Do kogo prawnie należy pies?

Tutaj poruszamy tematy nie objęte w innych działach.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

kropeczka9
Posty: 2
Rejestracja: 17 października 2013, 15:55

17 października 2013, 16:08

Witam Was serdecznie,

Pisze z zapytaniem czy ktos sie orientuje co prawo mowi na temat tego kto jest wlascicielem psa.

Otoz moi znajomi kupili psa we Francji. Przywiezli go do Polski i po 2 miesiacach okazalo sie, ze nie moga go zatrzymac. Po dlugich namowach udalo mi sie przekonac mojego chlopaka, zeby pieska przygarnac - on bardzo nie chcial brac na siebie takiego obowiazku.

Pies jest z nami od roku i ja zajmuje sie jego szczepieniami, pies ma chip, w ktorym ja widnieje jako wlascicielka i zarejestrowalam chip na wielu stronach typu safe animal itp.

Z chlopakiem sie rozstaje i pojawia sie problem. On twierdzi, ze pies zostaje z nim, bo w kazdej chwili znajomi moga potwierdzic, ze to jemu dali psa (sa to bardziej jego znajomi niz moi).

I pytanie - co w takiej sytuacji decyduje kto moze zatrzymac psa? Czy to, ze na chipie ja widnieje jako wlascicielka wystarczy? Pies ma rowniez ksiazeczke zdrowia i paszport, w ktorych rowniez ja jestem wpisana jako wlascicielka, bo de facto to ja sie zajmuje opieka zdrowotna pieska.

Z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi.
tesia
Posty: 103
Rejestracja: 12 marca 2007, 20:12
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

17 października 2013, 19:05

wydaje mi się że ty jesteś jego właścicielką, tym bardziej że jak piszesz, we wszystkich dokumentach psa ty istniejesz jako właściciel. Pies jest zarejestrowany na ciebie, i w przypadku kiedy zaistniała by sytuacja, że pies się twojemu byłemu zgubi/zagubi i ktoś go znajdzie to bedzie się z tobą kontaktował a nie z nim. A czy jak ci znajomi oddawali psa to od razu twoje dane zostały wpisane do w/w dokumentów (książeczka, paszport)?
isabelle30
Posty: 3475
Rejestracja: 12 listopada 2009, 20:36

17 października 2013, 20:04

...
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2013, 14:52 przez isabelle30, łącznie zmieniany 1 raz.
kurczeblade2
Posty: 2
Rejestracja: 22 października 2013, 14:34

22 października 2013, 14:47

Zgadzam się to nie jest takie proste pytanie. Zależy kto udowodni że go kupił i się nim zajmuje.
kropeczka9
Posty: 2
Rejestracja: 17 października 2013, 15:55

25 października 2013, 15:43

Dziekuje Wam za zainteresowanie i chec doradzenia.

Znajomi kupili go bedac na wakacjach we Francji "bo dzieci chcialy". Kiedy okazalo sie, ze nie moga go zatrzymac i my zdecydowalismy sie go wziac, przekazali mi wszystkie "papiery" - ksiazeczke zdrowia psa i naklejki takie do czipa oraz kontakt do tej hodowli we Francji. Kiedy rejestrowalam czipa - nie bylo na nim zadnych danych, w ksiazeczce tez nie bylo wpisane kto jest wlascicielem, wiec wpisalam wszystko na siebie.

Wydaje mi sie, ze nie mieli zadnej umowy, a jesli nawet mieli to raczej juz nie maja, bo oni nie przywiazuja wagi do takich dukumentow, szczegolnie w momencie kiedy psa sie pozbyli.

Jest jeszcze jedna kwestia - oni przewiezli psa przez granice "nielegalnie". Bo z tego co mowili nie mozna tak po prostu sobie kupic psa za granica i zabrac go do Polski, wiec nawet jakby przyszlo do rozgrzebywania spraw prawnych, to chyba byliby na straconej pozycji.

Przynajmniej tak mi sie wydaje...
isabelle30
Posty: 3475
Rejestracja: 12 listopada 2009, 20:36

25 października 2013, 18:03

...
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2013, 14:45 przez isabelle30, łącznie zmieniany 1 raz.
tesia
Posty: 103
Rejestracja: 12 marca 2007, 20:12
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

25 października 2013, 19:33

jeśli przewieźli psa nielegalnie, to tym bardziej nie mają do niego żadnych praw. Oddając go tobie łącznie ze wszystkimi papierami/dokumentami psa, zawarli z tobą umowę. Ty rejestrując psa "na siebie" (dane w paszporcie, książeczce itp.) niejako potwierdziłas i uprawomocniłas tą darowiznę. Zatem pies jest twój
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość