ORIJEN czy z upływem czasu są jakieś negatywne opinie

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

goskaaa
Posty: 1088
Rejestracja: 03 sierpnia 2007, 09:02

09 lutego 2008, 15:18

Anonymous pisze:Mialo byc:
Tam chwalą własnie karmy które mają mięso jako pierwsze składniki w karmie czyli między innymi dlatego Orijen jest tak wysoko oceniony, i w tej 6* kategori wszystkie karmy są na tej samej zasadzie robione.
To akurat sa ogolne zasady oceniania skladu karm. Karmy z wypelniaczami tez powinny bazowac na miesie. Karma z wymieniona na pierwszym miejscu kukurydza (czy tez sprytanie rozbita na 2-3 blizniaczne produkty, zeby ta niewielka ilosc miesa byla na 1 miejscu), to wogole jakas porazka i pomylka.
No i właśnie o to mi chodzi, że większość jednak karm robionych na starym kontynencie niestety mięso ma jako znikomy procent składu, to przykre...
Chodzi mi generalnie o fakt tendencji karm "mięsnych" w USA, a w Europie nadal tradycja... i ewidentnie widać ze takie karmy są lepiej oceniane, co i słuszne, a dobre noty zbierają tradycyjne karmy o wysokiej jakości... choć dziwi mnie pozycja Acany bo dla mnie to syfiasta karma.
michau

09 lutego 2008, 18:05

Acana to ten sam producent co Orijen 8)
goskaaa
Posty: 1088
Rejestracja: 03 sierpnia 2007, 09:02

09 lutego 2008, 18:11

michau pisze:Acana to ten sam producent co Orijen 8)
Producent ten sam... ale skład mojemu psu nie służy... nie wiem czy Orijen by służył, ale Acana nie! Dlatego dla MNIE to beznadziejna karma. Ale może dla kogoś innego być rewelacyjna! Pozatym sklad Orijena jest moim zdaniem dużo ciekawszy, zwłaszcza wersja 6 fish, choć podejrzewam że moja suka byłaby też uczulona na coś co dodają do tej karmy.
wisnia
Posty: 181
Rejestracja: 15 października 2007, 19:30
Lokalizacja: Mazury

11 lutego 2008, 11:10

Acana nie jest karmą syfiastą i w ogóle nie rozumiem tego zacietrzewienia Gosiu :wink: Zdaje się że Twoja sunia jest uczulona na kurczaka więc nie jest dziwne że Acana jej nie pasuje skoro 50-60% to mięso drobiowe. Karmiłam psy Acaną dłuższy czas i jest super, podobnie jak Orijen tej samej firmy. Nie jest to też tak że jeśli nam ranking nie pasuje, to znaczy że jest sponsorowany. Nie znam się na przyswajalności, ale jeśli chodzi o składniki to Acana zajmuje moim zdaniem jedno z pierwszych miejsc.

SKŁADNIKI Acana large breed puppy 50% kurczaka:

Mączka z kurczaka (o niskiej zawartości popiołu), parowana mąka owsiana, mielony ryż pełnoziarnisty, tłuszcz z kurczaka (konserwowany mieszaniną tokoferoli, kwasu cytrynowego i ekstraktu z rozmarynu), otręby ryżowe, mielone siemię lniane (naturalne źródło Omega 3), wysłodki buraczane (bez cukru), olej śledziowy (naturalne źródło DHA i EPA), bulion z kurczaka, suszone całe jaja, ekstrakt z drożdży (MOS), korzeń cykorii (FOS), parowane słodkie ziemniaki, kultury drożdży (Saccharomyces Cerevisiae), yucca shidigera, ekstrakt z nagietka (źródło luteiny), ekstrakt z rozmarynu, cały czosnek, algi atlantyckie, parowana marchew, natka pietruszki, pomidory (naturalne źródło ), parowane jabłka, żurawina, sól morska, glukozamina (sproszkowane pancerze homarów), siarczan chongroityny (chrząstka rekina), chlorek potasu, chlorek choliny, lizyna, suplement witaminy A, octan DL alfa-tokoferolu (witamina E), metionina, L-karnityna, suplement witaminy D3, *Bioplex™żelaza, *Bioplex™cynku, *Bioplex™manganu, biotyna, *Bioplex™miedzi, niacyna, ryboflawina, jednoazotan tiaminy, chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6), witamina B12, kwas foliowy, jodan wapnia, *minerały chelatowane





WITAMINY
Witamina A 30 KlU/kg
Witamina D 2000 lU/kg
Witamina E 400 lU/kg
Witamina C 55 mg/kg
Tiamina 60 mg/kg
Ryboflamina 50 mg/kg
Kw. pantotenowy 47 mg/kg
Niacyna 275 mg/kg
Pirodyksyna 34 mg/kg
Kwas foliowy 4 mg/kg
Witamina B12 0,45 mg/kg
Cholina 3700 mg/kg
Witamina K 2,2 mg/kg
Biotyna 0,7 mg/kg
Beta Karoten 4 mg/kg
Tauryna 0,1 mg/kg



SKŁADNIKI MINERALNE
Wapń 1,1%
Fosfor 1,0%
Ca:P 1,1:1
Potas 0,8%
Sód 0,4%
Chlorek

0,6%
Magnez 0,15%
Żelazo 275 mg/kg
Miedź 25 mg/kg
Mangan 60 mg/kg
Cynk 220 mg/kg
Jod 2,5 mg/kg
Siarka 0,36%
Kobalt 0,7 mg/kg
Selen 0,5 mg/kg
Chrom 0,11 mg/kg



AMINOKWASY
Leucyna 2,3%
Lizyna 2,1%
Arginina 2,1%
Fenylalanina 1,2%
Izoleucyna 1,2%
Teronina

1,3%
Walina 1,5%
Metionina 0,9%
Histydyna 1,0%
Cysteina 0,3%
KWASY TŁUSZCZOWE
Kwas linolowy 3%
Kwas linolenowy 1%
Gość

11 lutego 2008, 12:45

Sklad Acana ma rzeczywiscie bardzo ciekawy, a za te cene to szczegolnie, ale sam bylem bardzo niezadowolony z tej karmy i przyznam, ze znam niewiele psow, ktorym sluzy ta karma. Moim zdaniem jest to dobry przyklad karmy, ze sam ladny sklad wypisany na opakowaniu to nie wszystko. O ile Orijena uwazam, za swietna karme, to Acana stoi na przeciwleglym biegunie (tanich bytowek, czy marketowych karm wogole nie biore pod uwage).
goskaaa
Posty: 1088
Rejestracja: 03 sierpnia 2007, 09:02

11 lutego 2008, 13:03

wisnia... po 1 moja suka nie jest prawdopodobnie uczulona na kuraka, bo je teraz CHS i nic się nie dzieje...
a po 2 to największe sensacje były po acanie salomon and potatoes ;)

Jak napisałam, dla mnie to syf i już, co nie znaczy że dla kogoś innego musi być zła...
Awatar użytkownika
Robert A.
Posty: 4455
Rejestracja: 27 czerwca 2007, 11:31
Lokalizacja: Warszawa

11 lutego 2008, 13:51

Acana chwali się niska zawartością popiołu,i podkreśla to w kazdej reklamie!
ACANA PUPPY LARGE BREED-7%POPIół
Arion PUPPY LARGE BREED-6%popiołu
Nutra Gold Breeders-5,5%popiołu
Pro pac Large Breed-5,45 popiołu

Bez komentarza.
wisnia
Posty: 181
Rejestracja: 15 października 2007, 19:30
Lokalizacja: Mazury

11 lutego 2008, 14:31

To ja dodam tylko Chicken Soup Large Breed Puppy popiół 7,3 :wink:
wisnia
Posty: 181
Rejestracja: 15 października 2007, 19:30
Lokalizacja: Mazury

11 lutego 2008, 14:36

Gosia sorry może z kimś mi się pomyliło - to na co Twoja suńka jest uczulona ?
wisnia
Posty: 181
Rejestracja: 15 października 2007, 19:30
Lokalizacja: Mazury

11 lutego 2008, 14:47

Dla porównania wstawię jeszcze skład CHS

Kurczak, indyk, mączka z mięsa kurczaka, kasza perłowa, ryż biały, płatki owsiane, pełny niełuskany ryż brązowy, proso, tłuszcz z kurczaka (konserwowany witaminą E), słodkie ziemniaki (bez części zielonych), kaczka, łosoś, jaja proszkowane bez skorupki, siemię lniane, naturalny smak i zapach z kurczaka, mączka z mięsa ryb, algi, tłuszcz z łososia (źródło DHA), marchew, fasolka, jabłko (bez gniazd nasiennych), borówka amerykańska, szpinak, odtłuszczone mleko w proszku, sproszkowana żurawina, ekstrakt z rozmarynu, nać pietruszki, Enterococcus faecieum, Lactobacillus casei, Lactobacillus acidophilus, Saccharomyces cerevesiae fermentation solubles, dried Aspergillus oryzae fermentation extract, suszony korzeń cykorii, L-karnityna, wyciąg z juki Schidigera, tiamina, biotyna, ryboflawina, kwas foliowy, wszystkie minerały i witaminy zalecane przez AAFCO w żywieniu psów.

Wychodzi mi że prawie niczym się nie różnią z Acaną z wyjątkiem dodatku indyka (o tej kaczce i łososiu można zapomnieć - są ich znikome ilości) no i Acana ma glukozaminę i chondroitynę, a CHS w zamian te pięknie łacińsko brzmiące bakterie. No i w CHS nie piszą jaki jest % udział mięsa - z ilości białka wychodzi że mniejszy niż w Acanie. Dlatego my tu się spieramy a u Amerykanów w rankingu idą łeb w łeb :wink: Nawiasem mówiąc moim psom też CHS nie smakuje :?
goskaaa
Posty: 1088
Rejestracja: 03 sierpnia 2007, 09:02

11 lutego 2008, 16:24

Ja już kiedyś pisałam tu o problemach mojej suki z acana, tego się nie da do niczego porównać... sucz wtedy cala spuchła, wysypało ją, drapała się tak niemiłosiernie że była cała w strupach, do tego ochydnie cuchneła i waliła takie gigantyczne kupska i w takich ilościach że ręce załamywałam... ewidentnie coś dodają co u niej to powoduje.
Zeby to był tylko problem że jej nie smakuje to bym wogole to olała ;)
Moja suka jest atopikiem, i uczula ją między innymi pierze.
I miałam wielki dylemat czy podjąć próbę z CHS bo składy są zbliżone, ale na szczęście dookoła dużo znajomych karmi tą karmą i w razie co miałabym komu oddać, no ale musze przyznać że po 3 tyg. nie obserwuje żadnych skutków negatywnych, a przyswajanie, które oceniam po ilości, wielkości i jakości kup, jest rewelacyjne. Mam nadzieje że jej będzie służył, bo jakość w relacji do ceny jest super. A popiół w wersji Large Breed Adult to 6.1
Mari
Posty: 54
Rejestracja: 19 października 2007, 11:04
Lokalizacja: Warszawa

09 lipca 2010, 16:00

a mnie zaciekawiło w tym rankingu to stwierdzenie (przy Orijen Puppy i Puppy Large):
"The only caution we would make on this food is that the high protein content makes it suitable for adult dogs only, particularly in the case of large breeds."
czyli, że jest niewłaściwa dla szczeniąt w ogóle???
gosc

20 listopada 2012, 22:36

Witam
watek trochę ucichł, ja mogę powiedzieć po pół roku stosowania karmy ORIJEN ADULT, jak dla mnie super :-) moja goldaska ma linię jak się patrzy(trochę jej zazdroszczę), wyniki badań rewelacyjne, jest aktywna i mimo małego dawkowania nie żebrze, jak po innych karmach :-)
Ja osobiście polecam!!! (i kupy małe, niemal bezwonne) :-)
Pozdrawiam
Gość Marta

27 listopada 2012, 12:18

Witam. Wątek faktycznie ucichł ale i ja bym chciała się wypowiedzieć na temat karmy Orijen oraz Acana. :)

Mam dwa Yorki - czyli psy rasy małej, miniaturowej. Rozmawiałam z właścicielami maltańczyków, toy rosyjski i innych ras małych. Uważam, że karma Orijen jest WSPANIAŁA ale nie dla ras małych i miniaturowych. Chociaż nie jest to regułą..
Znam wiele przypadków gdzie Orijen nie służył małym rasom, nad czym ubolewam.. Ale były też takie, ze Yorasy wcinają Orijena i nic im nie ma. :)

Moja Yorczka ma teraz 9 mies i odkąd do mnie trafiła (10 tyg) była karmiona Orijen puppy.W wieku 7 miesiecy miała do usunięcia przetrwałe zęby mleczne i na tę okoliczność zrobiłam jej badanie krwi. No i co się okazało... Próby wątrobowe - TRAGEDIA. ALt norma 10-100 ona miała 425, jak na szczeniaka to bardzo, bardzo zły wynik. Świadczy o tym, że wątroba była obciążona, podrażniona i pracowała intensywnie na wyższych obrotach przerabiając toksyny (lub i nadmiar białka). Do tego zmierzam, że wątroba rozkłada białko na mocznik. Nie wiadomo co wywołało tak wysoki wynik u tak młodego psa, ale można domniemać, że Orijen. Jest wysokobiałkowy, mogło to być za dużo białka dla mojej suni stąd wątroba została podrażniona.. Mogło tak być, ale mogła też zjeść coś na dworze co ją podrażniło. Mam bardzo mieszane uczucia, jednak wolałam dmuchać na zimne i przestawiłam ją na Acanę.

Acanę też wcinają ze smakiem (obie, moja malenka co ma 3 mies tez je Acane na zmiane z Orijen - aby ograniczyc białko a jednak nie potrafie z tej karmy zrezygnowac)... Ale co zauważyłam, starsza Yorczka robi dużo większą kupę niż po Orijen czyli mniej ją przyswaja..

I co też zauważyłam u obu psów po zmianie na Orijen występowały czasem poranne wymioty pianą. Nie wiem czy to od tego ale możliwe, starszej to przeszło a młodsza wymiotowała tylko raz rano.

Uważam, że warto spróbować Orijena. Mi było bardzo ciężko z niego zrezygnować jak wyniki wątroby się poprawią chcę znowu zacząć podawać Orijen i kontrolować wynik, jeżeli będzie ok to chętnie przy nim zostanę.
andrzej_tres

07 maja 2016, 14:10

Moim zdaniem bezkonkurencyjną karmą na rynku w tej chwili jest karma OBT.

Ktoś z Was już ją stosował ?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość