york, chihuahua - czym karmić?

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

norma

13 grudnia 2013, 18:15

Chi ma wyczuwalne żebra i kości miednicy a ty twierdzisz, że przytył? Bo waga tak pokazuje? Rany boskie chcesz psa zagłodzić, czy co.. "Mierzona" waga nie jest tak istotna (mięśnie sa cięższe niż tłuszcz, a zwierzeta w podobnym rozmiarze różnią sie budową kośćca, masywnością figury ). Czy porównywałabys np. sarnę i dzika i określałabys które jest szczupłe a które za grube?
To czy tzw."waga" czyli postura psa (kazdego, także mieszańca np. są psiaki, nieforemne, pekate, bez talii a mimo to bez grama tłuszczu ) jest odpowiednia OKREŚLA SIE PRZEDE WSZYSTKIM WYCZUWALNOŚCIĄ ŻEBER przez dloń położona płasko na boku psa - ale żebra powinny byc pokryte cienka warstwa tkanki.!.
Jeśli możesz je tak łatwo policzyc (wystają?) to pies jest nie tylko szczupły, pies jest ZA chudy! PrzestaŃ się sugerować wagą pokazywaną przez mechanizm a zacznij myśleć o zdrowiu psa, który ma własne, osobnicze proporcje kości i mięśni.
zielonaprzestrzen
Posty: 32
Rejestracja: 05 listopada 2013, 13:05

13 grudnia 2013, 19:52

Jak przyłożę luźno dłoń do jego boku, czuje miękki zapewne tłuszczyk, ale jak juz zrobię kółeczka to żebra są wyczuwalne. Miednicy nie czuć, nie widać. A Chi jest długowłosy, to też nic bym nie zobaczyła...
89ola
Posty: 745
Rejestracja: 28 stycznia 2013, 14:27

13 grudnia 2013, 20:00

lepiej będzie jak np weterynarz obejrzy i oceni czy psy mają faktyczną niedowagę, nadwagę czy są w sam raz a wtedy możesz dopiero zwiększyć ilość zjadanego pokarmu, bierz też pod uwagę że dawkowanie jest tylko przybliżone, więc jeżeli pies chodzi wciąż głodny, żebra są wyczuwalne to nie ma nic złego abyś zwiększyła porcje jedzenia.
to co pokazuje waga ma małe znaczenie (wszystko zależy od budowy psa, genów itd) psa trzeba wymacać (zwłaszcza przy dłuższej sierści). bierz też pod uwagę że większość psów na zimę przybiera trochę masy.
zielonaprzestrzen
Posty: 32
Rejestracja: 05 listopada 2013, 13:05

13 grudnia 2013, 20:08

Jak w połowie października byłam z nim własnie u weterynarza, to powiedziała "przydało by mu się troszkę zrzucić, za dużo wazy" Miał wtedy 4kg. I go całego wybadała ogolnie, ze tak powiem "zmacała" więc jestem w kropce
89ola
Posty: 745
Rejestracja: 28 stycznia 2013, 14:27

13 grudnia 2013, 20:10

zielonaprzestrzen pisze:Chi chodzi głodny :( Ma bardzo wyczuwalne żebra, moge je policzyć, klatka piersiowa też mocno wyczuwalna
dla mnie to powód do zwiększenia dawki dziennej karmy (zwłaszcza zimą), a tak dla ścisłości czym karmisz psy?
zielonaprzestrzen
Posty: 32
Rejestracja: 05 listopada 2013, 13:05

13 grudnia 2013, 20:15

Acana dla małych ras.

Tylko, że on mógłby zjeść spokojnie dawkę dla konia i dalej by chciał jeść..
89ola
Posty: 745
Rejestracja: 28 stycznia 2013, 14:27

13 grudnia 2013, 20:18

york o wadzę 3,5kg plus zero ruchu dostaje taką samą dawkę co być może chudy, energiczny chi o wadze 4,2kg....
zwiększ może chi na początek dawkę dzienną o 10 gram i obserwuj psa
zielonaprzestrzen
Posty: 32
Rejestracja: 05 listopada 2013, 13:05

13 grudnia 2013, 20:22

Od razu waga pokazuje węcej. Jego max jakie osiągnął to było 4,4 przy dawce ok 60g-65g na dobe. Przy dawce 50-55 nie spadał, ani nie tył, będąc 2 tydzien na 45g schudł 100g.

Jak się położy spać, bokiem, to klatka piersiowa jest wyczuwalna. On jest troszkę dłuzszy niz "standardowy" chi, dlatego myślałam, ze 3,5kg będzie dla niego optymalną wagą.

Poza tym, o ile yorka nie mozna złapać za skórę, chi ma spore fałdki do złapania.
89ola
Posty: 745
Rejestracja: 28 stycznia 2013, 14:27

13 grudnia 2013, 20:31

czyli dając mu dalej 45g będzie wciąż chudł, a przecież zimą zapas tłuszczyku to norma, po za tym te fałdy skórne mogą być od zbyt szybkiej utraty wagi (widziałam to u 2 letniego dziecka), niby 100gram to mało ale przy jego wadze i tempie jego utraty...

zrobisz jak uważasz, nie wiem tylko czy waga 3,5kg to waga w jakiej uważasz ze twój pies wygląda dobrze i dobrze się czuje czy po prostu chcesz go wcisnąć w standardy rasy aby wyglądał bardziej rasowo :? jeżeli wiesz co mam na myśli

ja po prostu na twoim miejscu zwiększyłabym ilość jedzenia
zielonaprzestrzen
Posty: 32
Rejestracja: 05 listopada 2013, 13:05

13 grudnia 2013, 20:35

Mi chodzi o jego zdrowie, bo mieliśmy suczkę z nadwagą, ktorej nie mogła zrzucić... I pewnie choroby związane z jej wagą doprowadziły do jej straty.

A fałdki skóry, tłuszczyku ma od dawna, nie od teraz. Poza tym miał małego guzka, lekarz powiedział by obserwować, prawdopodobnie tłuszczak. I gdy schudł, ten guzek sie zmniejszył równiez
89ola
Posty: 745
Rejestracja: 28 stycznia 2013, 14:27

13 grudnia 2013, 20:41

podsumowując (jeżeli się mylę to mnie popraw):
-pies na 45g karmy chudnie
-chodzi głodny
-obecnie nie wygląda na psa otyłego czy z nadwagą
-nie chcesz żeby przytył

więc na razie zwiększ mu ilość do np 50g a po miesiącu zacznij go obserwować, jak będzie wyglądał ok (nie za gruby, nie za chudy) zostań przy tej ilości. pamiętaj że to ruchliwy, młody samiec, cyfry na wadze nie są najważniejsze
zielonaprzestrzen
Posty: 32
Rejestracja: 05 listopada 2013, 13:05

13 grudnia 2013, 20:46

Dziękuję. Zależy mi głownie na jego zdrowiu, bo to moje oczko w głowie. A wiem, że nadwaga niesie ze sobą ryzyko różnych chorób. Staram się sobie przypomnieć jak wyglądał rok temu i prawdopodobnie ważąc 3,5 kg wyglądał jakby przez miesiąc nic nie jadł. Moze faktycznie ma taką budowę, szkoda tylko, ze P. weterynarz zasugerowała jedynie zrzucenie wagi
89ola
Posty: 745
Rejestracja: 28 stycznia 2013, 14:27

13 grudnia 2013, 20:50

weterynarze są różni, poleciłam weta bo czasem ktoś obcy bardziej obiektywnie oceni wygląd naszego psa :wink:
zielonaprzestrzen
Posty: 32
Rejestracja: 05 listopada 2013, 13:05

13 grudnia 2013, 20:52

York przy kąpieli wygląda na pewno na zdecydowanie grubszego niz mokra Chi ;) Ale york jest po kastracji, Chi nie. Za To Chi jest od niego dłuższy, niższy, ale dłuższy.
n.ilona
Posty: 1
Rejestracja: 01 lutego 2017, 13:15

01 lutego 2017, 13:33

Weterynarz powinien Ci powiedzieć w jakiej dawce psy powinny dostawać jedzenie i ile dziennie. Ilość dawanego pokarmu zależy nie tylko od wieku, ale również budowy psa. Dlatego tak wiele jest rodzajów karmy, aby dobrać jak najlepszą dla konkretnej rasy i wieku. Ja mam dwa psy rasy Jack Russell Terrier, są to pieski niskie, dość smukłej budowy. Karmie je karmą Uniq Nordic Gold Jest to bardzo dobra karma, ponieważ jej skład bogaty jest w naturalne skladniki, bez dodatku "ulepszaczy" chemicznych. Psy chętnie ją jedzą, nie mają żadnych problemów z wypróżnianiem czy niestrawnościami.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość