Problem z gruczolami u psa

Tutaj poruszamy tematy nie objęte w innych działach.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

milcixp
Posty: 1
Rejestracja: 26 grudnia 2020, 22:42

26 grudnia 2020, 22:55

Mam problem z moim pieskiem - jamnikiem miniaturowym.
Piesek od jakiegos czasu ma problemy z gruczolami okoloodbytniczymi saneczkuje i czuc od niego charakterystyczny nieprzyjemny zapach. Regularnie chodze z nim do kliniki na wyciskanie gruczolow, jednak mimo to po jednym dniu od wyscisniecia znowu saneczkuje. Podczas jednej z wizyt weterynarz polecil mi granulki Fibor, natomiast to rowniez nie rozwiazalo sprawy. Bylam w kilku klinikach jednak wszedzie slysze to samo: “to normalne jeden piesek sobie lepiej radzi z tym problemem drugi gorzej i akurat temu pieskowi trzeba pomoc i kontrolowac mniej wiecej co miesiac”. Boje sie, ze to moze byc cos powazniejszego, zwlaszcza ze problem nie ustepuje mimo regularnych wizyt. Dodam, ze nie zaobserwowalam zadnych obrzekow, stanow zapalnych. Mam rowniez drugiego jamniczka i ten nie ma w ogole takiego problemu, wystarczy kontrola raz na jakis czas. Bardzo proszę o pomoc :(
lek. wet. Karolina Miechowska
Posty: 315
Rejestracja: 16 września 2020, 10:58

12 stycznia 2021, 08:56

Dzień dobry,

częste przepełnianie się gruczołów okołoodbytniczych może mieć kilka przyczyn. Na pewno należy przyjrzeć się diecie pieska, gdyż może to być jedyny objaw nietolerancji pokarmowej lub nawet alergii. Kolejną przyczyną mogą być nieprawidłowe stolce (małe, miękkie, luźne), które nie są w stanie prawidłowo opróżniać gruczołów - fizjologicznie dzieje się to przy każdorazowym oddawaniu kału. Otyłość też predysponuje do przepełniania się zatok okołoodbytowych. Stany zapalne/infekcje gruczołów również prowadzą do ich przepełniania. Jeżeli po wyeliminowaniu wymienionych przyczyn problem nadal będzie się utrzymywał może to sugerować niefizjologiczną budowę gruczołów uniemożliwiającą ich samoistne opróżnianie lub rzadziej nowotwór, w tym przypadku ratunkiem może okazać się zabieg chirurgiczny.

lek. wet. Karolina Miechowska
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość