Strona 1 z 1

Domowa apteczka dla zwierzaka - skompletuj ją sam!

: 11 października 2022, 19:13
autor: Vet4u
Domowa apteczka dla zwierzaka - skompletuj ją sam!

Jako właściciele zwierząt domowych musimy być gotowi na różne, nieprzewidziane sytuacje. Weekend poza miastem? Skaleczenie, biegunka, bądź inne, nagłe objawy chorobowe u czworonoga? Jak możemy pomóc?
Odpowiedzią jest dobrze wyposażona apteczka dla zwierzaka! Pozwoli ona nam ustabilizować stan pupila zanim trafimy do lekarza weterynarii.
Oto co powinno się w niej znaleźć:
  • termometr (najlepiej z elastyczną końcówką, aby zmniejszyć dyskomfort w trakcie badania)
  • sól fizjologiczna do przemywania ran i oczu (jeśli nie jest dostępna, wskazane jest zastosowanie przegotowanej wody; lepiej unikać naparów ziołowych ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznej)
  • materiały opatrunkowe (gaza, bandaż - tamowanie krwawienia i stabilizowanie złamań)
  • nożyczki (najlepiej z zaokrąglonym końcem)
  • pęseta do wyciągania kleszczy
  • środek do odkażania skóry (np. octenisept; lepiej unikać stosowania wody utlenionej na otwarte rany ze względu na jej działanie podrażniające na uszkodzone tkanki)
  • leki przeciwbiegunkowe (tutaj sprawdzi się węgiel aktywny i glinka kaolinowa, inne leki nie powinny być stosowane bez konsultacji z lekarzem weterynarii)
  • zapas leków stosowanych w chorobach przewlekłych (np. leki stosowane w niedoczynności tarczycy)
  • mata chłodząca (zwłaszcza w okresie letnim)
W tym wszystkim należy jednak pamiętać, że nie możemy wzorować apteczki dla zwierząt na jej ludzkim odpowiedniku. Leki stosowane u ludzi nie zawsze są skuteczne, a ponadto mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Niektóre popularne leki bez recepty (np. paracetamol) podane na własną rękę, mogą wywołać silne zatrucie, a także stan zagrażający życiu naszego pupila. Dodatkowo, nawet jeśli dany ludzki lek znajduje zastosowanie w medycynie weterynaryjnej, to dawka stosowana u zwierząt jest zazwyczaj inna. Dlatego pamiętaj, przed podaniem leków innych niż wymienione powyżej, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
W czasie kompletowania apteczki zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu KrakVet.pl. Chętnie dopowiemy na Państwa pytania oraz zachęcamy do wyrażania opinii w tym temacie,
Pozdrawiamy serdecznie,
Vet4u