poranne wymioty bez powodu u kota

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Martaaaaaaaa

28 maja 2007, 10:38

Od pewnego czasu moj 10-letni kot czesciej wymiotuje. To o tyle dziwne ze nigdy wczesniej nie mial sklonnosci do wymiotow a teraz jest tak ze co 2-3 tygodnie, czasem czesciej, ma takie 2-3 poranki gdy wymiotuje niezaleznie od jedzenia, bez innych objawow, przewaznie nad ranem. Np. dzisiaj wygladalo to tak ze kot spal sobie, po czym nagle przebudzil sie, wstal i zaczal wymiotowac, jakas minute po obudzeniu! W wymiotach niestrawione jedzenie i troche wlosow. Kot dostaje paste, w nocy podjada czesto wiec nie ma pustego zoladka, wyniki badan krwi i moczu nie przynosza wyjasnienia.
Z czym moga byc zwiazane takie poranne wymioty? Czy jest dla czegos charakterystyczne ze sa takie cykle, nawet do kilku tygodni przerwa a potem raz-dwa-trzy dni (czasem z rzedu, czasem tylko b.blisko siebie) wymioty nagle nad ranem i znowu przerwa. Poza tym nie ma mdlosci, zdarza sie gorszy apetyt ale nie wydaje sie byc czasowo powiazany z cyklami wymiotow, wystepuje w sumie niezalenie.
Opisuje to troche infantylnie ale bardzo zalezy mi na odpowiedzi.
ATA
Posty: 3042
Rejestracja: 30 grudnia 2005, 16:56

28 maja 2007, 11:08

Mocznik i kreatyninę ma w normie?
Sylwka
Posty: 37
Rejestracja: 16 stycznia 2006, 17:40
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

28 maja 2007, 11:23

Kiedy był ostatnio odrobaczany i czym? Może warto przebadać kupala w kierunku obcych (też pierwotniaków), bo ta cykliczność jest zastanawiająca.
Martaaaaaaaa

28 maja 2007, 12:29

Kot ma niewydolnosc nerek przewlekla ale nie jest to powod wymiotow bo mocznik jest utrzymywany w normie i niemal nigdy jej nie przekracza, kreatynina nawet wysoka zas toksyczna przeciez nie jest. Nie ma sie do czego w tych wynikach przyczepic, lekarz tez uwaza ze nie, nie chodzi przeciez o to zeby sobie cos na sile powiedziec. Nie wiemy, taka jest prawda. A wymioty wracaja, lapia go nad ranem, cyklicznie... Boje sie, nawet bardzo.
Badania kalu ma robione dosc regularnie zeby go nie obciazac odrobaczaniem niepotrzebnym, wyniki zawsze sa ujemne. Oprocz tegostosunkowo niedawno byl odrobaczany mimo ujemnego wyniku, tak profilaktycznie gdyby jedak te wymioty to byly od tego.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

29 maja 2007, 19:23

coś tu trochę mieszasz pisze że ma niewydolność przewlekłą zaraz piszesz , że wyniki ma dobre . Po prostu napisz te wyniki, bo troszkę lawirujesz w tych opisach.
Martaaaaaaaa

30 maja 2007, 19:34

Chodzi mi o to ze kot ma niewydolnosc nerek ale nie w fazie mocznicy, kreatynina 3.3 mocznik 76 mg/dl, takie wyniki sa od kilkunastu miesiecy i zdaniem naszym z obserwacji a takze lekarza nie tlumaczy to wystepowania wymiotow. Tzn. nie sa to takie poziomy zeby dzialal mocznik drazniaco na sluzowke, nic sie w wynikach i objawach klinicznych choroby nerek nie zmienilo. Poza tym wyniki wszystie dobre, tzn. watroba, trzustka, morfologia.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

30 maja 2007, 19:43

hm. Bardzo ciężko mi się odnieść do tego bez badania kici. Wolałbym tu nie rozpowszechniać jakichś teorii ale na prawdę niewiele Ci tutaj pomogę. A próbowaliście na parę dni mimo to włączyć furosemid i popatrzyć jak kot się czuję. Czy on w ogóle bierze jakieś leki?
Gość

31 maja 2007, 18:17

Wiem, napisalam bo mialam nadzieje ze moze akurat taki obraz z czyms sie komus skojarzy... Czasem tak bywa i to czesto trafia w sedno do ktorego trudno dojsc inaczej. Wiem o czym mowie bo jestem zwiazana z medycyna i jednak mozliwosci diagnostyczne u ludzi sa duzo wieksze...ttaj jednak jesli akurat sie nie pokaze to jednak bardzo duzo zalezy od intiucji i wpadniecia na pomysl.
Bardzo sie martwimy. Naprawde.
Co do niewydolnosci nerek- kot nie dostaje furosemidu jako ze nasz lekarz ale i ja osobiscie uwazamy ze jest przeciwwskazany w niewydolnosci nerek poza wyjatkowymi sytuacjami.
Jest nawadniany, dostaje leki oslonowe na zoladek, witaminy, probiotyki.
Ja tez nie chce tu jakis swoich teorii przedstawiac mam po prostu takie poczucie ze ok, moge sie zgodzic ze przy niewydolnosci nerek i podwyzszonych wskaznikach wymioty moga wystepowac. Mam jednak tez poczucie takie, ja i lekarz, ze chodzi o cos innego, ze to nowy objaw i tlumaczenie go mocznikiem 80 mg/dl jest na sile...
ATA
Posty: 3042
Rejestracja: 30 grudnia 2005, 16:56

31 maja 2007, 19:09

Z tego co wiem Twój kot je zwykłe bytówki, choć dobrej jakości. Czy nie lepiej, jak już ktoś inny Ci radził przejść na karmę dla nerkowców? Może jednak skoki mocznika przy karmach wysokobiałkowych powodują takie sensacje.... :roll:
Gość

31 maja 2007, 22:12

Podstawa zywienia mojego kota sa posilki przygotowywane w domu. Dobrej jakosci karmy a do takich nie zaliczaja sie dietetyczne sa jedynie okazjonalnym dodatkiem. Rozwazalismy ze moze go jakis skladnik zaczal uczulac i szukalismy w tym kierunku, jestem czujna, ale wyglada na to ze nie... Chyba sie skonczy na endoskopii.
Gość

08 czerwca 2007, 23:36

No to mamy diagnoze- kot ma IBD, limfocytarno-plazmocytarne zapalenie p.pokarmowego.
Na poczatek wywalamy z diety reszte weglowodanow i wszelkie gotowe karmy by by... Do teg steryd, leki oslonowe na watrobe, antybiotyk przez jakis czas. Mamy nadzieje ze bedzie dobrze choc nerki pogorszyly sie przez stan zapalny i przez narkoze do badania :(
malsilk

13 listopada 2018, 14:21

Dzień dobry, czy możesz napisać czy karmisz obecnie kota? Mój też ma IBD, te same objawy. Sterydy pomagają, ale na krótko. :(
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość