę.
Więc wytrymować trzeba koniecznie, bo okrywówka nie ma gdzie rosnąć.
Dobry trymer jest taki malutki niebieski firmy VIVOG (koszt ok 50 pln), albo jeśli ktoś chce od razu pozbyć się zbędnej okrywówki to polecam MARS'a (ale to koszt ok 180 pln).
Trymujemy (pozbywamy się podszerstka) co ok 3 tygodnie a okrywówki pozbywamy się tylko tej, która niejako "sama wychodzi"- to widać na podłodze, dywanie- średnio zabieg ten wykonuje się co ok pół roku.
Nie trymuje się prawie nigdy: podbrzusza, głowy, ogona, łap- bo stamtąd włos bardzo słabo wychodzi. Jeśli rozplenił się tam podszerstek to niestety ale chyba będzie trzeba trymować i te miejsca- ale bardzo ostrożnie i delikatnie, bo to pieska może bardzo boleć. Głowę (bez grzywki i brody oczywiście), część szyi i pupę obcinamy maszynką do skóry.

Pozdrawiam
Maria
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 1 gość