Żółw czerwonolicy nie widzi - spuchnięte oczy. Co robić?

Porady dotyczące żywienia i pielęgnacji pozostałych zwierzaków (m.in. papugi, chomiki, świnki morskie, kanarki itp...)

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Gość

23 lutego 2009, 20:43

Witam.
Żółw czerwonolicy, ok. 12-letni, żywiony ostatnio głównie rybą, gdyż tylko ją preferuje. Jego środowiskiem jest raczej chłodna woda w misce, czasami podgrzewana. Nie ma zbyt dużo ruchu. Jego oczy od kilku dni są pokryte białą błoną, jakby spuchnięte. Żółw z tego powodu nie widzi, musi być karmiony z ręki, gdyż 'nie trafia w jedzenie'.

Dziś otworzył jedno oczko i w miarę sam zjadł.

Czego objawem może być opuchlizna na oczach, jak leczyć tę dolegliwość?

Mile widziana odpowiedź Pana Jarka. ;)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Argosica96
Posty: 13
Rejestracja: 23 lutego 2009, 19:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

24 lutego 2009, 00:08

Idz do Weta.Przepraszam ale ja nic nie moge ci doradzic wiem co sie robi w takim przypadku z śiwnka ale z żółwiem nie śwince sie oczka ziołęm przeciera lekko tak słyszalam ale nie jestem pewna!
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

01 marca 2009, 11:04

pilnie udaj się do lekarza z reguły jest to oznaka ogólnej infekcji organizmu żółwia, przechłodzenia lub choroby oczu. Należy szybko temu zapobiec póki zwierzę nie przestanie jeść.
elliannia
Posty: 6
Rejestracja: 27 czerwca 2008, 11:13

13 sierpnia 2009, 14:30

Oczy to zapalenie spojówek albo awitaminoza, czemu się nie dziwię, warunki są tragiczne, jak można żółwia trzymać w misce? Z czasem podgrzewaną wodą?
edytap
Posty: 8
Rejestracja: 16 lipca 2009, 11:39

01 września 2009, 15:29

Problem już pewnie rozwiązany, ale podzielę się własnym doświadczeniem. Według mnie jest to związane z zanieczyszczeniem i niewłaściwą temperaturą wody - w tym wypadku niestety z Twojej winy, a raczej z niewiedzy (osobiście spaliłabym wszystkie 10 stronicowe poradniki dot. żółwi ). :evil:
Wymiana wody codziennie jeśli nie ma filtra (jeśli jest codzienne podmianki). Do tego w aptece są do kupienia krople z witaminą A+E lub tabletki z płynnym wnętrzem. Codziennie lub 2 razy dziennie wyjmujemy żółwia z wody i po kropelce na oko. Po kilku dniach do tygodnia opuchlizna powinna zejść (radze nie kropić na otwarte już oczy a jedynie wpuszczać parę kropel do wody). Oczywiście wizyta u weta to też dobry pomysł.
Gość

15 lutego 2012, 19:19

też mam ten sam problem ale czy to z ty mi kropelkami A+E napewno działa
Olciaak97

13 kwietnia 2012, 13:01

Mój żółw ma to samo byłam z nim u weterynarza dał mu jakieś dwa zastrzyki i kazał nacierać wszystkie części miękkie żółwia witaminą A+D3
Olciaak97

13 kwietnia 2012, 13:03

Olciaak97 pisze:Mój żółw ma to samo byłam z nim u weterynarza dał mu jakieś dwa zastrzyki i kazał nacierać wszystkie części miękkie żółwia witaminą A+D3
A poza tym zwiększyć temperaturę do 28 stopni i dawać mu gotowane na twardo jajko
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość