porada przy wyborze szczeniaka

Tutaj poruszamy tematy nie objęte w innych działach.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

izalewa
Posty: 1
Rejestracja: 06 listopada 2020, 12:22

06 listopada 2020, 12:24

Dzień dobry!
Piszę w nietypowej sprawie dotyczącej porady przy zakupie psa. Jest to dla mnie bardzo ważna kwestia dotycząca wyboru odpowiedniej rasy. Jeśli to możliwe to bardzo proszę o odpowiedź.
Zastanawiam się nad zakupem psa. Miesiąc temu zmarł nam 14-letni nowofundland. Teraz myślę o 1 z 3 ras: nowofundland, landseer lub bernardyn. Najważniejszą dla mnie kwestią jest wybór psa pod kątem opanowania i braku agresji ( odstraszanie tylko wyglądem a nie zachowaniem). Mieszkamy w domu z dużym hektarowym ogrodem. Na terenie prowadzimy również pensjonat dla około 40 osób. Latem codziennie pojawiają się tu nowi goście, na posesji w każdej chwili może ktoś obcy się znajdować. Nowofundland sprawdzał się wspaniale w tej roli. Problemem dla mnie jednak trochę była tłusta sierść i w związku z tym bardzo intensywny niemiły zapach w całym domu.
Bernardyn to pies , który zawsze mi się bardzo podobał i chciałabym go mieć. Przeczytałam jednak o kilku przypadkach agresji tej rasy i trochę się obawiam.....
Landseer wydaje się być dobrym wyborem. Nigdy go nie widziałam w rzeczywistości ale z tego co przeczytałam wiem, że ma lżejszą niż nowofundland sierść a jest tak samo opanowany i spokojny. Nowofundland nigdy na nikogo nawet nie zawarczał. Mogę powiedzieć, ze byłam pewna, że nie zaatakuje żadnego z naszych gości. Zdarzało się jednak, że gonił inne psy lub chciał się z nimi gryźć . Wobec ludzi był jednak bez najmniejszego zarzutu. Budził respekt swoim wyglądem i zawsze czułam się bezpiecznie z nim, nawet na samotnym spacerze np.w lesie bądź będąc sama w domu.
Bardzo proszę o poradę, gdyż jest to decyzja na lata i ważna, może od niej przecież zależeć zdrowie lub życie ludzkie. Zdanie profesjonalisty w tej kwestii ma dla mnie duże znaczenie .
Dziękuję bardzo za wyrozumiałość i proszę o odpowiedź.
Vet4u
Posty: 669
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

30 maja 2023, 11:13

Dzień dobry!

Spośród tych 3 ras nowofunland wydaje się być najbardziej łagodny, landseer i bernardyn mogą być trochę bardziej temperamentne. Przy psach takich gabarytów szczególnie ważne jest odpowiednie wychowanie od szczeniaka - w tym celu warto wybrać się z nim do dobrego behawiorysty, który pomoże nam zbudować z więź z pupilem oraz zrobić z niego spokojnego towarzysza. Polecałybyśmy również przejście się na wystawę psów, żeby poobserwować psy danej rasy i porozmawiać z hodowcami - to z pewnością pomoże w podjęciu świadomej decyzji.

Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość