Lęk separacyjny

Tutaj poruszamy tematy nie objęte w innych działach.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

olciaczek
Posty:2
Rejestracja:28 marca 2023, 23:34

01 września 2023, 10:10

Cześć wszystkim, przychodzę do Was z pytaniem dotyczącym lęku separacyjnego. W lipcu adoptowaliśmy szczeniaka gdy miał 2 miesiące teraz ma ok 5 miesięcy i teraz dopiero się obudziliśmy, że za jakiś czas pies będzie musiał zostawać sam, ponieważ ja wrócę na studia, a rodzice będą chodzić do pracy.(fakt, nasz błąd), a pies praktycznie od momentu adopcji cały czas przebywał w naszym towarzystwie. Moje pytanie dotyczy tego jak rozpoznać czy to faktycznie lęk separacyjny. Mieszkamy na wsi w domu jednorodzinnym z dużym podwórkiem i mimo tego, że pies w ciągu dnia, gdy wszyscy są w domu może swobodnie przebywać w domu i w nocy tez śpi w domu to chcemy, aby pod nasza nieobecność jednak spędzał czas na zewnątrz. Problem polega na tym ze gdy zostaje sam na zewnątrz to zaczyna piszczeć, nie zdarzyło się jeszcze aby coś zniszczył, przy drzwiach ma pozostawiony koc, aby wiedział ze tam ma miejsce gdzie może się położyć i odpocząć, po tym jak popiszczy przez jakiś czas to kładzie się na tym kocu i zaczyna się trząść raz mniej raz bardziej albo zasypia . Tak jak wspomniałam podwórko jest duże więc co jakiś czas sobie po nim chodzi mamy tez kota i kury za ogrodzeniem wiec czasami sie nimi zainteresuje i na nie poszczeka. Stad moje pytanie czy to już lęk separacyjny? Z wielka przykrością mi sie na niego patrzy gdy tak sie trzęsie i nie wiem jak mogę mu pomoc ;(
Vet4u
Posty:737
Rejestracja:08 lipca 2022, 18:43

01 września 2023, 19:05

Dzień dobry!

Przy takim zachowaniu psa można podejrzewać lęk separacyjny, jednak bez zobaczenia zwierzęcia ciężko to potwierdzić na 100%. W pierwszej kolejności należałoby ustalić, czy pupil rzeczywiście tak reaguje przez odseparowanie od właścicieli czy to zmiana otoczenia (w postaci wyjścia na podwórko) wywołuje w nim stres. Czy piesek zachowuje się tak samo, gdy ktoś z Państwa przebywa z nim na podwórku? Czy gdy zostaje sam w domu też tak reaguje? To są pytania, na które trzeba poznać odpowiedź. Gorąco polecamy zamontować kamerkę i nagrać pieska pod Państwa nieobecność, a następnie pokazać je podczas konsultacji z psim behawiorystą. Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi postami dotyczącymi lęku separacyjnego. Poniżej załączamy linki:
kompendium-dla-nowego-opiekuna-f28/lek- ... 73431.html
viewtopic.php?f=28&t=573435&p=825473&hi ... ny#p825473

Pozdrawiamy serdecznie
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości