porada przy wyborze szczeniaka

Tutaj poruszamy tematy nie objęte w innych działach.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

ODPOWIEDZ
izalewa
Posty: 1
Rejestracja: 06 listopada 2020, 12:22

06 listopada 2020, 12:24

Dzień dobry!
Piszę w nietypowej sprawie dotyczącej porady przy zakupie psa. Jest to dla mnie bardzo ważna kwestia dotycząca wyboru odpowiedniej rasy. Jeśli to możliwe to bardzo proszę o odpowiedź.
Zastanawiam się nad zakupem psa. Miesiąc temu zmarł nam 14-letni nowofundland. Teraz myślę o 1 z 3 ras: nowofundland, landseer lub bernardyn. Najważniejszą dla mnie kwestią jest wybór psa pod kątem opanowania i braku agresji ( odstraszanie tylko wyglądem a nie zachowaniem). Mieszkamy w domu z dużym hektarowym ogrodem. Na terenie prowadzimy również pensjonat dla około 40 osób. Latem codziennie pojawiają się tu nowi goście, na posesji w każdej chwili może ktoś obcy się znajdować. Nowofundland sprawdzał się wspaniale w tej roli. Problemem dla mnie jednak trochę była tłusta sierść i w związku z tym bardzo intensywny niemiły zapach w całym domu.
Bernardyn to pies , który zawsze mi się bardzo podobał i chciałabym go mieć. Przeczytałam jednak o kilku przypadkach agresji tej rasy i trochę się obawiam.....
Landseer wydaje się być dobrym wyborem. Nigdy go nie widziałam w rzeczywistości ale z tego co przeczytałam wiem, że ma lżejszą niż nowofundland sierść a jest tak samo opanowany i spokojny. Nowofundland nigdy na nikogo nawet nie zawarczał. Mogę powiedzieć, ze byłam pewna, że nie zaatakuje żadnego z naszych gości. Zdarzało się jednak, że gonił inne psy lub chciał się z nimi gryźć . Wobec ludzi był jednak bez najmniejszego zarzutu. Budził respekt swoim wyglądem i zawsze czułam się bezpiecznie z nim, nawet na samotnym spacerze np.w lesie bądź będąc sama w domu.
Bardzo proszę o poradę, gdyż jest to decyzja na lata i ważna, może od niej przecież zależeć zdrowie lub życie ludzkie. Zdanie profesjonalisty w tej kwestii ma dla mnie duże znaczenie .
Dziękuję bardzo za wyrozumiałość i proszę o odpowiedź.
ODPOWIEDZ