Strona 1 z 1

Drżenie mięśni u kota

: 04 stycznia 2021, 19:08
autor: kubag
Witam,

Od jakiegoś czasu u swojego 7 miesięcznego europejskiego zaobserwowałem dziwne drżenie mięśni. Kot jest karmiony karmą Royal Canin Kitten. Zauważyłem też ostatnio że zaczął gryźć ścianę.
W zeszłą środę kot był w klinice na kastracji, od tego momentu drgania się nasiliły. Początkowo były to głównie tylne łapy, teraz drga powoli całe ciało, czasem łącznie z głową.
Podczas drgań kot się kładzie i nie wygląda jakby odczuwał dyskomfort.

Wydaje mi się, że temat jest podobny jak tutaj: https://www.krakvet.pl/forum/choroby-i-leczenie-f13/drzenie-kota-t14369.html ale nie jestem w stanie odtworzyć filmów.

Udało mi się nagrać kota podczas drżenia mięśni, nagranie jest dostępne tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=wI54zNH2Dm4
https://youtu.be/ZVNgxzfH9tQ

Przed kastracją było też robione badanie krwi, wyniki są dostępne tutaj:
https://imghub.io/i/0y4wa

Z czym są związane te drgawki i jakim sposobem można próbować je leczyć?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Kuba

Re: Drżenie mięśni u kota

: 07 stycznia 2021, 08:45
autor: lek. wet. Karolina Miechowska
Witam,
kotka należy umówić na wizytę do lekarza weterynarii, aby wykonać badanie krwi razem z jonogramem (możliwe niedobory mikroelementów) oraz sprawdzić kota pod względem kocich chorób zakaźnych (FIV/FeLV/FIP/toksoplazmoza). Warto też wykonać badanie kału czy kot nie jest zarobaczony (niektóre pasożyty są oporne na standardowe środki odrobaczające). Gdy w podstawowych badaniach nie znajdzie się przyczyny, należy zgłosić się na wizytę do neurologa, aby wykluczyć problemy neurologiczne czy padaczkę.

Pozdrawiam
lek. wet. Karolina Miechowska